REKLAMAA1_DineryPL_19-06----19-07-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Urząd dzielnicy)

  REKLAMA

  Betlejemskie Światło Pokoju trafiło dziś do ursynowskiego ratusza. Przekazali je harcerze z ZHP, którzy dostali je od skautów ze Słowacji. Dziś do 18:00 w urzędzie dzielnicy każdy może odebrać światełko odpalając je z lampionu umieszczonego na parterze.

  Betlejemskie Światło Pokoju płonie w Polsce już po raz 27. Jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju. Pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

  Dziś rano harcerze z ursynowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego przynieśli je do ratusza. Przekazali je burmistrzowi Robercie Kempie, pozostawili też lampion, który stoi obok choinki na parterze urzędu. Każdy może przyjść z własną świecą, odpalić światełko i zanieść je do domu, by płonęło podczas świąt Bożego Narodzenia. 

  Betlejemskie Światło Pokoju już płonie. W tym roku do Warszawy dotarło w niedzielę 17 grudnia. Przekazanie lampionów odbyło się w Archikatedrze Jana Chrzciciela, skąd trafiło m.in. na Ursynów.

  „W Tobie jest światło”

  Akcję zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

  Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

  Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZEKAZANIA ŚWIATEŁKA:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.129 sekundy
  REKLAMA