REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 marca 2020, 11:43 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Zapadła decyzja o zamknięciu od 16 marca wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków w całej Polsce. Budzi to wiele kontrowersji. Jedni nie widzą potrzeby do podejmowania takich radykalnych kroków, inni uważają, że już tydzień temu placówki powinny zostać zamknięte. O zdanie zapytaliśmy rodziców z Ursynowa.

  O ile jeszcze tydzień temu robienie zapasów i kupowanie mydła na litry bawiło większość naszych rozmówców, to teraz w obliczu zamknięcia placówek oświatowych, nikomu nie jest do śmiechu.

  Już we wtorek część przedszkoli i szkół zrezygnowała z wycieczek i wyjść np. na basen, ale niektóre wysyłały dzisiaj dzieci na rekolekcje. A co w praktyce będzie oznaczało dla rodziców zamknięcie od poniedziałku żłobków, przedszkoli i szkół? Czy skorzystają z zasiłku opiekuńczego czy będą szukać pomocy u dziadków? O to zapytaliśmy matki i ojców z Ursynowa.

  Czy to ma sens?

  Katarzyna, której córka w drugiej połowie marca będzie obchodziła 8 urodziny, martwi się tym co zrobi z dzieckiem po jego urodzinach. Zasiłek opiekuńczy (równy 80% pensji), a tym samym możliwość opieki nad dzieckiem, dotyczy tylko dzieci do ukończenia 8. roku życia.

  A co mają zrobić rodzice dzieci, które skończyły osiem lat na początku roku? Albo rodzice dziewięciolatków? Przecież nie zostawią dzieci samych w domu na osiem czy dziesięć godzin i nie pójdą do pracy. Dziadków nie każdy ma, a w obecnej sytuacji i tak lepiej ich nie angażować w opiekę. Mamy wykorzystywać urlopy? Tylko pytanie: co wtedy z wakacjami? – pyta.

  Inny problem widzi Anna, która obawia się o starsze dzieci i młodzież. – Rodzice do pracy, a dzieci do galerii i kina? Kto ich upilnuje? Takie zamykanie szkół bez odpowiednej dyscypliny jest bez sensu – mówi i dodaje, że jeśli dzieci będą w domu, a rodzice w pracy, to robienie takiej „niby kwarantanny” jest trochę bez sensu.

  Takiej sytuacji stara się uniknąć Magdalena - mama dwóch synów w wieku szkolnym - która sama prowadzi dofinansowaną przez miasto placówkę przedszkolną.

  Już rozmawialiśmy z mężem na ten temat na wszelki wypadek wcześniej. Mąż ma możliwość pracy zdalnej, więc oboje będziemy w domu i jakoś sobie poradzimy. Mam tylko nadzieję, że wtedy samorząd wypłaci mi normalnie pieniądze, żebym miała na pensje dla siebie i pracowników – dodaje.

  Natomiast Andrzej uważa, że decyzja o zamknięciu powinna być już podjęta na początku tygodnia. – Mamy przykład Włochów, którzy analizowali sytuację trochę za długo. Powinniśmy teraz wykazać się rozsądkiem i naprawdę na te minimum dwa tygodnie ograniczyć kontakty z ludźmi – mówi.

  Zasiłek opiekuńczy

  W obecnej sytuacji rodzice dzieci, które nie skończyły 8. roku życia, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Zasiłek przysługuje osobom, które podlegają ubezpieczaniu chorobowemu z tytułu umowy o pracę lub są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (przy umowie zlecenie lub prowadząc własną działalność gospodarczą).

  Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie jest wymagane zgłaszanie się do ZUS, ani do lekarza po zwolnienie lekarskie. Wystarczy wypełnić oświadczenie ściągnięte ze strony ZUS i przekazać je swojemu pracodawcy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.3607 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020