REKLAMAA1 DZIELNICA BUDZET 24.06.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Miasto żąda od resortu zdrowia wydania Szpitala Południowego zgodnie z wyrokiem sądu. W środę rano w placówce przy Pileckiego pojawią się przedstawiciele spółki zarządzającej szpitalem, by przejąć placówkę od rządowej pełnomocniczki.

  Jutro w siedzibie szpitala tymczasowego przy ul. Pileckiego ma się pojawić odwołany w marcu prezes spółki zarządzającej ursynowskim szpitalem. Miasto twierdzi, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 lipca, który unieważnił decyzję resortu zdrowia o przejęciu szpitala, automatycznie przywraca stan poprzedni. Czyli to miasto jest właścicielem placówki i to miasto nią zarządza.

  - Decyzja ministra nie obowiązuje, więc jest naturalne, że wszystkie legalne władze spółki powinny wrócić do pracy. Jeśli minister albo ktokolwiek inny nie będzie honorował tej decyzji to będzie łamał prawo - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zapowiadając odzyskanie Szpitala Południowego przez miasto.

  - Jutro w szpitalu pojawi się funkcjonujący zarząd spółki, by przejąć szpital. Zacznie również działać rada nadzorcza - dodawała wiceprezydent Renata Kaznowska.

  Miasto zagroziło rządowej pełnomocniczce dr Ewie Więckowskiej prokuratorem, jeśli nie przekaże szpitala. Kaznowska wspomniała na konferencji prasowej o możliwym doniesieniu w sprawie "zagarnięcia mienia wielkiej wartości".

  Sąd: Decyzja ministra bezprawna 

  Przypomnijmy, w marcu tego roku gotowy szpital, w którym decyzją wojewody mazowieckiego uruchomiono tymczasowe oddziały dla pacjentów z Covid-19, przejął od samorządu rządowy pełnomocnik. Powodem były rzekome problemy ze współpracą między miastem a wojewodą. Przedstawiciel rządu zarzucał stolicy, że zbyt wolno uruchamia kolejne moduły z łóżkami dla pacjentów z koronawirusem. Szpital został przejęty pomimo tego, że wojewoda dysponował niemal pustym szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym, gdzie przyjmowano jednak tylko lekkie przypadki.

  Miasto twierdziło, że to decyzja bezprawna i nielogiczna. A gdy zarządcą szpitala została dr Ewa Więckowska, była prezes szpitala, która go organizowała, a miesiąc przed decyzją ministerstwa w niewyjaśnionych okolicznościach zrezygnowała ze stanowiska, wytoczyło ciężkie działa.

  Zaskarżyło decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kilka dni temu do ratusza dotarło uzasadnienie wyroku, w którym sąd uznał decyzję za nieważną. Resort zdrowia zapowiedział odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  - Już 26 marca mówiliśmy, że decyzja, którą wydał minister Niedzielski jest kompromitująca, że podważa wszystkie zasady i przepisy. Sąd podzielił punkt po punkcie w całości nasze racje - mówiła dziś Renata Kaznowska.

  Sąd zarzucił ministerstwu, że nie stosował się do procedur prawnych. M.in. nie przeprowadzono postępowania administracyjnego i dowodowego, nie powiadomiono stron, nie dano miastu możliwości zapoznania się z argumentami, a nawet błędnie oznaczono strony postępowania.

  Będzie "reasumpcja" wyroku?

  Wg wiceprezydent Kaznowskiej WSA w swoim wyroku poszedł jeszcze dalej. Minister miał nie udowodnić, że przejęcie szpitala następuje "w szczególnym przypadku", o którym mówi ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych. Sędzia podważył też tezę ministra o nieprzygotowaniu przez miasto 300 łóżek covidowych w szpitalu.

  - Sąd stwierdził, że taki obowiązek spoczywał na pani Więckowskiej jako prezesa spółki Solec, tej samej którą minister powołał na rządowego komisarza - dodawała Kaznowska. I podkreślała, że co prawda ministrowi przysługuje odwołanie, ale już wyrokiem WSA decyzji o przejęciu szpitala przez rząd "nie ma w obrocie prawnym".

  - To oznacza, że minister zobowiązany jest wydać nam szpital. Pani pełnomocnik otrzymała dziś wezwanie do wydania nam jutro szpitala. Mam nadzieję, że pan minister nie będzie fundować "reasumpcji wyroku" i ten szpital nam wyda tak, byśmy się przygotowywali do czwartej fali pandemii. Już w maju apelowaliśmy o oddanie szpitala. Zależało nam na tym, aby przenieść oddziały specjalistyczne z Solca na ul. Pileckiego. Bylibyśmy gotowi we wrześniu-październiku. Straciliśmy 3-4 miesiące - mówiła Renata Kaznowska.

  Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia czy w środę przekaże szpital przy Pileckiego przedstawicielom miasta. Resort w przesłanej po południu odpowiedzi uchyla się od odpowiedzi czy odda obiekt.

  - Podejmując decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do Szpitala Południowego minister kierował się koniecznością ochrony zdrowia i życia mieszkańców Warszawy. Przewlekłość działań władz Warszawy w zakresie przygotowania bazy łóżkowej oraz zgromadzenia niezbędnego personelu do walki z 3 fala epidemii koronawirusa mogła doprowadzić do barku miejsc w szpitalu dla mieszkańców stolicy chorych na COVID-19 - pisze ministerstwo.

  Resort dodał, że w tej chwili jego prawnicy przygotowują skargę kasacyjną do NSA.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nie ratusza jest szpital, tylko mieszkańców Warszawy 5 10 miesięcy temuocena: 0% 

   Czy to jest dopuszczalne przejęcie , jak łup , kiedy wyrok jest nieprawomocny, a szpital jest własnością NAS !!!!! mieszkańców, a nie urzędników ratusza ! Urzędnik dziś jest , jutro go nie będzie, a mieszkańcy , którzy 30 lat skutecznie wywalczyli ten szpital na Ursynowie i płacą od lat podatki z których powstał fundusz inwestycyjny pozostaną .

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Picuś glancuś 4 10 miesięcy temuocena: 48% 

   A propo zwrotów. Panie Trzaskowski, kiedy mieszkańcy otrzymają zwrot nadpłat za śmieci w związku z unieważnieniem uchwały śmieciowej przez WSA w Warszawie?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LGBT+/- 3 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Ja także a propos zwrotów. PanieTrzaskowski, kiedy mieszkańcy otrzymają z powrotem przejście do lasu Kabackiego, które jest własnością miasta stołecznego Warszawy, a zostało zamknięte przez osoby administrujące osiedlem "Sadyba Kabacka"?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obi 2 10 miesięcy temuocena: 37% 

   No i zaraz się namnoży niezbędnych ururzędników i spółek przyssanych do dojnej krowy

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 1 10 miesięcy temuocena: 60% 

   więcej niż pisowskich się namnoży.. bo przecież was legiony.. cały naród z kolan powstały.. popsuliście sądy a one i tak wyroki ferują zgodnie z prawem.. nawet glajszachtowania prawa nie potraficie zrobić nieudacznicy

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4899 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022