REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 lipca 2021, 12:16 komentarzy 26

  (SK)

  Szpital Południowy na koniec roku będzie miał 20 milionów długu. - Zarządzanie przez pełnomocnik rządu jest fatalne, szpital stoi pusty, a zatrudnia 200 osób - mówiła na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Miasto po raz kolejny domaga się zwrotu ursynowskiego szpitala.

  W marcu rząd przejął Szpital Południowy, by leczyć w nim pacjentów covidowych. Rządzący zarzucali miastu, że nie jest w stanie przygotować 300 łóżek dla chorych na koronawirusa. Dlatego władzę w miejskiej spółce prowadzącej placówkę musi przejąć pełnomocnik rządu. Została nim dr Ewa Więckowska, która była odpowiedzialna za przygotowanie nowego ursynowskiego szpitala do uruchomienia, a która zaledwie parę tygodni wcześniej, w niejasnych okolicznościach, zrezygnowała z zarządzania spółką "Szpital Solec".

  Ogromny budynek służy... kilkunastu pacjentom

  Dziś, po trzeciej fali Covid-19 i u progu czwartej fali, czarno na białym widać, że decyzja o przejęciu szpitala przez pełnomocnika rządowego nie służy ursynowskiemu szpitalowi. Zamiast leczyć mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i podwarszawskich miejscowości, większość ogromnego budynku stoi pusta. W tej chwili leczy się w nim zaledwie ok. 11 pacjentów z koronawirusem, a na oddziale dziennym rehabilituje się tylko 21 pacjentów po przebytym covidzie.

  Miasto liczyło, że wraz z końcem trzeciej fali odzyska szpital i będzie mogło rozpocząć wyposażanie i organizację "normalnych" oddziałów specjalistycznych, które chce przenieść na Ursynów ze szpitala na Solcu. Budynek Solca ma przejść niezbędny remont.

  Ministerstwo Zdrowia, NFZ oraz wojewoda mazowiecki odmawiają oddania szpitala samorządowi. Twierdzą, że szpital musi działać jako rezerwa na wypadek wybuchu czwartej fali koronawirusa.

  Miasto zaproponowało resortowi zdrowia, by równocześnie zabezpieczyć łóżka na czwartą falę oraz rozpocząć wyposażanie szpitala i organizację oddziałów, które w przyszłości będą służyć "zwykłym" pacjentom. Ale, aby można było ruszyć z przetargami, Warszawa musi być właścicielem placówki. Ministerstwo nie chce nawet słyszeć o zwrocie szpitala.

  - Sytuacja, z którą mamy do czynienia to absolutny skandal. To się może odbić negatywnie na zdrowiu warszawianek i warszawiaków - mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

  Trzaskowski poinformował, że pełnomocnik rządu zwróciła się do miasta z pismem, w którym żąda dokapitalizowania spółki prowadzącej szpital. Chodzi o 20 milionów złotych długu, który do końca roku - zdaniem pełnomocnik Ewy Więckowskiej - urośnie na koncie Szpitala Południowego.

  - Rządzący doprowadzają szpital na skraj bankructwa. Wolelibyśmy, żeby ten szpital był dobrze zarządzany. Nie możemy zapłacić tych długów. Na mocy decyzji rządu o zabraniu szpitala mamy związane ręce. My domagamy się zwrotu szpitala. Apelujemy do premiera o przeprowadzenia kontroli w spółce. Mamy do czynienia ze skrajną niegospodarnością! - grzmiał prezydent Trzaskowski.

  Szpitalowi grozi upadłość

  O skomplikowanej sytuacji prawnej ursynowskiego Szpitala Południowego mówiła także wiceprezydent Renata Kaznowska.

  - Przepisy tzw. ustawy covidowej mówią o wprowadzeniu pełnomocnika do szpitala, ale milczą o kodeksie spółek handlowych. Kodeks nie został zatem wyłączony. Jest zawieszona rada nadzorcza, zarząd i zgromadzenie wspólników, więc nawet gdybyśmy chcieli, nie mamy możliwości dokapitalizowania spółki. Jeśli nie wróci ona do miasta - grozi jej upadłość - alarmuje Kaznowska.

  Zdaniem władz stolicy Szpital Południowy stoi pusty, nie wspiera mieszkańców, nie jest też przygotowany do czwartej fali pandemii.

  - Rządowa pełnomocnik miała przyjąć 300 pacjentów, bo myśmy rzekomo tego nie potrafili. Podczas trzeciej fali były jednak zamykane szpitale miejskie - stworzyliśmy w nich 460 łóżek covidowych, a w tym samym czasie Szpital Południowy przyjął 154 pacjentów, czyli nigdy nie zbliżył się do 300 pacjentów! - tłumaczyła Kaznowska.

  "Nierozumiała zagrywka"

  Do zarzutów miasta odniosła się pełnomocnik zarządu spółki Szpital Solec Ewa Więckowska.

