Zamknij

Szpital Południowy od jesieni z SOR-em i kolejnymi oddziałami

06:34, 19.08.2022 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 09:15, 19.08.2022
Skomentuj UM UM

Od września w Szpitalu Południowym na Ursynowie działać ma Szpitalny Oddział Ratunkowy przeniesiony z Solca. To kolejny oddział nowego szpitala, uruchamianego przez miasto na raty, po tym, jak przestał być lecznicą covidową.

Nowy Szpital Południowy z miesiąca na miesiąc przyjmuje coraz więcej pacjentów. Od paru miesięcy działa tu interna z kardiologią, izba przyjęć, poradnie specjalistyczne, a od czerwca ginekologia, położnictwo i neonatologia.

- Na oddziale położniczym znajdują się 4 przestronne sale porodowe z izbą przyjęć, sale do hospitalizacji oraz pozostające w gotowości pomieszczenia bloku operacyjnego – sala cięć cesarskich oraz sala operacyjna do interwencji w przypadkach nagłych - poinformował stołeczny ratusz.

Na świat w placówce przy Pileckiego przyszła już prawie setka dzieci. Na oddziałach tych szpital ma najnowocześniejszy sprzęt w Polsce, ufundowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Już dziś pacjenci chwalą szpital za krótkie terminy oczekiwania na drobne zabiegi i diagnostykę. - Moja siostra jest pacjentką onkologiczną, przyjmuje chemioterapię. Dostała skierowanie od lekarza na wszczepienie portu naczyniowego. Okazuje się, że wszędzie jest długi czas oczekiwania, a w Szpitalu Południowym udało się zapisać od ręki w ramach umowy z NFZ - mówi nam pan Tomasz, mieszkaniec Ursynowa. O tym, jak bardzo liczy się czas w przypadku choroby nowotworowej, nie trzeba nikomu wspominać.

SOR od września

Ursynowski szpital nie ma własnego kontraktu z NFZ, a więc korzysta z umów Szpitala na Solcu, którego formalnie jest częścią. Po kolei przenoszą się stamtąd newralgiczne oddziały, a budynek na Solcu przejdzie remont.

W najbliższych dniach rusza przeprowadzka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, czyli oddziału, na którym najwięcej się dzieje, i który często (choć nie powinno tak być) pełni rolę nocnej opieki lekarskiej dla mieszkańców. Nie oznacza to jednak rozpoczęcia przyjmowania pacjentów.

- SOR uruchomimy we wrześniu. Chcemy być dobrze przygotowani. To jest wielki proces organizacyjny, techniczny i administracyjny - tłumaczy Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego.

O starcie oddziału szpital ma poinformować niebawem. A już od piątku, 19 sierpnia przestanie działać SOR w dotychczasowej lokalizacji na Solcu. Jak zapowiedziało miasto, w starym miejscu zachowany zostanie dyżur medycznych dla pacjentów z nagłymi przypadkami.

Kiedy kolejne oddziały?

Ambicją władz Szpitala Południowego jest stworzenie najlepszego centrum zabiegowego-operacyjnego. Tym bardziej że w budynku jest 7 nowoczesnych i świetnie wyposażonych bloków operacyjnych. Wszystko zależy od umów i kontraktów z NFZ.

- Staramy się też o kontakt z NFZ na rezonans magnetyczny, działający nawet w soboty i niedziele. Jeśli starania zakończą się sukcesem, to będzie to duże ułatwienie dla pacjentów - mówi Krawczyk.

Jesienią w szpitalu na Ursynowie ma ruszyć ortopedia z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce z 29 miejscami oddziału chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej (28 łóżek), Oddział Intensywnej Terapii (4 łóżka) oraz pracownię endoskopii.

Wybudowany za ponad 400 mln zł Szpital Południowy miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą już w 2021 roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia. Niedokończoną placówkę, uruchomioną w parę tygodni przez miasto w porozumieniu z wojewodą, przejął później pełnomocnik ministra zdrowia. Dopiero od kwietnia tego roku miasto może wyposażać placówkę, przenosić oddziały z Solca.

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

BoomBoom

10 0

Nareszcie. 09:43, 19.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Ktoś mi wytłumaczy .Ktoś mi wytłumaczy .

14 7

Co to za korzyść skoro w zamian za nowo otwierany szpital zlikwidują jeden z dotychczasowych? Globalna ilość miejsc pozostanie taka sama. Może będzie ładniej, bliżej ale za to dużo drożej, o 400 mln! Dlaczego to miasto musi budować szpital za pieniądze jego mieszkańców? Za budowę szpitala powinien płacić NFZ przecież dostaje nasze składki zdrowotne. Co dzieje się w NFZ z naszymi pieniędzmi, na wszystko brakuje. Czy nie czas zreformować tą organizacje i poprawić zarzadzanie NFZ-tem? 11:38, 19.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

darlingjdarlingj

14 3

A po co tyle szpitali w wyludniającym się Śródmieściu? W dużych dzielnicach mieszkaniowych ma nic nie być? NFZ tylko finansuje usługi medyczne, wykonują je chętne podmioty, które zdobędą kontrakt. Miasto uznało, że szpital na Ursynowie jest potrzebny, więc się podjęło budowy. Gmina ma też pewne obowiązki wobec mieszkańców. 11:56, 19.08.2022


MomoMomo

0 0

Władza obiecała szpital na Ursynowie. Ludzie męczyli i przypominali więc musieli go wybudować. Tyle, że nie ma w budżecie pieniędzy na jego prowadzenie. Żeby wstydu nie było to pojawił się pomysł żeby zamknąć inny szpital a lekarzy i oddziały przenieść tu. Obietnica spełniona, kasa się zgadza i wszystko gra. Problem jest w tym że Środmieście jest jedną z najbardziej starzejących się dzielnic W-wy i łóżka szpitalne są tam potrzebne jak nigdzie indziej. Na szczeście władza nie obiecała mieszkańcom Śródmieścia nie zamykać szpitala, więc nie powinni się czepiać. 16:29, 24.08.2022


0%