REKLAMAA1 DZIELNICA BUDZET 24.06.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 lipca 2021, 12:16 komentarzy 26

  (SK)

  Szpital Południowy na koniec roku będzie miał 20 milionów długu. - Zarządzanie przez pełnomocnik rządu jest fatalne, szpital stoi pusty, a zatrudnia 200 osób - mówiła na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Miasto po raz kolejny domaga się zwrotu ursynowskiego szpitala.

  W marcu rząd przejął Szpital Południowy, by leczyć w nim pacjentów covidowych. Rządzący zarzucali miastu, że nie jest w stanie przygotować 300 łóżek dla chorych na koronawirusa. Dlatego władzę w miejskiej spółce prowadzącej placówkę musi przejąć pełnomocnik rządu. Została nim dr Ewa Więckowska, która była odpowiedzialna za przygotowanie nowego ursynowskiego szpitala do uruchomienia, a która zaledwie parę tygodni wcześniej, w niejasnych okolicznościach, zrezygnowała z zarządzania spółką "Szpital Solec".

  Ogromny budynek służy... kilkunastu pacjentom

  Dziś, po trzeciej fali Covid-19 i u progu czwartej fali, czarno na białym widać, że decyzja o przejęciu szpitala przez pełnomocnika rządowego nie służy ursynowskiemu szpitalowi. Zamiast leczyć mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i podwarszawskich miejscowości, większość ogromnego budynku stoi pusta. W tej chwili leczy się w nim zaledwie ok. 11 pacjentów z koronawirusem, a na oddziale dziennym rehabilituje się tylko 21 pacjentów po przebytym covidzie.

  Miasto liczyło, że wraz z końcem trzeciej fali odzyska szpital i będzie mogło rozpocząć wyposażanie i organizację "normalnych" oddziałów specjalistycznych, które chce przenieść na Ursynów ze szpitala na Solcu. Budynek Solca ma przejść niezbędny remont.

  Ministerstwo Zdrowia, NFZ oraz wojewoda mazowiecki odmawiają oddania szpitala samorządowi. Twierdzą, że szpital musi działać jako rezerwa na wypadek wybuchu czwartej fali koronawirusa.

  Miasto zaproponowało resortowi zdrowia, by równocześnie zabezpieczyć łóżka na czwartą falę oraz rozpocząć wyposażanie szpitala i organizację oddziałów, które w przyszłości będą służyć "zwykłym" pacjentom. Ale, aby można było ruszyć z przetargami, Warszawa musi być właścicielem placówki. Ministerstwo nie chce nawet słyszeć o zwrocie szpitala.

  - Sytuacja, z którą mamy do czynienia to absolutny skandal. To się może odbić negatywnie na zdrowiu warszawianek i warszawiaków - mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

  Trzaskowski poinformował, że pełnomocnik rządu zwróciła się do miasta z pismem, w którym żąda dokapitalizowania spółki prowadzącej szpital. Chodzi o 20 milionów złotych długu, który do końca roku - zdaniem pełnomocnik Ewy Więckowskiej - urośnie na koncie Szpitala Południowego.

  - Rządzący doprowadzają szpital na skraj bankructwa. Wolelibyśmy, żeby ten szpital był dobrze zarządzany. Nie możemy zapłacić tych długów. Na mocy decyzji rządu o zabraniu szpitala mamy związane ręce. My domagamy się zwrotu szpitala. Apelujemy do premiera o przeprowadzenia kontroli w spółce. Mamy do czynienia ze skrajną niegospodarnością! - grzmiał prezydent Trzaskowski.

  Szpitalowi grozi upadłość

  O skomplikowanej sytuacji prawnej ursynowskiego Szpitala Południowego mówiła także wiceprezydent Renata Kaznowska.

  - Przepisy tzw. ustawy covidowej mówią o wprowadzeniu pełnomocnika do szpitala, ale milczą o kodeksie spółek handlowych. Kodeks nie został zatem wyłączony. Jest zawieszona rada nadzorcza, zarząd i zgromadzenie wspólników, więc nawet gdybyśmy chcieli, nie mamy możliwości dokapitalizowania spółki. Jeśli nie wróci ona do miasta - grozi jej upadłość - alarmuje Kaznowska.

  Zdaniem władz stolicy Szpital Południowy stoi pusty, nie wspiera mieszkańców, nie jest też przygotowany do czwartej fali pandemii.

  - Rządowa pełnomocnik miała przyjąć 300 pacjentów, bo myśmy rzekomo tego nie potrafili. Podczas trzeciej fali były jednak zamykane szpitale miejskie - stworzyliśmy w nich 460 łóżek covidowych, a w tym samym czasie Szpital Południowy przyjął 154 pacjentów, czyli nigdy nie zbliżył się do 300 pacjentów! - tłumaczyła Kaznowska.

