REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Autorka z konwaliami przy swoich tkaninach

  Autorka z konwaliami przy swoich tkaninach (GS)

  - To lek na zbyt szybkie tempo życia świata - mówi o tkactwie autorka instalacji "Nicielnicówki" Joanna Owidzka. Spotkanie z autorką odbyło się we wtorek w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów. Jej prace ukazują ponadczasowe tkaniny o drobnych wzorach, które nawiazują do ponad 40 lat twórczości autorki.

  Tkaniny zostały nazwane niecielnicówkami, ponieważ są wykonane na krośnie o osnowie poziomej, której zasadą funkcjonowania są właśnie niecielnice. Ta technika w dalszym ciagu funkcjonuje, chociaż powoli już zanika.

  Autorka tkanin Joanna Owidzka zajmuje sie pracą na polu sztuki włókna od 1980 roku. Odbywała praktyki w pracowniach tkackich wielu artystów, oraz kształciła się graficznie u prof. Wojciecha Sadleya. Jednak tkactwo nicielnicowe zainteresowało ją szczególnie podczas nauki u prof. Krystyny Szczepanowskiej. Przyjeżdżała do jej domu w Falenicy, gdzie w atmosferze wielu pamiątek, tkanin i obrazów z przełomu XIX i XX w. poczuła prawdziwą fascynację włóknem.

  Antidotum na przytłaczającą współczesność

  Włókiennictwo ma właściwości odstresowujące. - Ten sposób ma swoje zastosowanie, w szczególności w szpitalach dla nerwowo chorych. Już w latach 70. mówiło się o fantastycznej terapii poprzez tkanie - tłumaczy Joanna Owidzka.

  Dużo ludzi dziś wraca do tkanin, a szycie jest coraz bardziej trendy. - Na Podlasiu są nowe ośrodki, jest kilka osób uczących tkaniny podwójnej. W każdym mieście są kursy tkactwa i uczą się zarówno dzieci, jak i dorośli - mówi artystka.

  Zdaniem autorki szycie jest znakomitym sposobem na poradzenie sobie z tempem życia.

  - Pomysł wziął się z przyspieszenia, jakie towarzyszy człowiekowi w każdej dziedzinie. Zacytuję słowa Marty Kowalewskiej, kuratorki Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: wiele osób postrzega tkaninę jako antidotum na kierunek rozwoju współczesnego świata - dodaje.

  "Nicielnicówki" można oglądać w Dzielnicowym Ośrodku Kultury przy ul. Kajakowej 12b do 28 czerwca.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~B 2 miesiąc temu

   Niecielnicówki? Bo na plakacie nazwa „Nicielnicówki”…

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Asia56 1 miesiąc temuocena: 100% 

   Jak ja ta kajakową dojadę? Chyba rowerem przez las Kabacki. Napiszcie o wspaniałych planach Czubaszka - otwarcie Ursynowskiego Centrum Kultury Alternatywy- 2023 jeżeli dobrze pójdzie. Pan Czubaszek musi mieć dwóch wicedyrektorów i 35 pracowników- inaczej się nie da robić Kultury.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3813 sekundy
  REKLAMAA2-AUTO WIMAR (rekrutacja) 08.07.2021 - 07.08.2021