REKLAMAURZAD-31-01--09-02
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Wspólnota Sant'Egidio/E.Bąk)

  Kilkaset osób - osób ubogich, bezdomnych i samotnych uczestniczyło w świątecznym obiedzie zorganizowanym przez warszawską Wspólnotę Sant'Egidio. Tradycyjnie odbył się on w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

  Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnie trudny dla ubogich i samotnych. Od 14 lat w Warszawie 25 grudnia organizowane są obiady dla potrzebujących w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Wspólnota Sant'Edigio z pomocą wolontariuszy przygotowała go także w tym roku.

  W dolnym kościele przy al. KEN w pierwszy dzień świąt zgromadziło się kilkaset osób - ubogich, w kryzysie bezdomności, samotnych. Były życzenia, wspólne śpiewanie kolęd, drobne upominki oraz obfity świąteczny obiad: barszcz z uszkami, pierogi, sałatki, pieczone mięso z ziemniakami i kapustą oraz domowe ciasta na deser.

  Na twarzach uczestników "Obiadu z Ubogimi" widać było szczęście i wzruszenie. Tradycyjnie gościem uroczystości był metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który dziękował wolontariuszom. To oni przygotowywali posiłek, prezenty, zajęli się logistyką i oprawą muzyczną. Wśród kilkudziesięciu pomocników są też - jak co roku - osoby z Ursynowa.

  - Ten symbol jest potrzebny także nam, którzy mamy nasze stoły rodzinne, żebyśmy pamiętali, że nie wszystkim jest tak dobrze - powiedział w podziękowaniach kardynał Nycz.

  Kard. Nycz: "Nie wolno nam do tego dopuścić"

  W swoim przemówieniu przestrzegał przed komercjalizacją świąt Bożego Narodzenia.

  - Jest wiele środowisk, czasem media, które próbują te Święta Bożego Narodzenia zrobić świętami zimowymi albo takimi świętami bez nazwy. Nie wolno nam do tego dopuścić. Wszystko to, o czym powiedziałem - i opłatek i rodzinność - wynika stąd, że Pan Bóg stał się człowiekiem przez to, że posłał na świat swojego Syna Jednorodzonego. Mądrze nazywamy to Tajemnicą Wcielenia. Chodzi o to, że Bóg tak nas umiłował, że dał Swojego Syna, abyśmy mieli wzór idealny, jak być człowiekiem. Takim wzorem jest właśnie Pan Jezus - mówił.

  Bożonarodzeniowe obiady w pierwszy dzień świąt organizowane są przez warszawską wspólnotę Sant'Egidio od sześciu lat. Wcześniej przez 8 lat siłami społecznymi w ursynowskim kościele organizowana była Wigilia dla potrzebujących. 

  Tradycja bożonarodzeniowego obiadu dla ubogich powstała w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W tym roku do świątecznego stołu zasiadło ponad 240 tys. gości w 700 miastach w 77 krajach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.459 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023