  "Nierozumiała zagrywka"

  Do zarzutów miasta odniosła się pełnomocnik zarządu spółki Szpital Solec Ewa Więckowska.

  - Szpital Południowy stał się elementem niezrozumiałej i godzącej w dobro pacjentów i pracowników rozgrywki. W mojej ocenie są to działania zmierzające do destabilizacji spółki. Budowanie atmosfery braku stabilizacji wpływa negatywnie na prace personelu medycznego ich motywację i pewność co do przyszłości zawodowej. Jesteśmy przed kolejną falą pandemii Covid-19, Spółka ma konkretne potrzeby w tym zakresie. Miasto st. Warszawa powinno wspierać spółkę w działaniach przygotowawczych do kolejnej fali zakażeń. Konieczne jest podjęcie niezwłocznych prac zmierzających do przeprowadzenia niezbędnych przetargów, tak aby uruchomić Szpital Południowy jak najszybciej - napisała Więckowska w komunikacie rozesłanym do mediów.

  20 milionów złotych, o których mówią władze stolicy, to zdaniem Więckowskiej nie długi, a środki na zakupy inwestycyjne, dalsze wyposażanie Szpitala Południowego, zakup niezbędnej aparatury dla Szpitala na Solcu oraz kwotę na pokrycie kosztów eksploatacyjnych budynku Szpitala Południowego.

  - Należy przypomnieć, że co roku każda spółka miejska zarządzająca szpitalem w Warszawie występuje o dokapitalizowanie - napisała dr Więckowska w komunikacie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 35
   BRAK SŁÓW

  26Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~szczęka 26 11 miesięcy temuocena: 67% 

   A mi się nie podoba, że pisowskie i peowskie kukły robią sobie igrzyska kosztem mieszkańców Warszawy, a zwłaszcza Ursynowa, którzy 40 lat czekali na ten szpital. Przypominam, że to nie pis ani platforma wybudowała, bo oni nie mają swoich pieniędzy. Szpital powstał z pieniędzy publicznych i jest własnością wszystkich. A wy, trole wszelkiej maści, się kłóćcie dalej!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jacek Vincent ps. Bydgoszczu 25 11 miesięcy temuocena: 63% 

   Powtarzam - pieniędzy nie ma i nie będzie!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rozsądny 24 11 miesięcy temuocena: 40% 

   Ale będą za to autorytety i prawdziwa elita

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gdzie są ekolodzy? 23 11 miesięcy temuocena: 38% 

   Trzaskalski oddaj 220 milionów złotych, które pochłonęły awarie rur ze ściekami spuszczanymi do Wisły! W tym czasie Kaznowska niech instaluje filtry w tunelu obwodnicy pod Ursynowem!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gdzie jest prawo? 22 11 miesięcy temuocena: 64% 

   A Sasin już oddał te 70 milionów, które zapłaciliśmy wszyscy łącznie za nielegalną organizację nielegalnych wyborów prezydenckich? Bo chyba jakoś przegapiłem ten doniosły moment, za co serdecznie przepraszam.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asdfg 21 11 miesięcy temuocena: 65% 

   70 baniek Sasina to mały pryszcz, a ile poszło na narodowe maseczki? 14x20 baniek a maseczek brak (tj. nadaja sie do utylizacji)

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dasię? 20 11 miesięcy temuocena: 60% 

   no to ja przepałem w takim razie zwroty za respiratory-widmo przez kolegę ministra z PiSu, Były w końcu? Oj, chyba nie...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 19 11 miesięcy temuocena: 47% 

   wyciek gowna to przecież zimny lech spowodował. To nie za jego kadencji trefny projekt przeszedł?? I co ma praz miasta do państwowych filtrów. Pisie trole albo zdesperowane albo zdurniałe kompletnie. No, albo oba...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 18 11 miesięcy temuocena: 60% 

   Śmieciu.......twój złodziejski uzurpator z Żoliborza nie doczekał się dwóch wież.....boli,co nie???? Drugiemu twojemu złoziejowi z Torunia bezdomni dają limuzyny. Głupota i nienawiść PISlamisty jest równa putinowskim. Zdrajcy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zgroza 17 11 miesięcy temuocena: 39% 

   Widać , że i mammas nie zna się na zarządzaniu placówką szpitalną(burmistrz)! Teraz to już rzeczywiście nie ma znaczenia czy ten "wyedukowany inaczej" tam dalej siedzi czy NIE- pytam się gdzie był jak podpisywano kontrakt finansowy dla Szpitala,w którym wyrażnie jest ustalany budżet długofalowy etc. - co klepnął bo tak mu podsunięto, a i tak pensyjka ponad 3 koła leciała?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mammas 16 11 miesięcy temuocena: 63% 

