REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Wielu ursynowian nawet nie wie, że dzielnica już od czasów gminy ma swoje znaki i symbole. Są nimi - zgodnie z uchwałą ówczesnej Rady Gminy - herb (niedźwiedź z różą w łapie) oraz trójkolowa flaga: od góry kolor granatowy, w środku żółty, na dole czerwony.

  Flagi dumnie powiewają podczas szczególnych uroczystości. Najwięcej - bo niemal w całej dzielnicy - wisi ich podczas Dni Ursynowa, dorocznego święta dzielnicy, które odbywa się w czerwcu. Wtedy pojawiają się w alei Komisji Edukacji Narodowej.

  Flagę Ursynowa stanowią trzy pasy poziome: od góry kolor ciemnoniebieski (szerokość ok. 26 cm) – żółty (ok. 7 cm) – czerwony (ok. 7 cm). Pasy dolne nawiązują do flagi m.st. Warszawy, którego częścią jest Dzielnica Ursynów. 

  Oficjalnym symbolem dzielnicy jest również herb, zaprojektowany w czasach gminy z wyjątkową starannością. Opracował go zespół specjalistów, którego członkami byli między innymi prof. Jerzy Nowosielski i wybitny polski heraldyk Andrzej Kulikowski. Herb zatwierdziła 14 lutego 1995 roku ówczesna Rada Gminy Warszawa-Ursynów uchwałą nr 69 w sprawie statutu gminy.

  Herbem, który zainspirował twórców współczesnego znaku Ursynowa był herb Juliana Ursyna Niemcewicza, właściciela majątku Ursinów. Był to herb Rawicz: 

  W polu złotym na niedźwiedziu kroczącym, czarnym, panna w czerwonej sukni, rozczesana w koronie złotej. Klejnot: Między dwoma rogami jelenimi pół niedźwiedzia czarnego, wspiętego, z różą czerwoną w prawej łapie.

  Herb ten, przedstawiający pannę jadącą na niedźwiedziu, jest jednym z najstarszych polskich herbów i występuje na Litwie, Rusi, w Rosji i oczywiście w Polsce. 

  Jakie znaczenie ma współczesny symbol dzielnicy? W uzasadnieniu uchwały z 1995 roku czytamy: 

  Niedźwiedź stoi na murach zamku z dwiema blankowanymi wieżami, symbolizującego miasto. Czerwony zamek na żółtym tle informuje, że miastem tym jest Warszawa, bo oficjalnymi barwami Miasta Stołecznego Warszawy są właśnie kolory żółty i czerwony. Brama zamku jest gościnnie otwarta. Zielony pas w dolnej części herbu podkreśla walory przyrodnicze dzielnicy i fakt, że w niezbyt odległej przeszłości tereny dzisiejszego Ursynowa zajmowały wsie i pola uprawne.

  Herb jednak nie do końca jest herbem w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo Ursynów nie jest w pełni samodzielną jednostką administracyjną, więc może być jedynie używany jako logo, znak promocyjny i rzeczywiście chętnie bywa umieszczany przez władze Ursynowa na pismach podpisywanych przez burmistrza, na plakatach, folderach, gadżetach promocyjnych. Z pewnością spełnia więc założoną rolę identyfikując i scalając społeczność lokalną.

  Pewnie jednak same władze Ursynowa nie zdawały sobie sprawy, że pełni wyłącznie oficjalnej roli symboliki dzielnicy, bo stał się przedmiotem gwałtownej dyskusji. W lutym 2012 roku warszawski Ratusz zwrócił uwagę, że na sponsorowanych przez niego imprezach pojawia się częściej ursynowski niedźwiedź zamiast „rozczochranej Syrenki”: „Zakochaj się w Warszawie”. Sprawa odbiła się echem w mediach. Ostatecznie ówczesny burmistrz Piotr Guział obiecał się podporządkować dyrektywom z "Katalogu Systemu Identyfikacji Wizualnej m.st. Warszawy”, który bardzo szczegółowo opisuje wytyczne plastycznej identyfikacji miasta. 

  Potem pojawiła się Uchwała Nr 482 Zarządu Dzielnicy Ursynów M. St. Warszawy z 24 kwietnia 2012 r. w sprawie przyjęcia znaku promocyjnego o nazwie „Herb Ursynowa”. 15 września 2012 r. w „Sadku” przy ul. Małcużyńskiego odbył się piknik rodzinny w obronie herbu, na który zapraszały władze dzielnicy.

  Dziś  Herb Ursynowa znajduje się w Urzędzie Dzielnicy tuż obok Syrenki, równouprawnienie zostało więc zachowane. W sporze niedźwiedzia z Syrenką, okazało się, że zwyciężył niedźwiedź. Nic zresztą dziwnego, przecież, należał do rodu Warszów, założycieli Warszawy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~yacenty 8 6 miesięcy temu

   W herbie jest NIEDŻWIEDŹ na miarę naszych ursynowskich możliwości a nie jakiś tam miś...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kkm 7 ponad rok temu

   Byly jakies konsultacje spoleczne w tej sprawie? Misiek wyszedl... troche stary i przygarbiony. Uszu nie ma? Symbolem Ursynowa powinen byc mlody mis. Co do bramy na zalaczonym herbie, to wygla ja prosto k z miast Hanzy i nie ma wiele wspolnego z Warszawa. Mozna to jeszcze dopracowac?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 6 ponad rok temuocena: 100% 

   "Flagę Ursynowa stanowią trzy pasy poziome: od góry kolor ciemnoniebieski (szerokość ok. 26 cm) – żółty (ok. 7 cm) – czerwony (ok. 7 cm). Pasy dolne nawiązują do flagi m.st. Warszawy, którego częścią jest Dzielnica Ursynów. " No dobrze, ale co symbolizuje ten ciemnoniebieski?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~antyspółdzielca 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Deweloperkę?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Misia 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Ciemnoniebieski to kolor Tereski.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 3 ponad rok temu

   Nazwa Urząd Miasta Stołecznego Warszawy jest urzędowa i oficjalna, należy więc ją zapisywać wielkimi literami, to nie ulega wątpliwości. Błędna pisownia pojawia się, być może, pod wpływem skrótu, w którym MUSZĄ WYSTĄPIĆ MAŁE LITERY.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Graba 2 ponad rok temuocena: 100% 

   trzeba pamiętać o tym, że to barwy URsynowa. Warto tez pamiętać, że obecny burmistrz jest niedojdą bez mandatu społecznego. PRzyniesiony w teczce, ale nie schowany po 1 maja. :(

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~granat 1 ponad rok temu

   I to chyba ta róża w łapie której znaczenia nie sposób wyjaśnić. Ktoś ją podrzucił? Bardziej pasowało by kukułcze jajo w herbie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4628 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022