REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 stycznia 2021, 18:00 komentarzy 4

  (Urząd Dzielnicy Ursynów)

  W ursynowskim ratuszu pojawiły się tabliczki NFC. Mają ułatwić poruszanie się po budynku osobom niewidomym i niedowidzącym. Nie wiadomo tylko, czy takie osoby będą miały jak z nich korzystać. Wiceburmistrz zapewnia, że tak.

  W urzędzie dzielnicy pojawiło się 87 tabliczek z technologią NFC. Wystarczy przytknąć do nich telefon, a ten powie nam, gdzie aktualnie się znajdujemy. Na razie nie wszystkie jeszcze działają, ale to tylko kwestia czasu.

  - 95 procent ma już zawartą informację i można z nich korzystać – mówi wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski.

  Tabliczki mają pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki nim łatwiej odnajdą odpowiednie pomieszczenia w urzędzie. Ponadto na tabliczkach zawarta jest też informacja zapisana alfabetem Braille’a. Wszystkie są wykonane z metalu i mają być odporne na ścieranie. W przyszłości ma się pojawić ich więcej.

  Technologia NFC montowana jest w smartfonach i staje się coraz popularniejsza. Jednak korzystanie ze smartfonów przez osoby niewidome może być utrudnione – nie ma na nich wyczuwalnych przycisków, przez co mogą nie wiedzieć, co klikają.

  - Konsultowaliśmy wszystko z pełnomocnikiem ds. dostępności. Sam jest osobą niedowidzącą i to on zaproponował tabliczki. Pokazał mi też, jak sam korzysta ze smartfona – dodaje wiceburmistrz Ostrowski.

  Obsługa smartfona to żaden problem

  Burmistrz zaznacza również, że obecnie jest tyle aplikacji na smartfony dla niewidomych, że korzystanie z nich w ogóle nie nastręcza takim osobom problemów. Urządzenia czytają treść wyświetlaną na ekranie. Tak samo użytkownik może podyktować to, co ma znaleźć się np. w wiadomości tekstowej.

  Na tabliczki wydano nieco ponad 4 tys. zł. Ursynowski ratusz jest pierwszym urzędem w Warszawie, w którym skorzystano z takiego rozwiązania. Ma być przez to przykładem, w jaki sposób można ułatwić osobom niepełnosprawnym pobyt w urzędzie.

  - Mi zależy na tym, żeby urząd był jak najbardziej dostępny i uniwersalny – stwierdza wiceburmistrz Ostrowski.

  Od kilku miesięcy w urzędzie można skorzystać z dwóch stanowisk informacyjnych, które informacje zapisane mają alfabetem Braille’a. W zeszłym roku udostępniono petentom powiększalnik. Zamontowano również urządzenia wspomagające osoby z aparatami słuchowymi oraz pętlę indukcyjną. W urzędzie pracuje także osoba posługująca się polskim językiem migowym. Umawiając się na wizytę, zawsze można zgłosić swoją niepełnosprawność i poprosić o pomoc.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~dajcie spokój z tym marnowaniem pieniędzy 4 2 miesiące temuocena: 100% 

   Co jeszcze wymyśli dla zarobku ? Co jeszcze ? To jest zwykłe wykorzystywanie naszych pieniędzy dla własnych korzyści. Ilu będzie korzystało ? Petenci stoją w kolejce na ulicy , a nikt z urzędu poza otwarciem drzwi im nie pomaga . Nie mówi, że numerków do okienka realizowanych jest na piętrze , a część na parterze. Tablica informacyjna elektroniczna nie informuje , tylko stwarza pozory.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jprdle 3 2 miesiące temuocena: 100% 

   Kolejny złoty deal klaudiego...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rozszyfruj moje skróty 2 2 miesiące temuocena: 100% 

   Nie umiesz obsługiwać, lub masz za cienki telefon? To się weź do roboty

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hdnsme 1 2 miesiące temuocena: 75% 

   Urzednicy bawia sie w covida, wiec wszelkie drogowskazy w urzedzie maja niewielkie znaczenie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2585 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021