  - Szpital Południowy stał się elementem niezrozumiałej i godzącej w dobro pacjentów i pracowników rozgrywki. W mojej ocenie są to działania zmierzające do destabilizacji spółki. Budowanie atmosfery braku stabilizacji wpływa negatywnie na prace personelu medycznego ich motywację i pewność co do przyszłości zawodowej. Jesteśmy przed kolejną falą pandemii Covid-19, Spółka ma konkretne potrzeby w tym zakresie. Miasto st. Warszawa powinno wspierać spółkę w działaniach przygotowawczych do kolejnej fali zakażeń. Konieczne jest podjęcie niezwłocznych prac zmierzających do przeprowadzenia niezbędnych przetargów, tak aby uruchomić Szpital Południowy jak najszybciej - napisała Więckowska w komunikacie rozesłanym do mediów.

  20 milionów złotych, o których mówią władze stolicy, to zdaniem Więckowskiej nie długi, a środki na zakupy inwestycyjne, dalsze wyposażanie Szpitala Południowego, zakup niezbędnej aparatury dla Szpitala na Solcu oraz kwotę na pokrycie kosztów eksploatacyjnych budynku Szpitala Południowego.

  - Należy przypomnieć, że co roku każda spółka miejska zarządzająca szpitalem w Warszawie występuje o dokapitalizowanie - napisała dr Więckowska w komunikacie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 14
   WKURZONY
  • 35
   BRAK SŁÓW

  26Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~szczęka 26 ponad rok temuocena: 67% 

   A mi się nie podoba, że pisowskie i peowskie kukły robią sobie igrzyska kosztem mieszkańców Warszawy, a zwłaszcza Ursynowa, którzy 40 lat czekali na ten szpital. Przypominam, że to nie pis ani platforma wybudowała, bo oni nie mają swoich pieniędzy. Szpital powstał z pieniędzy publicznych i jest własnością wszystkich. A wy, trole wszelkiej maści, się kłóćcie dalej!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby
  • ~Jacek Vincent ps. Bydgoszczu 25 ponad rok temuocena: 63% 

   Powtarzam - pieniędzy nie ma i nie będzie!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby
  • ~rozsądny 24 ponad rok temuocena: 40% 

   Ale będą za to autorytety i prawdziwa elita

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby
  • ~gdzie są ekolodzy? 23 ponad rok temuocena: 38% 

   Trzaskalski oddaj 220 milionów złotych, które pochłonęły awarie rur ze ściekami spuszczanymi do Wisły! W tym czasie Kaznowska niech instaluje filtry w tunelu obwodnicy pod Ursynowem!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 30 wpisy tej osoby
  • ~gdzie jest prawo? 22 ponad rok temuocena: 64% 

   A Sasin już oddał te 70 milionów, które zapłaciliśmy wszyscy łącznie za nielegalną organizację nielegalnych wyborów prezydenckich? Bo chyba jakoś przegapiłem ten doniosły moment, za co serdecznie przepraszam.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 21 12 wpisy tej osoby
  • ~asdfg 21 ponad rok temuocena: 65% 

   70 baniek Sasina to mały pryszcz, a ile poszło na narodowe maseczki? 14x20 baniek a maseczek brak (tj. nadaja sie do utylizacji)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 6 wpisy tej osoby
  • ~dasię? 20 ponad rok temuocena: 60% 

   no to ja przepałem w takim razie zwroty za respiratory-widmo przez kolegę ministra z PiSu, Były w końcu? Oj, chyba nie...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby
  • ~MrFrosty 19 ponad rok temuocena: 47% 

   wyciek gowna to przecież zimny lech spowodował. To nie za jego kadencji trefny projekt przeszedł?? I co ma praz miasta do państwowych filtrów. Pisie trole albo zdesperowane albo zdurniałe kompletnie. No, albo oba...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 8 wpisy tej osoby
  • ~pol 18 ponad rok temuocena: 60% 

   Śmieciu.......twój złodziejski uzurpator z Żoliborza nie doczekał się dwóch wież.....boli,co nie???? Drugiemu twojemu złoziejowi z Torunia bezdomni dają limuzyny. Głupota i nienawiść PISlamisty jest równa putinowskim. Zdrajcy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby
  • ~Zgroza 17 ponad rok temuocena: 39% 

   Widać , że i mammas nie zna się na zarządzaniu placówką szpitalną(burmistrz)! Teraz to już rzeczywiście nie ma znaczenia czy ten "wyedukowany inaczej" tam dalej siedzi czy NIE- pytam się gdzie był jak podpisywano kontrakt finansowy dla Szpitala,w którym wyrażnie jest ustalany budżet długofalowy etc. - co klepnął bo tak mu podsunięto, a i tak pensyjka ponad 3 koła leciała?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 17 wpisy tej osoby
  • ~mammas 16 ponad rok temuocena: 63% 

   Przecież rząd dawał kontrakt na leczenie covid pani pełnomocnik rządowej. Kempa był przew. rady nadzorczej. W spółce rada nie podejmuje żadnych decyzji zarządczych. Doucz się pisowski tłuku.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby
  • ~dasię? 15 ponad rok temuocena: 53% 

