REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (K. Twardowski/SamanoPL)

  Legenda głosi, że spotykała się tam loża wolnomularska, a nawet, że jest to miejsce pochówku jej członków. Katakumby dawnego Gucin Gaju na Ursynowie przyciągają wzrok ciekawskich. Na filmiku jednego z pasjonatów przyrody w naszej dzielnicy możemy zobaczyć jak podziemne korytarze wyglądają dziś od środka.

  Dwieście lat temu Stanisław Kostka Potocki obdarował swoje wnuki rezydencjami nazwanymi od ich imion. Natalia dostała Natolin, Maurycy - Morysin, a August - Gucin. Ale współtwórca Konstytucji 3 maja również chętnie korzystał z rezydencji położonej między kościołem św. Katarzyny a wsią Służew. Był tu dworek, posągi i podziemna grota.

  Po śmierci Stanisława, jego żona postanowiła urządzić w tym miejscu Gaj - park, będący pomnikiem zmarłego. W latach 1821-1830 przyjaciele Potockiego posadzili tu około 300 drzew. Wśród darczyńców byli m.in. Adam Czartoryski, Julian Ursyn Niemcewicz czy Stanisław Staszic.

  Z wizytą w katakumbach

  Po latach ten swoisty park pamięci popadł w ruinę, a późniejsi właściciele Wilanowa Braniccy rozparcelowali ziemię. Część ze wzgórzem sprzedano parafii św. Katarzyny, a część ze stawem Bolesławowi Habichowi, który hodował tam karpie.

  Dziś o Gucin Gaju prawie nikt już nie pamięta. Starania, aby odtworzyć tę dawną perłę spełzły na niczym, głównie ze względu na skomplikowane stosunki właścicielskie oraz brak pieniędzy. Od czasu do czasu na skraj Ursynowa zapędzają się jednak eksplorerzy, którzy poszukują wrażeń i chcą odkrywać tajemnice z dawnych lat.

  Niezabezpieczone przed wstępem katakumby, których mieszkańcami są nietoperze, odwiedził miłośnik ursynowskiej przyrody Krzysztof Twardowski, prowadzący na Youtube swój kanał SamanopPL wraz z ekipą Urbe/ForteX Team.

  Ostoja dla nietoperzy

  Dawniej do podziemnych korytarzy prowadziło wejście z pawilonu, który na przestrzeni wieków rozleciał się. Część pod powierzchnią ziemi pozostała nienaruszona. Ceglany korytarz ma długość około 60 metrów. Po obu stronach korytarza symetrycznie rozmieszczone są wnęki. W pobliżu wejścia znajduje się szyb wentylacyjny. Południowo-wschodni odcinek korytarza i większość ścian zamykających wnęki zawaliły się.

  - Praktycznie wszystkie nietoperze opuściły już zimowe schronienie. Kilkadziesiąt metrów korytarza, a w nim ceglana podziemna atmosfera, wilgoć, woda w niektórych miejscach nawet i 30 centymetrów, ciemność, pozostałości po napojach "na odwagę" innych odwiedzających... W momencie jak się kończy film, dalej jest już tylko zasypana część korytarza - relacjonuje swoją wizyte Krzysztof Twardowski.

  W połowie lat. 90. XX w. została wpisana do ewidencji zabytków jako cmentarz. Jest ostoją i miejscem zimowania nietoperzy

  ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ KATAKUMBY GUCIN GAJU OD ŚRODKA - (źródło: YT/Samanopl)

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 248

  • 88
   BARDZO PRZYDATNY
  • 99
   ZASKOCZONY
  • 37
   PRZYDATNY
  • 13
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4482 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105 01.06.2022 - 31.07.2022