Zamknij

Sześciolatek programistą? Dlaczego nie, czyli czy uczyć dzieci informatyki?

09:30, 30.08.2014 Alicja Kowalska Aktualizacja: 12:36, 06.09.2014
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Język angielski, niemiecki, balet, gra na instrumentach, sztuki walki – liczne zajęcia dodatkowe dla dzieci to niemal standard. Wszytko po to, aby zapewnić im lepszy start w dorosłość a w perspektywie szczęśliwe i dostatnie życie. Czy jednak perfekcyjna znajomość języka angielskiego wystarczy, aby na rynku pracy wyprzedzić konkurentów? Fundacja Inteligentna Planeta proponuje naukę jeszcze jednego języka, który bez wątpienia stanie się narzędziem przyszłości – języka programowania.

Zapotrzebowanie na informatyków jest coraz większe i nic w tym dziwnego, przecież – lodówki, samochody, pralki czy telefony – każde z tych inteligentnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień, posiada system operacyjny. Świat potrzebuje i będzie potrzebował specjalistów, którzy potrafią te urządzenia zaprogramować.

Eksperci z Fundacji Inteligentna Planeta uważają, że wiedzę o programowaniu powinno się zdobywać jak najwcześniej.

- W dzisiejszym świecie dzieci 5, 6-letnie dużo czasu spędzają przy komputerze, grają w gry logiczne czy zręcznościowe, co nie zawsze spotyka się z aprobatą rodziców. Ale gdyby sytuację odwrócić? Gdyby czas, który dziecko spędzi przy komputerze wykorzystało twórczo np. tworząc grę, a nie tylko w nią grając? - pyta Adam Czupryński, instruktor i koordynator programowy Fundacji Inteligentna Planeta.

Informatyka dla dzieci, czyli czy 6-latek naprawdę może programować?

Odpowiedź jest zaskakująca, ale prawdziwa - może! Wprawdzie początki programowania nie są ściśle powiązane z kodowaniem, bo uczniowie pracują na  systemie obrazkowym, ale na każdym etapie nauki istnieje możliwość włączenia kodu, aby dzieci mogły oswoić się z macierzystym językiem programisty. Najmłodsi zaczynają od prostych animacji budowanych za pomocą myszy, starsi uczą się projektowania i tworzenia np. gier czy animacji według własnego scenariusza, ale najważniejsze jest to, że podczas nauki dzieci uczą się logicznego myślenia, a także poznają sposób komunikowania się z komputerem.

- Fundacja pracuje w środowiskach Baltie 3 i Baltie 4. W obu tych graficznych programach głównym bohaterem jest czarodziej o imieniu Baltie. Czarodziej wykonuje polecenia napisane przez uczniów, dzięki czemu dzieci są stopniowo wprowadzane w świat programowania. To doskonała nauka przez zabawę - mówi Adam Czupryński. 

Zabawa zabawą, ale Fundacja Inteligentna Planeta uczy również prawdziwego języka programowania wykorzystywanego przez profesjonalistów.

- Spośród wielu języków wybraliśmy C#, który w opozycji do popularnych programów dla dzieci takich jak Scratch i Logomocja, które nie mają rzeczywistego przełożenia na praktyczne umiejętności programistyczne, jest i będzie wykorzystywany przez prawdziwych programistów. To język Microsoftu, czyli jednego z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych. Poza tym C# to doskonały punkt wyjścia do poznania kolejnych popularnych języków programowania, takich jak: Objective-C, Python czy Java  dodaje Adam Czupryński z Inteligentnej Planety.

Świat czeka na specjalistów - to może być twoje dziecko!

Lekarz ze znajomością języka programowania na poziomie umożliwiającym tworzenie programów symulujących przebieg leczenia lub prawnik z umiejętnością programowania umożliwiającą automatyzację procedur przetargowych? Takie będą wymagania rynku pracy, rynku coraz bardziej specjalistycznego.

Języki obce już nie wystarczą, aby konkurować o najlepsze wakaty. Współczesny rynek pracy będzie wymagał od kandydatów wiedzy z zakresu programowania, czyli umiejętności tak oczywistych jak dziś czytanie czy pisanie, bo świat rozwija się z zawrotną prędkością. Nawet nam ciężko nadążyć za wciąż zmieniającą się technologią. To, co dziś jest ciekawostką czy dodatkiem do codziennego życia, dla naszych dzieci będzie niczym chleb powszedni, a funkcjonowanie w świecie w oderwaniu od nowoczesnych technologii okaże się niemożliwe.

Umysł dziecka jest jak gąbka, wiedza zaszczepiona dziś, zaowocuje w przyszłości. Warto dać dziecku możliwość zdobywania umiejętności z zakresu informatyki i programowania,  bo to, co dziś będzie dla niego zabawą, jutro okaże się elitarną umiejętnością.

(Alicja Kowalska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%