REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 listopada 2022, 11:41

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Najchętniej wybieraną metodę zapobiegania ciąży stanowią tabletki antykoncepcyjne. Są niezwykle skuteczne, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących ich stosowania. W artykule wyjaśniamy wszystkie wątpliwości, które mogą wiązać się z przyjmowaniem tej formy antykoncepcji.

  Kobiety, które dopiero zaczynają stosować antykoncepcję hormonalną, mają wiele pytań o schemat przyjmowania tabletek. Wątpliwości dotyczą zazwyczaj pory zażywania pigułki, a także sytuacji, kiedy pominą jedną dawkę. Po zgłębieniu tego zagadnienia okazuje się, że można go z łatwością opanować.

  Działanie tabletek antykoncepcyjnych

  Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest tak wysoka (niemal 100 procent), ponieważ ich główne zadanie polega na zahamowaniu owulacji. Komórka jajowa nie zostaje uwolniona, więc nie może dojść do zapłodnienia. Oprócz tego hormony, które znajdują się w tabletkach antykoncepcyjnych, wpływają na zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy. Staje się gęstszy i bardziej lepki, przez co plemniki nie mogą poruszać się tak szybko. Działanie tabletek zmienia również cechy endometrium, dzięki czemu zapobiega ewentualnej implementacji zarodka. Jako że tabletki są środkami hormonalnymi, muszą być stosowane pod okiem lekarza. Recepta online na antykoncepcję pozwala uzyskać dostęp do środków, bez konieczności wizyty w gabinecie.

  Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

  Kluczem do skuteczności antykoncepcji tego rodzaju jest regularność. Pierwszą tabletkę najlepiej przyjąć zaraz po rozpoczęciu krwawienia miesięcznego, które oznacza początek cyklu. Porę można dostosować do swojego trybu życia, jednak trzeba pamiętać, by każdą kolejną pigułkę zażywać o tej samej godzinie. Ważne jest, by we krwi utrzymywał się stały poziom hormonów.

  Istnieje kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, dlatego ważne jest, by dobrał je lekarz. Od tego też zależy schemat ich przyjmowania. Niektóre stosuje się tylko przez 21 dni, a później następuje 7-dniowa przerwa. Inne można zażywać w sposób ciągły, ponieważ kilka pigułek to placebo. Stanowi to dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają problem z systematycznością.

  Zapomniałam o tabletce – co robić?

  Niekiedy może się zdarzyć, że brakuje czasu na wizytę u lekarza, a zapas tabletek szybko topnieje. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest e-recepta online, którą pacjentka uzyskuje bez wychodzenia z domu. Jednak co robić w sytuacji, kiedy zostanie pominięta dawka antykoncepcji? Wszystko zależy od rodzaju tabletki oraz fazy cyklu.

  Jeśli pominiętą pigułka jest placebo, nie ma powodu do niepokoju. Kobieta przyjmuje je wyłącznie po to, by wyrobić w sobie nawyk. Natomiast niedostarczenie do organizmu hormonów stanowi większy problem. 

  Jeżeli od pominięcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin, można ją zażyć, kolejne przyjmując o swojej stałej porze. Kiedy upłynęło więcej czasu, a kobieta jest w pierwszej fazie cyklu i dodatkowo doszło do zbliżenia, warto udać się do ginekologa. Istnieje bowiem ryzyko ciąży. W późniejszych fazach niebezpieczeństwo nie jest tak wysokie, więc wystarczy zażyć zaległą tabletkę, a także także stosować zabezpieczenie mechaniczne.

  Czy każda kobieta może stosować tabletki antykoncepcyjne?

  Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest wygodną i powszechnie dostępną formą zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Czy jednak może z niej korzystać każda kobieta? Istnieje kilka przypadłości, które wykluczają stosowanie antykoncepcji hormonalnej, w tym:

  • cukrzyca;
  • nadwaga i otyłość;
  • zakrzepica żylna;
  • nowotwory;
  • hiperlipidemia.

  Antykoncepcja doustna stanowi jeden z najskuteczniejszych rodzajów zabezpieczenia podczas zbliżenia. Aby mogła zadziałać, przyjmująca ją kobieta musi wykazać się regularnością – należy pilnować stałych pór, a także nie wolno pomijać dawek hormonów. Oprócz tego warto pamiętać, że pigułki chronią tylko przed ciążą. Uprawianie bezpiecznego seksu to również zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową za poprzez stosowanie antykoncepcji mechanicznej.

  Artykuł załadowany: 0.441 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022