REKLAMAA1-SanGiovanni--01-09----30-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Budowa szkoły przy ul. Zaruby miała zakończyć się kilka dni temu. Nie udało się jednak dotrzymać pierwotnego terminu. Pierwsi uczniowie w nowych klasach zasiądą najwcześniej w październiku. Na boisko będą musieli poczekać do wiosny. 

  Szkołę i przedszkole na Kabatach firma Balzola Polska miała wybudować w 13 miesięcy. Początkowo ten termin wydawał się osiągalny. Dzięki łagodnej zimie, która nie przerwała prac, przy Zaruby szybko rosły mury kompleksu oświatowego. Jeszcze wiosną wydawało się, że szkoła do 31 lipca będzie gotowa i uda się zainaugurować w niej nowy rok szkolny już 1 września. Dzielnica ogłosiła nawet przetarg na wyposażenie kuchni.

  Na drodze tym planom stanął jednak koronawirus. Z powodu epidemii roboty spowolniły, a Balzola wykorzystała ustawę antycovidową do przesunięcia terminu oddania inwestycji. Obecnie planowany termin zakończenia robót budowlanych przy ul. Zaruby to wrzesień 2020 roku.

  - Następnie będziemy musieli uzyskać odbiory prac przez poszczególne organy nadzoru. Standardowo trwa to od 4 do 8 tygodni. Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe czyli malowanie ścian, układanie płytek, wykonywanie sufitów podwieszanych, wykańczanie podłóg. Prowadzone są też prace instalacyjne oraz wyposażanie technologiczne kuchni. Trwa także zagospodarowanie terenów oraz tarasów na dachach - informuje rzeczniczka ursynowskiego ratusza Kamila Terpiał.

  Budynki szkoły i przedszkola będą niskie, jednopiętrowe, zorganizowane wokół dwóch osobnych podwórek. Klasy mają być przeszklone, a na dachu znajdzie się zazieleniona przestrzeń rekreacyjna dla uczniów. Zaplanowano też dwa place zabaw, jeden na dachu parterowego skrzydła.

  Kiedy boisko? Najwcześniej wiosną 

  Szkoła będzie miała też boisko, co początkowo nie było pewne, ponieważ właściciel działki sąsiadującej z placówką chciał na niej wybudować blok. Dzielnicy udało się jednak przekonać dewelopera, by zamienił się z niąna grunty. Stało się to w listopadzie ubiegłego roku.

  Od tego czasu ratusz stara się o powstanie boiska. Nie może jednak ogłosić przetargu na jego zaprojektowanie i wybudowanie. Wszystko przez to, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zatwierdziła jeszcze planu remediacji (czyli oczyszczenia) gruntu, na którym boisko ma powstać.

  - Złożyliśmy wniosek w tej sprawie 7 kwietnia. Spodziewamy się zatwierdzenia w najbliższych dniach, ponieważ 4 sierpnia otrzymaliśmy pozytywną opinię Sanepidu. Po uzyskaniu zatwierdzenia planu remediacji ogłosimy postępowanie przetargowe. Przewidujemy, że wykonawca zaprojektuje i wybuduje boiska do końca kwietnia 2021  - mówi Kamila Terpiał. 

  Wciąż jednak nieznany jest nowy termin uruchomienia kabackiej szkoły. Biorąc pod uwagę, że jej budowa zakończy się we wrześniu, a wszystkie odbiory potrwają nawet osiem tygodni, to szkoła pierwszych uczniów przyjmie w październiku lub listopadzie. Do tego czasu uczniowie dwóch klas pierwszycj nowej podstawówki nr 399, którzy wzięli udział w tegorocznej rekrutacji, tymczasowo będą uczęszczać do placówki nr 340 przy Lokajskiego.

  Sąsiedzi o nowej szkole

  Docelowo w szkole przy Zaruby ma uczyć się ok. 420 uczniów, a w przedszkolu 200 dzieci. Taka perespektywa niepokoi niektórych mieszkańców bloków przy ulicy Iwanowa-Szajnowicza.

  - Dobrze nam się mieszkało, zanim zaczęto budowę. Młodzi są zadowoleni, bo ich dzieci będą miały blisko do szkoły i przedszkola, ale nam, seniorom, potrzeba spokoju na stare lata. Z tego powodu kupiliśmy mieszkanie blisko lasu, a teraz jesteśmy mocno rozczarowani - mówi pani Halina.

  Ze swoją sąsiadką zdecydowanie nie zgadza się pan Marcin, który ma dzieci w wieku licealnym. - Czekam na koniec budowy i uporządkowanie terenu, żeby zobaczyć jaki będzie finał. Mnie się na razie podoba, a malkontentom zawsze powtarzam: ludzie cieszcie się, że wam stacji benzynowej albo pizzerii nie zbudowano! - irytuje się mężczyzna. 

  Główne wejście do nowej szkoły na Kabatach znajdzie się od ul. Zaruby, a do przedszkola od strony ul. Iwanowa-Szajnowicza. Przy tej ulicy będzie też wjazd na podziemny parking obu placówek.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~M 6 12 dni temu

   Oburza mnie, że utworzono oddziały nowej szkoły i wepchnięto je do zatłoczonej szkoły przy Lokajskiego. Ta szkoła już dawno pęka w szwach, do tego doszły obostrzenia związane z COVID. Nikogo to nie wzrusza. Dzieci i nauczycieli z tej szkoły dalej upycha się jak sardynki i dodaje im dodatkowych uczniów.

   Edytowany: 12 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Niuniuś 5 miesiąc temuocena: 67% 

   Szkoła nie będzie gotowa przez nieudolność urzędniczą, a nie covid19.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~natolińczyk 4 miesiąc temu

   Ciekawe, czy 399 będzie miała lekcje w 340 na trzecią zmianę...

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~meg 3 miesiąc temuocena: 70% 

   szkoła na 420 uczniów, a będzie się w niej uczyło co najmniej 2 razy tyle, jak zawsze.....

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolin 2 miesiąc temuocena: 42% 

   I dobrze. W szkole na Lokajskiego uczy się wielokrotnie więcej dzieci niż przewidywano. Niech inni też zaznają tego "miodu".

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 1 miesiąc temu

   Czyli w innych szkolach troche odetchna, bo bedzie o 840 uczniow mniej.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3433 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020