Zamknij

SZPITAL POŁUDNIOWY. Oficjele wbili pierwszą łopatę. Rusza budowa

13:15, 12.12.2016 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 16:45, 12.12.2016
Skomentuj SK SK

Rusza budowa obiecywanego od ponad 20 lat Szpitala Południowego na Ursynowie. U zbiegu ulic Pileckiego i Gandhi oficjele wbili pierwszą łopatę. Obiekt ma stanąć w trzy lata.

Miał powstać już dwie dekady temu, ale zawsze coś stało na przeszkodzie... Najpierw, w latach 90. XX wieku była lokalizacja (róg Gandhi i Rosoła), ale nie było środków. Dekadę później minister zdrowia prof. Zbigniew Religa wyznaczył teren przy Centrum Onkologii, ale znów - miasto dopadł kryzys finansowy. Gdy pieniądze się znalazły, zaczęła protestować onkologia, więc pod przyszły szpital wyznaczono działkę u zbiegu Pileckiego i Płaskowickiej. Wreszcie - kilka lat temu powrócono do koncepcji zlokalizowania Szpitala Południowego w sąsiedztwie Centrum Onkologii, na co po wielu rozmowach zgodziło się wreszcie szefostwo instytutów.

Gdy wydawało się, że do rozpoczęcia prac potrzeba już tylko rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy, zaczęły się problemy proceduralne. Firmy, które przegrały przetarg odwoływały się do sądu. Interweniować musiał nawet Sąd Najwyższy. W październiku udało się podpisać umowę z wykonawcą - konsorcjum firm Erbud i Strabag, które mają doświadczenie we wznoszeniu obiektów medycznych.

Dziś na miejscu budowy władze miejskie i dzielnicowe oraz przedstawiciele budowlańców wbili pierwszą łopatę.

- Jak rozpoczynałam pierwszą kadencję, to już mówiło się, że ten szpital musi powstać. Tym bardziej cieszę się, że wreszcie powstanie. To bardzo potrzebna inwestycja dla mieszkańców Ursynowa, Wilanowa i Mokotowa - mówiła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Ta część Ursynowa wkrótce bardzo się zmieni. Niedługo rusza też budowa ul. Gandhi a wcześniej przebudowaliśmy ulicę Pileckiego. Karetki będą miały bardzo dobry dojazd. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą jednak podziwiać bryłę budynku niż korzystać z niego - dodawał burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

W ciągu 3 lat, a więc do końca 2019 roku, powstanie szpital z 309 łóżkami, na który miasto przeznaczyło 400 mln zł. Cały obiekt będzie się składał z trzech pięciokondygnacyjnych budynków. Na dachu jednego z pawilonów zlokalizowane będzie lądowisko helikopterów przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak zapowiada Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, szpital ma się otworzyć jeszcze w 2019 roku, aby tak się stało już w przyszłym roku będą ogłaszane przetargi na wyposażenie.

Obiekt będzie obsługiwał około 250 tys. osób z rejonu Ursynowa. Natomiast włączając Wilanów, powiat piaseczyński oraz tereny skomunikowane z Warszawą planowaną obwodnicą oraz istniejącą autostradą A2, pacjentami szpitala może być 300-350 tys. ludzi.

W budynku A (z wejściem głównym od ul. Pileckiego) na parterze pomieści się przychodnia szpitalna z poradniami: chirurgiczną, ortopedyczną,  kardiologiczną,  ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, urologiczną i nefrologiczną,  diabetologiczną, gastroenterologiczną, dermatologiczno-wenerologiczną oraz z izbą przyjęć. I piętro będzie przeznaczone na funkcjonowanie laboratorium analitycznego oraz działu rehabilitacji z fizjoterapią i hydroterapią. Na piętrze II znajdą się oddziały szpitalne: ginekologii, położniczy + łóżka noworodkowe i  neonatologiczne oraz  blok porodowy. III piętro pomieści oddział chirurgii ogólnej.

W  budynku B (z wejściem od ul. I. Gandhi) – parter to m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz diagnostyka obrazowa. Na I piętrze znajdzie się  administracja oraz dział badań czynnościowych i dział endoskopii. II piętro przeznaczone zostanie na funkcjonowanie oddziału kardiologii i  oddziału geriatrii. Na III piętrze znajdzie się blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

W budynku  C (z wjazdem od strony budynku Instytutu Hematologii i Transfuzjologii) na poziomie -2 znajdzie się parking i pomieszczenia techniczne, a poziom -1 pomieści centralną szatnię i zaplecze magazynowo-techniczne. Na I piętrze zaplanowano oddział psychiatryczny i odcinek obserwacyjny. Na II piętrze funkcjonować będzie oddział wewnętrzny, III piętro pomieści oddział ortopedii, a  na piętrze IV, jak w pozostałych budynkach, rozlokowane zostaną pomieszczenia techniczne.

Wjazd i wyjazd z podziemnego parkingu znajdzie się od strony ul. Pileckiego, zaś wyjazd od strony ul. Indiry Gandhi. Niezależny wjazd i wyjazd będzie miał również Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zaprojektowanych zostało 400 miejsc postojowych: 38 stanowisk na parkingu nadziemnym, 362 stanowiska na parkingu podziemnym.

[ZT]13234[/ZT]

[ZT]12329[/ZT]

[ZT]10294[/ZT]

[ZT]8419[/ZT]

[ZT]13609[/ZT]

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

KenezKenez

17 17

Beka, Kempa nawet oblaskowej kamizelki ani kasku nie dostał :D 16:14, 12.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MikaMika

13 3

Usynowianie czekają bo Szpital na Wołoskiej to umieralnia .... :( 16:47, 12.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andrzejandrzej

13 18

Rewelacyjnie dużo dzieje się ostatnio na Ursynowie. REWELACYJNIE !!! 17:52, 12.12.2016

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KenezKenez

18 15

Dokładnie. Szkoda tylko, że większości inwestycji towarzyszą skandale i przewały :( 20:38, 12.12.2016


ZieeeeewZieeeeew

1 16

Rozumiem, że o każdym przewale informujesz prokuraturę, czy po prostu pier....isz?
Ps. nawet nicka nie potrafisz sam wymyślić, żenada... 21:53, 13.12.2016


KenezKenez

3 3

Weź nie pajacuj płatny trollu kempy. Nick jest mój od zawsze, a zawiadomienia do prokuratury składam regularnie i hurtowo. To tylko kwestia czasu aż się służby dobiorą do tyłka tym aferzystom. 11:44, 14.12.2016


facealmfacealm

7 1

wbili i co... i koniec pracy był odrazu jak tylko pojechały aparaty. 23:45, 12.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mi-kami-ka

3 0

Napiszcie gdzie będzie miejsce na rozbudowę Centrum Onkologii. 12:43, 14.12.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%