REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 października 2019, 12:31 komentarzy 2

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Infekcje gardła w sezonie jesienno-zimowym to najczęstsze problemy górnych dróg oddechowych, z którymi udajemy się do lekarza - zarówno wśród dzieci, jaki i dorosłych. Skuteczne leczenie gardła zależy od prawidłowego rozpoznania przyczyny zakażenia. Za większość przypadków zapalenia gardła odpowiedzialne są wirusy (średnio 9 na 10 przypadków). Wówczas leczenie jest objawowe - należy stosować preparaty znieczulające oraz przeciwzapalne. A co w przypadku, gdy za infekcję gardła odpowiedzialne są bakterie, które narażają nas na liczne powikłania w przypadku niewłaściwego rozpoznania i leczenia? Jak zatem rozpoznać groźną infekcję gardła? Dowiedz się, czym jest test na anginę dostępny w aptekach.

  Skuteczne leczenie bólu gardła? TAK, ale tylko po rozpoznaniu przyczyny

  Zakażenia gardła, tak samo jak inne choroby górnych dróg oddechowych są wywoływane przez dwa rodzaje drobnoustrojów - wirusy i bakterie. Oba zakażenia leczymy zupełnie inaczej. Infekcji wirusowych nigdy nie leczymy antybiotykiem, gdyż w tym przypadku nie jest on skuteczny. Antybiotyki nie zahamują rozwoju infekcji wirusowej. Co więcej, niepotrzebnie obciążą nasz organizm i negatywnie wpłyną na naturalne procesy odpornościowe. Wirusowe zapalenie gardła leczy się jedynie objawowo, to znaczy stosuje się dostępne bez recepty środki miejscowo znieczulające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Z zakażeniem wirusowym organizm musi poradzić sobie sam.

  Inaczej jest w przypadku, kiedy gardło zaatakuje infekcja bakteryjna.

  Ponad 95% wszystkich angin wywołuje ta sama bakteria - paciorkowiec ropny grupy A (Streptococcus pyogenes). Ten typ zakażenia, często zwany anginą ropną wymaga bezwzględnie leczenia antybiotykiem. Brak antybiotykoterapii powoduje znaczne wydłużenie czasu choroby. W przypadku dzieci, choroba z łatwością roznosi się w żłobkach oraz przedszkolach.

  Czy ból gardła może być niebezpieczny? Powikłania po nieleczonej anginie

  Większość osób bez wahania odpowie - nie. Poza dyskomfortem, który wywołuje infekcja gardła, nie jest to choroba, której się boimy. Niestety nie do końca słusznie.

  Brak odpowiedniego leczenia (antybiotykoterapii) w przypadku anginy bakteryjnej stwarza możliwość rozwoju powikłań. Paciorkowce są bardzo niebezpieczne i mogą wywołać uszkodzenie serca, gorączkę reumatyczną, wstrząs paciorkowcowy czy nawet sepsę.

  Czy objawy wystarczą, aby rozpoznać co powoduje ból gardła?

  Nie. Objawy wirusowego zapalenia gardła i anginy bakteryjnej mogą być identyczne. Najlepszym przykładem jest biały nalot na migdałkach powszechnie uznawany za typowy objaw anginy. Tak samo jak bardzo wysoka gorączka oraz powiększone węzły chłonne. Jednak są wirusy, które bardzo dobrze „udają” anginę. Jest to m.in. wirus EBV, który powoduje mononukleozę zakaźną. Choroba dotyka osób w różnym wieku, jednak najczęściej dzieci.

  Mononukleozy bezwzględnie nie należy leczyć antybiotykiem, z uwagi na możliwość uszkodzenia wątroby. Natomiast angina bakteryjna zawsze wymaga zastosowania antybiotyku.

  Jak więc odróżnić te infekcje, mimo tego, że mają podobne objawy? Tutaj z pomocą przychodzi test na anginę wykonywany z wymazu z gardła.

  Test na paciorkowce z gardła w 10 minut odpowie jak skutecznie leczyć infekcję

  Szybkie testy do rozpoznania anginy są od wielu lat stosowane przez lekarzy na całym świecie. Coraz częściej można je spotkać również w lokalnych gabinetach i przychodniach, a od niedawna są również dostępne w Aptekach.

  Test na anginę pozwala w bardzo krótkim czasie sprawdzić czy w wymazie z gardła obecne są bakterie - paciorkowce grupy A.

  Jest to alternatywa do standardowego badania mikrobiologicznego wykonywanego w laboratorium medycznym.

  W przypadku posiewu w laboratorium na wynik czekamy co najmniej 3 dni, co znacznie opóźnia postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

  W przypadku testu na anginę, wynik otrzymujemy niemal natychmiast (10 minut).

  Pobranie próbki za pomocą wymazówki (patyczek ze sterylną bawełnianą końcówką) jest bezbolesne, dlatego badanie z łatwością można przeprowadzić już u najmniejszych dzieci. Po pobraniu wymazówkę wkłada się ją do probówki. Następnie dodaje się rozwory, które pozwalają na przedostanie się próbki z bawełnianej końcówki do płynu. W płynie należy zanurzyć pasek testowy.

  Sprawdź, jak wykonać test:

   

  Po 10 minutach odczytuje się wynik badania. Wynik pozytywny (2 linie na pasku testowym), świadczy o anginie i konieczności zastosowania antybiotyku. Wynik negatywny (1 linia na pasku testowym) wskazuje, że przyczyną bólu gardła są wirusy.

  Rozpoznanie przyczyny zakażenia gardła, jest kluczowe dla podjęcia skutecznego leczenia.

  Pamiętaj, że antybiotyki nie leczą infekcji wirusowych a ich nadużywanie powoduje znaczny ubytek naturalnej mikroflory jelit. Nie należy stosować antybiotyków, bez potwierdzenia bakteryjnego podłoża zakażenia. Prawidłowa diagnostyka pozwala również uniknąć rozwoju powikłań, w przypadku nierozpoznanej anginy ropnej. U dzieci bakteryjne zapalenie gardła może powodować nietypowe objawy. Poza bólem gardła mogą to być ból brzucha i wymioty.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.3252 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020