REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Po perypetiach związanych z covidem i przejmowaniem przez rząd Szpital Południowy wreszcie został otwarty dla pacjentów. Ogromny budynek świeci jednak pustkami. Na razie działa zaledwie jeden oddział, który się nie zapełnił. - Pacjenci muszą się przekonać, że jest tutaj bezpiecznie - mówią lekarze. 

  1 kwietnia 2022 roku - tego dnia Szpital Południowy przyjął pierwszego niecovidowego pacjenta. Ogromny budynek przy ul. Pileckiego wreszcie zaczął działać zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Do tej pory trafiali tutaj jedynie chorzy na Covid-19. Teraz - gdy pandemia powoli odchodzi w zapomnienie - władze placówki mogą skupić się na uruchomieniu tradycyjnych oddziałów.

  - Mamy uruchomiony oddział chorób wewnętrznych, są cztery stanowiska na oddziale intensywnej terapii - naturalne zabezpieczenie mieszkańców i oddziału. Mamy też jeszcze niekontraktowaną przez NFZ izbę przyjęć, na razie okrojoną, bo tylko dla jednego oddziału - mówi Artur Krawczyk, prezes miejskiej spółki "Szpital Solec", która prowadzi Szpital Południowy.

  Na Pileckiego na razie dostępna jest jeszcze diagnostyka obrazowa: tomografia, rentgen, USG oraz rezonans. Cały czas można się także zaszczepić przeciw Covid-19. Działa poradnia onkologiczna.

  - Z czasem pojawiać się będzie coraz więcej oddziałów - zapowiadają władze szpitala.

  Będzie pediatria?

  W Południowym nie zabraknie przychodni specjalistycznych. Zostaną otwarte, gdy na miejscu zostaną już otwarte tożsame oddziały. Zabraknie jednak miejsca dla pediatrii, o którą walczył Ursynów. Przynajmniej na razie.

  - Musimy opierać się na kontrakcie z NFZ, który mamy na Solcu. Tam nie leczymy dzieci. Myślimy jednak o wszystkim, chcemy skupić się na operacjach - przy siedmiu salach to powinien być szpital zabiegowy - i, jeżeli będzie taka możliwość, to operować także dzieci - tłumaczy prezes Krawczyk. 

  - Wszystko będzie zależało od zapotrzebowania. Ursynów jednak nieco się zestarzał. Pacjenci, którzy szukają u nas pomocy, to głównie osoby starsze. Wszystko zależy jednak od potrzeb i od NFZ jako płatnika - tak o ewentualnym powstaniu oddziału pediatrii mówi ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych dr Agata Kusz-Rynkun.

  O pacjentów dba kadra, która szpital zdążyła już poznać jak własną kieszeń. Bazuje na personelu, który pracował przy Pileckiego, gdy szpital był covidowy. Wszyscy - jak zapewnia prezes Krawczyk - zdobyli mnóstwo doświadczenia w czasie pandemii. W szpitalu nie brakuje także uznanych specjalistów.

  - Są specjaliści od chorób wewnętrznych, od geriatrii, od gastrologii. Czekamy teraz na kardiologa. Budujemy wieloprofilowy zespół. Kadra jest doświadczona, to osoby z powołaniem i poczuciem misji - opowiada dr Agata Kusz-Rynkun.

  "To już nie jest szpital covidowy"

  Teraz władze szpitala dążą do tego, aby przyjmować jak najwięcej pacjentów. Na Pileckiego mogą już kierować pacjentów lekarze POZ, mogą też przywozić ich karetki. W całym szpitalu znajdzie się 300 łóżek. Na razie jest ich 50, a leczy się nieco ponad 20 osób.

  - Pacjentów jest na razie mało, chcielibyśmy więcej. Jesteśmy przyzwyczajeni do intensywnej pracy i trochę jej brakuje. Wszystko jest nowe, sprawne i nowoczesne. Są tutaj naprawdę dobre warunki. Pokoje są dwuosobowe z łazienką, pacjenci mogą liczyć na intymność - mówi ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych.

  Zdaniem lekarki pacjenci muszą się jeszcze oswoić z myślą, że szpital nie jest już covidowy. Ten nadal jest kojarzony głównie z koronawirusem i może powodować obawy przed korzystaniem z jego usług. To z kolei działa na niekorzyść chorych. W czasie pandemii u wielu z nich choroby “wymknęły się spod kontroli”. Teraz będzie je trudniej leczyć.

  - Mamy dobre warunki do izolacji, jest bezpiecznie. To przekonanie musi jeszcze powstać w głowach pacjentów - tłumaczy dr Kusz-Rynkun.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 62

  • 35
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 11
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Czarli 6 3 miesiące temu

   jak nie trzeba się kłaść to chyba dobrze:)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 5 3 miesiące temu

   Ursynów stawia na seniorów, więc zapewne pediatrii nie będzie

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~eu 4 3 miesiące temu

   szpital bez pacjentów, ale przekręt

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abc123 3 3 miesiące temu

   a ja chciałem się tam zatrudnić i nie odzywają się po wysłaniu CV :/

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agnik 2 3 miesiące temuocena: 75% 

   walczyliśmy o szpital a teraz ludzie nie chcą do niego iść się leczyć ?Ale to nie ludzie wybierają tylko karetki pogotowia

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zouza 1 3 miesiące temuocena: 67% 

   Ha! Cóż się dziwić... Wiedziałam, że tak będzie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3147 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022