REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Na początku przyszłego tygodnia skończą się prace adaptacyjne w Szpitalu Południowym. Rozpoczną się odbiory techniczne, a w połowie lutego szpital będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów z koronawirusem.

  W ostatnich tygodniach między wojewodą a władzami stolicy toczy się spór o datę uruchomienia tymczasowego szpitala covidowego na Ursynowie.

  Wojewoda wezwał władze Warszawy, by dotrzymały terminu otwarcia Szpitala Południowego, wyznaczonego decyzją przedstawiciela rządu na 21 stycznia. Miasto odwołało się od postanowień wojewody i ministra zdrowia, twierdząc, że w szpitalu jest jeszcze zbyt dużo prac, by można było uruchomić placówkę w narzuconym decyzją administracyjną terminie.

  - Wyznaczenie terminu, jakim jest 21 stycznia 2021 roku, było poprzedzone dokładnymi analizami i rozmowami wojewody z przedstawicielami miasta stołecznego Warszawy oraz generalnym wykonawcą inwestycji - informowała kilka dni temu rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz. Minister zdrowia podtrzymał decyzję wojewody i odrzucił odwołania władz stolicy.

  Pierwsi pacjenci w połowie lutego

  Dziś prezydent Rafał Trzaskowski potwierdził, że tymczasowy szpital covidowy w Szpitalu Południowym na Ursynowie zostanie otwarty nie pod koniec stycznia, ale w połowie lutego. Właśnie kończą się prace adaptacyjne.

  - Od samego początku, kiedy zapadała decyzja, że Szpital Południowy zostanie tymczasowym szpitalem do leczenia pacjentów z COVID-19, jasno mówiłem, że zakończenie prac w budynku nastąpi 25 stycznia. Po tym terminie zostaną przeprowadzone niezbędne odbiory. Nie jest to nasz wymysł, ale wymagane prawem procedury, które przeprowadzają kolejno służby zewnętrzne: sanepid, straż pożarna, nadzór budowlany. Bez przeprowadzenia tych odbiorów nie można oddać budynku do użytkowania i uruchomić szpitala. A pacjentów z koronawirusem, tak jak zapowiadałem, będziemy mogli przyjmować od połowy lutego - stwierdził prezydent stolicy.

  Miasto tłumaczy, że zgodnie z pierwotnie przyjętym harmonogramem, zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca, zaś przyjęcie pacjentów – z początkiem września czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala. Decyzja o przyspieszeniu prac zapadła w listopadzie.

  - Przyspieszamy jak możemy, a na proces niezbędnych i bardzo złożonych odbiorów dajemy sobie dwa tygodnie. To jest ekspresowe tempo, a sam obiekt jest ogromny - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy. Dodaje, że prace w szpitalu trwają 7 dni w tygodniu.

  Trwa wyposażanie i rekrutacja

  Szpital Południowy będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek „covidowych”. Koszty związane z szybszym oddaniem obiektu, jak i koszty dostosowania placówki do uruchomienia szpitala tymczasowego, mają zostać pokryte przez wojewodę mazowieckiego z funduszu „covidowego”.

  Część wyposażenia niezbędnego do pomieszczeń szpitala została już zakupiona, a kolejne są w trakcie. Zakupiona została również część sprzętu medycznego – do placówki trafiły już dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19.

  Trwa również rekrutacja pracowników do Szpitala Południowego. Potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~abc123 2 miesiąc temuocena: 100% 

   Jak personel administracyjny do pomocy przy dokumentacji medycznej moze się zgłosić?? Proszę o opowiedź

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 miesiąc temuocena: 78% 

   A kosmicznie drogi w utrzymaniu Szpital Narodowy ma małe obłożenie. Szpital Południowy, zamiast ratować i leczyć ludzi zostanie przerobiony na covidowy. Co za logika.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4103 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.03.2021 - 31.03.2021