   Przecież rząd dawał kontrakt na leczenie covid pani pełnomocnik rządowej. Kempa był przew. rady nadzorczej. W spółce rada nie podejmuje żadnych decyzji zarządczych. Doucz się pisowski tłuku.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dasię? 15 11 miesięcy temuocena: 53% 

   Najgorsze jest, że te pisowskie tłuki nie bardzo wiedzą, nie bardzo się orientują, coś gdzieś dzwoni w główce, ale może to echo tylko, no ale w końcu w TVP lub TVPinfo rzucą jakiś głodny kawałek (a to przecież jak biblia - trzeba słuchać!) i coś "powiedzo" i od razu pisi elektorat to podłapuje, bo taki wtedy ważniejszy się czuje, wyższy, jakby im skrzydła urosły, intelektualne też

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rozsądny 14 11 miesięcy temuocena: 36% 

   Podobnie pługi śnieżne stoją bezczynnie i ktoś na to pozwala w ratuszu . Raptem parę dni w roku mają zajęcie. Czy wy nie macie wyobraźni?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marianoitaliano 13 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Zmień nick, z rozsądkiem to ty nie masz za dużo wspólnego

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 12 11 miesięcy temuocena: 75% 

   porównanie szpitala do pługa śnieznego, chyba na dzis juz wystarczy haloursynów.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dasię? 11 11 miesięcy temuocena: 75% 

   @rozsądny - a nie jest to tak, że podpisuje się z firmami odśnieżającymi umowę na sezon i płaci także za gotowość? Nie pada - trudno (choć w sumie i dla nich dla nas mieszkańców dobrze), ale gdyby padło dzień w dzień - sprawa załatwiona, nikt dodatkowo nie dopłaca. To standard na świecie przy tego typu sprawach.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 11 miesięcy temuocena: 73% 

   Najpierw rząd ukradł szpital, potem dzielnie leczy garstkę chorych, a na koniec zbankrutuje.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zgroza 9 11 miesięcy temuocena: 42% 

   Tak to jest jak w Zarządzie zasiadają osoby "wykształcone" tj. burmistrz!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 8 11 miesięcy temuocena: 53% 

   Chcesz powiedzieć że prawilna władza pisowska pozwala na obecność w zarządzie Kempie? Wiesz że to potwarz i zagrożenie bezpieczeństwa państwa? ABW powinno się tobą zająć.. a jak nie ABW to chociaż IPN

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kamilu 7 11 miesięcy temuocena: 71% 

   PiS rozkradnie wszystko a kilka kolejnych pokoleń będzie spłacać ich nieudolne rządy. Dług finansów publicznych wzrósł z 900 mld do 1,5 biliona! Gierek przy nich to mały Kazio

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kkon 6 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Co za roznica kiedy kielbasa jest tania i 500 daja. Ktos kto na nich glosuje nie wie o czym piszesz.. musi nastapic krach, zeby motloch zrozumial. Cos jak z klimatem, te rozne limity co2 itp sa tylko na pokaz, czlowiek nie cofnie konsumpcji do momentu totalnego potopu.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rozsądny 5 11 miesięcy temuocena: 35% 

   Dług liczy się do PKB i zmalał. Dług zagraniczny zmalał także nominalnie ofiaro propagandy nienawiści. Nie ma za co.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 4 11 miesięcy temuocena: 70% 

   Tylko że PKB zostało podbite przez najwyższą od kilkudziesięciu lat inflację. Nie jesteś wcale rozsądny i piszesz nieprawdę. Bo dług publiczny w stosunku do PKB rośnie. W 2020 roku dług sektora finansów publicznych Polski wyniósł stanowił 57,5% PKB (na koniec roku). W ciągu 2020 nominalnie zadłużenie państwa zwiększyło się o blisko 290 mld zł. oraz relacja długu do PKB wzrosłą z 45,6% do 57,5%, a więc o 11,9 pkt. proc. To są dane rządowe.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gdzie jest prawo? 3 11 miesięcy temuocena: 73% 

   W takich momentach cieszę się ze nie mam dzieci. Bo one biedne będą w przyszłości jak trzeba będzie to spłacać. A nie przepraszam, moje byłyby na tyle zaradne, ze wyjechałyby z Polski do kraju, gdzie ich los zależy od umiejętności a nie koneksji i temu kto komu liże du.. i kut…

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rozsądny 2 11 miesięcy temuocena: 33% 

   Nick przypomnij dług do PKB za ostatnich lat rządów platformy?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 1 11 miesięcy temuocena: 76% 

   a co to za roznica jaki byl za czasow platformy? pewnie tez byl slaby. Nie wiem po co patrzycie wstecz, skoro teraźniejszosc i przyszlosc wyglada naprawde slabo.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4318 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHNIA PUPILA 22.06.2021 - 21.07.2022