Zamknij

Tabliczki z NFC w ursynowskim ratuszu. To pierwszy taki projekt w Warszawie

18:00, 26.01.2021 Kamil Witek Aktualizacja: 16:41, 27.01.2021
Skomentuj Urząd Dzielnicy Ursynów Urząd Dzielnicy Ursynów

W ursynowskim ratuszu pojawiły się tabliczki NFC. Mają ułatwić poruszanie się po budynku osobom niewidomym i niedowidzącym. Nie wiadomo tylko, czy takie osoby będą miały jak z nich korzystać. Wiceburmistrz zapewnia, że tak.

W urzędzie dzielnicy pojawiło się 87 tabliczek z technologią NFC. Wystarczy przytknąć do nich telefon, a ten powie nam, gdzie aktualnie się znajdujemy. Na razie nie wszystkie jeszcze działają, ale to tylko kwestia czasu.

- 95 procent ma już zawartą informację i można z nich korzystać – mówi wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski.

Tabliczki mają pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki nim łatwiej odnajdą odpowiednie pomieszczenia w urzędzie. Ponadto na tabliczkach zawarta jest też informacja zapisana alfabetem Braille’a. Wszystkie są wykonane z metalu i mają być odporne na ścieranie. W przyszłości ma się pojawić ich więcej.

Technologia NFC montowana jest w smartfonach i staje się coraz popularniejsza. Jednak korzystanie ze smartfonów przez osoby niewidome może być utrudnione – nie ma na nich wyczuwalnych przycisków, przez co mogą nie wiedzieć, co klikają.

- Konsultowaliśmy wszystko z pełnomocnikiem ds. dostępności. Sam jest osobą niedowidzącą i to on zaproponował tabliczki. Pokazał mi też, jak sam korzysta ze smartfona – dodaje wiceburmistrz Ostrowski.

Obsługa smartfona to żaden problem

Burmistrz zaznacza również, że obecnie jest tyle aplikacji na smartfony dla niewidomych, że korzystanie z nich w ogóle nie nastręcza takim osobom problemów. Urządzenia czytają treść wyświetlaną na ekranie. Tak samo użytkownik może podyktować to, co ma znaleźć się np. w wiadomości tekstowej.

Na tabliczki wydano nieco ponad 4 tys. zł. Ursynowski ratusz jest pierwszym urzędem w Warszawie, w którym skorzystano z takiego rozwiązania. Ma być przez to przykładem, w jaki sposób można ułatwić osobom niepełnosprawnym pobyt w urzędzie.

- Mi zależy na tym, żeby urząd był jak najbardziej dostępny i uniwersalny – stwierdza wiceburmistrz Ostrowski.

Od kilku miesięcy w urzędzie można skorzystać z dwóch stanowisk informacyjnych, które informacje zapisane mają alfabetem Braille’a. W zeszłym roku udostępniono petentom powiększalnik. Zamontowano również urządzenia wspomagające osoby z aparatami słuchowymi oraz pętlę indukcyjną. W urzędzie pracuje także osoba posługująca się polskim językiem migowym. Umawiając się na wizytę, zawsze można zgłosić swoją niepełnosprawność i poprosić o pomoc.

(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

hdnsmehdnsme

6 2

Urzednicy bawia sie w covida, wiec wszelkie drogowskazy w urzedzie maja niewielkie znaczenie. 20:15, 26.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JprdleJprdle

2 0

Kolejny złoty deal klaudiego... 18:26, 27.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Rozszyfruj moje skróRozszyfruj moje skró

1 0

Nie umiesz obsługiwać, lub masz za cienki telefon? To się weź do roboty 00:17, 28.01.2021


dajcie spokój z tym dajcie spokój z tym

3 0

Co jeszcze wymyśli dla zarobku ? Co jeszcze ?
To jest zwykłe wykorzystywanie naszych pieniędzy dla własnych korzyści. Ilu będzie korzystało ? Petenci stoją w kolejce na ulicy , a nikt z urzędu poza otwarciem drzwi im nie pomaga . Nie mówi, że numerków do okienka realizowanych jest na piętrze , a część na parterze. Tablica informacyjna elektroniczna nie informuje , tylko stwarza pozory. 14:53, 28.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%