REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-01----31-01-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (www.facebook.com/PamietajcieoNas)

  Zniknęła spróchnała drewniana rama wyznaczająca grób, pojawiły się kwiaty i znicze - tak teraz wygląda miejsce, które stało się symbolem. Pochowany kilkadziesiąt lat temu żołnierz Armii Krajowej spoczywa na Powązkach, ale jego pierwszy grób w Lesie Kabackim wciąż jest otoczony opieką.

  Niedaleko ulicy Nowoursynowskiej, pomiędzy stacją postojową Metra Warszawskiego a polaną w Powsinie znajduje się symboliczna mogiła nieznanego żołnierza AK, poległego 29 lipca 1944 roku. Jego prochy zostały przeniesione na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, ale miejsce, w którym żołnierz był napierw pochowany, wciąż jest odwiedzane przez mieszkańców podczas wędrówek po Lesie Kabackim. 

  Kim był ten żołnierz? Tego do dziś nie udało się ustalić. Zmarł trzy dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Ze szczątkowych relacji historycznych można wysnuć wnioski, że był jednym z tych, którzy, nie czekając na rozkaz dowództwa AK o rozpoczęciu powstania, rozpoczęli zbrojny opór i musieli ewakuować się do lasu. Tam spotkała ich śmierć przez rozstrzelanie z rąk hitlerowców.

  O stan symbolicznej mogiły dbają Lasy Miejskie, zarządzające tym terenem, które odnawiają ją co kilka lat.

  - Drewniane belki, które otaczały symboliczny grób były już spróchniałe, więc wymieniliśmy je na nowe. Poza tym teren wokół został uporządkowany, wygrabiony - mówi Andżelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich m. st. Warszawy.

  W czasie II wojny światowej Las Kabacki był miejscem odbioru alianckich zrzutów i koncentracji rozbitych oddziałów AK. Na przełomie 1944 i 1945 r. miejscowa ludność udzielała pomocy pogorzelcom z Mokotowa i Śródmieścia. Już od początku wojny odbywały się tu potajemne ćwiczenia wojskowe podziemnej polskiej armii. W sierpniu 1944 roku stacjonowały dwa bataliony powstańców polskich pod dowództwem płk „Grzymały” Mieczysława Sokołowskiego (w sumie 700 osób).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3571 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek-04-01----04-02-2020