REKLAMAA1-SanGiovanni--01-07----31-07-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Projekt skateparku pod Kopą Cwila

  Projekt skateparku pod Kopą Cwila (Grima Architektura i Krajobraz)

  Po pięciu latach od wyburzenia nielegalnych konstrukcji pod Kopą Cwila, powstał projekt wybudowania w tym miejscu pumptracku i skateparku. Dzielnica stara się o pozwolenie na budowę. Mieszkańcy trzymają kciuki za… wykonawcę.

  Prawie 100-metrowy pumptrack i skatepark o powierzchni 300 m2 staną u podnóża Kopy Cwila. Zwycięski projekt z budżetu partycypacyjnego ma być dostępny zarówno dla starszych, jak i młodszych użytkowników.

  Sport i zabawa

  Na terenie starych kortów za Kopą Cwila stanie pumptrack o długości 93 m, wykonany z asfaltobetonu, gwarantującego "gładką" jazdę. Będzie składał się z trzech zakrętów profilowanych, sekcji rytmicznej i pojedynczych „hopek” ułożonych tak, żeby możliwe było rozpędzenie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami stworzą zamkniętą pętlę, po której można będzie jeździć w obu kierunkach.

  Skatepark o nawierzchni z odpornego betonu zbrojonego, ma nieregularny kształt i składa się z dwóch poziomów wyniesionych względem siebie o 0,6 m. Skatepark o powierzchni 309 m2 przeznaczony jest do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX.

  Skatepark podzielony jest na sekcje zawierające różne urządzenia jezdne oraz elementy skateingowe, w tym bowl jednokomorowy i quartet wyposażany w coping z rury ze stali kwaspodopronej, wall ride, grindboxy, poręcze i pochylnie.

  Różnorodność przeszkód oraz zapewnienie przestrzeni do swobodnej jazdy sprawia, że całość dostępna jest zarówno dla starszych, jak i młodszych użytkowników i stwarza możliwość obycia z rowerem, deskorolką czy rolkami.

  Od pomysłu do realizacji

  Afera ze skateparkiem zaczęła się w 2014 r., kiedy konstrukcje ustawione w miejscu starych kortów u podnóża Kopy Cwila, zostały zrównane z ziemią przez buldożery. Ówczesny burmistrz – Piotr Guział obiecywał skatom odbudowę toru, ale na obietnicach się skończyło.

  Rozmowy z aktywistami ze środowiska deskorolkowców, trwały jeszcze w kadencji obecnego burmistrza – Roberta Kempy i także nie zaowocowały konkretnymi działaniami. Z pomocą przyszedł budżet partycypacyjny i autor projektu Sławomir Boksz, mieszkaniec Ursynowa.

  Kiedy pierwszy raz zgłoszono projekt miał on silną konkurencję w postaci wrotkowiska i miasteczka ruchu drogowego, planowanych w tym samym miejscu. W rezultacie starcia się trzech pomysłów, mimo że w sumie zebrały kilka tysięcy głosów, żaden nie doczekał się realizacji. Tym razem się udało.

  Autor zwycięskiego pomysłu budowy skateparku jest zadowolony z projektu. – Z tego co widziałem wygląda obiecująco. Są boxy, poręcze, przeszkody. Myślę, że dzieci w wieku 6-7 lat spokojnie sobie tu poradzą – mówi.

  O ile współpraca z twórcą projektu - Grima Architektura i Krajobraz – przebiegłą szybko i sprawnie, o tyle mieszkańcy obawiają się o problemy z wykonawcą skateparku.

  - Nie wiem jak długo budowali pumptrack pod Kazurką, ale tamta ekipa była dobra. Oby i tu się udało znaleźć szybko takich fachowców – komentuje Sebastian, który kibicuje projektowi od początku.

  O wynikach przetargu i postępach prac będziemy informowali na haloursynow.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Neusz 6 ponad rok temuocena: 100% 

   Nareszcie. To jest idealne miejsce. Nie ma co ukrywać, że deski generują sporo hałasu i ciężko znaleźć lepiej odizolowaną lokalizację w której pasował by skatepark. Po drugie jeden jest na Kabatach, więc teraz północ otrzyma swój. Zgadzam się z Bartem. Skatepark na Kabatach jest przepełniony młodzieżą codziennie do późnych godzin wieczornych. Potrzeba więcej takich inwestycji a nie siłownie plenerowe na każdym osiedlu, które stoją prawie nie używane.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fryderyk 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Ekstra.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z 4 ponad rok temuocena: 20% 

   Po co to komu, w sensie ilu osobom zaspakaja to potrzeby? Mało uniwersalne. A tylko więcej betonu zamiast zieleni ;/

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bart 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Po pierwsze - proszę pojechać na Kabaty i zobaczyć ile osób jeździ po skateparku. Potem proponuje zobaczyć pumptrack na Kazurce - czasami trudno się wbić na tor, bo tyle dzieciaków jeździ. Nie każdy ma tam blisko, a pod Domem sztuki właśnie zasypali fontannę, gdzie się jeździło. Po drugie tam teraz jest sam beton, a teraz będzie więcej zieleni, bo w skład skateparku wchodzą trawniki. Mało uniwersalne? Skatepark i pumptrack są przeznaczone dla dzieci i dorosłych, mogą jeździć hulajnogi, deski, rowery, rolki - co może być bardziej uniwersalnego?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pepe 2 ponad rok temu

   zdecydowanie lepiej, żeby dzieciaki grały na telefonie ;-) - przynajmniej się nie spocą i nie będzie siniaków

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antoni Jastrząb 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Fantastycznie! Oby więcej takich miejsc!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3425 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020