   Najgorsze jest, że te pisowskie tłuki nie bardzo wiedzą, nie bardzo się orientują, coś gdzieś dzwoni w główce, ale może to echo tylko, no ale w końcu w TVP lub TVPinfo rzucą jakiś głodny kawałek (a to przecież jak biblia - trzeba słuchać!) i coś "powiedzo" i od razu pisi elektorat to podłapuje, bo taki wtedy ważniejszy się czuje, wyższy, jakby im skrzydła urosły, intelektualne też

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby
  • ~rozsądny 14 ponad rok temuocena: 36% 

   Podobnie pługi śnieżne stoją bezczynnie i ktoś na to pozwala w ratuszu . Raptem parę dni w roku mają zajęcie. Czy wy nie macie wyobraźni?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 29 wpisy tej osoby
  • ~Marianoitaliano 13 ponad rok temuocena: 67% 

   Zmień nick, z rozsądkiem to ty nie masz za dużo wspólnego

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 24 12 wpisy tej osoby
  • ~aster 12 ponad rok temuocena: 75% 

   porównanie szpitala do pługa śnieznego, chyba na dzis juz wystarczy haloursynów.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby
  • ~dasię? 11 ponad rok temuocena: 75% 

   @rozsądny - a nie jest to tak, że podpisuje się z firmami odśnieżającymi umowę na sezon i płaci także za gotowość? Nie pada - trudno (choć w sumie i dla nich dla nas mieszkańców dobrze), ale gdyby padło dzień w dzień - sprawa załatwiona, nikt dodatkowo nie dopłaca. To standard na świecie przy tego typu sprawach.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby
  • ~Boom 10 ponad rok temuocena: 73% 

   Najpierw rząd ukradł szpital, potem dzielnie leczy garstkę chorych, a na koniec zbankrutuje.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 14 wpisy tej osoby
  • ~Zgroza 9 ponad rok temuocena: 42% 

   Tak to jest jak w Zarządzie zasiadają osoby "wykształcone" tj. burmistrz!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 25 wpisy tej osoby
  • ~nick_znik 8 ponad rok temuocena: 53% 

   Chcesz powiedzieć że prawilna władza pisowska pozwala na obecność w zarządzie Kempie? Wiesz że to potwarz i zagrożenie bezpieczeństwa państwa? ABW powinno się tobą zająć.. a jak nie ABW to chociaż IPN

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby
  • ~Kamilu 7 ponad rok temuocena: 71% 

   PiS rozkradnie wszystko a kilka kolejnych pokoleń będzie spłacać ich nieudolne rządy. Dług finansów publicznych wzrósł z 900 mld do 1,5 biliona! Gierek przy nich to mały Kazio

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 14 wpisy tej osoby
  • ~Kkon 6 ponad rok temuocena: 67% 

   Co za roznica kiedy kielbasa jest tania i 500 daja. Ktos kto na nich glosuje nie wie o czym piszesz.. musi nastapic krach, zeby motloch zrozumial. Cos jak z klimatem, te rozne limity co2 itp sa tylko na pokaz, czlowiek nie cofnie konsumpcji do momentu totalnego potopu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby
  • ~rozsądny 5 ponad rok temuocena: 35% 

   Dług liczy się do PKB i zmalał. Dług zagraniczny zmalał także nominalnie ofiaro propagandy nienawiści. Nie ma za co.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 24 wpisy tej osoby
  • ~nick_znik 4 ponad rok temuocena: 70% 

   Tylko że PKB zostało podbite przez najwyższą od kilkudziesięciu lat inflację. Nie jesteś wcale rozsądny i piszesz nieprawdę. Bo dług publiczny w stosunku do PKB rośnie. W 2020 roku dług sektora finansów publicznych Polski wyniósł stanowił 57,5% PKB (na koniec roku). W ciągu 2020 nominalnie zadłużenie państwa zwiększyło się o blisko 290 mld zł. oraz relacja długu do PKB wzrosłą z 45,6% do 57,5%, a więc o 11,9 pkt. proc. To są dane rządowe.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 6 wpisy tej osoby
  • ~gdzie jest prawo? 3 ponad rok temuocena: 73% 

   W takich momentach cieszę się ze nie mam dzieci. Bo one biedne będą w przyszłości jak trzeba będzie to spłacać. A nie przepraszam, moje byłyby na tyle zaradne, ze wyjechałyby z Polski do kraju, gdzie ich los zależy od umiejętności a nie koneksji i temu kto komu liże du.. i kut…

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby
  • ~rozsądny 2 ponad rok temuocena: 33% 

   Nick przypomnij dług do PKB za ostatnich lat rządów platformy?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 10 wpisy tej osoby
  • ~aster 1 ponad rok temuocena: 76% 

   a co to za roznica jaki byl za czasow platformy? pewnie tez byl slaby. Nie wiem po co patrzycie wstecz, skoro teraźniejszosc i przyszlosc wyglada naprawde slabo.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4587 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022