REKLAMAA1 TEFAL 18.06.2021 - 17.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  „Trzeba sięgać gwiazd, żeby chwytać chmury” - śpiewał Jacek Kaczmarski w jednej ze swoich piosenek. Pod tym hasłem w ursynowskim Domu Sztuki odbył się wernisaż „100 prac Moniki” - niepełnosprawnej artystki z Ursynowa.

  Monika od lat mieszka na Ursynowie. Jest osobą niepełnosprawną, ale kompletnie nie przeszkadza jej to w korzystaniu z życia i poznawaniu świata. Od najmłodszych lat przejawiała wiele zainteresowań, takich jak dobra książka, wycieczki czy jazda konno. Swoje przeżycia Monika przelewa na papier, tworząc obrazy cieszące zarówno oko, a co ważniejsze – duszę.

  - Chciałam pokazać Monice wiele rzeczy, których sama mogłaby nie zauważyć. Od najmłodszych lat starałam się pokazywać jej piękno natury, trzymać kredkę, właściwie dobierać kolory. Te wszystkie obrazy przedstawiają jej własne przeżycia i powstały na przestrzeni 20 lat. Nawet jeśli nie namalowała czegoś od razu, to potrafiła to zrobić nawet po kilku latach, pragnąc odzwierciedlić swoje wspomnienia. Po prostu o tym pamiętała – mówi mama Moniki, Hanna Kowalczyk.

  "Efekt ciężkiej pracy"

  We wtorek wszyscy chętni mogli zobaczyć „100 prac Moniki” podczas wernisażu organizowanego w Domu Sztuki przy Wiolinowej 14. Obrazy zostały podzielone na sześć grup tematycznych, a przy ich tworzeniu wykorzystano przeróżne techniki, m.in. kredkę czy pastele. Pejzaże, zwierzęta czy relacje z innymi ludźmi - to wszystko i wiele więcej można było podziwiać podczas wystawy. Widoczna była również ewolucja jaka zachodziła z czasem przy tworzeniu prac – od mniej do coraz bardziej skomplikowanych.

  - Obrazy są cudowne! Jak najbardziej widoczny jest ich przekaz. Warto też zwrócić uwagę na fantastyczne dobranie kolorystyki. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Znam Monikę i panią Hannę osobiście i już wcześniej widziałem kilka z tych prac, ale tutaj jest ich ogrom. Monika, dopóki tylko ma wenę i chęci, powinna cały czas kontynuować swoją pasję, bo naprawdę ma do tego talent. To również jest efekt ciężkiej i wieloletniej pracy. Zarówno Moniki, jak i pani Hanny – zauważa pan Dariusz.

  "Ludzie nie zdają sobie sprawy"

  Wydarzenie odbyło się zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Prace Moniki oglądali jej przyjaciele, sąsiedzi, ale nie tylko. Na wernisaż przybyli podopieczni Ośrodka Wsparcia i Integracji przy ul. Belgradzkiej 33. Nie zabrakło podziękowań dla tych, którzy wspierali Monikę w jej pasji, gratulacji dla artystki oraz chwil wzruszenia. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności Moniki, zadawali jej i jej mamie pytania oraz cieszyli się razem z nią ogromnym sukcesem, jakim z pewnością jest własna wystawa.

  - Ludzie nie zdają sobie sprawy, co takie osoby potrafią, dopóki sami tego nie zobaczą. Może natura nie obdarowała ich wieloma innymi umiejętnościami, ale każdy z nich ma jakiś talent. Po prostu trzeba chcieć go odkryć – stwierdza pan Franciszek.

  Wszystkie dzieła Moniki zostały sfotografowane i będą niedługo dostępne do obejrzenia na stronie Domu Sztuki oraz Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych "Maja".

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2575 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni 01.06.2021 - 30.06.2021