Zamknij

Taki był 2018 rok na Ursynowie! Nasze podsumowanie

11:49, 31.12.2018 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 11:57, 31.12.2018

Stary rok się kończy, a nowy już u progu. Jaki był 2018 rok dla Ursynowa? Oto druga część naszego podsumowania! 


LIPIEC


Policjanci rozwiązali sprawę zabójstwa na Ursynowie z 1996 roku. 45-letni obywatel Ukrainy wpadł, bo popełnił inne przestępstwa i zostawił odciski palców. W lipcu został zatrzymany w Łodzi. Do zabójstwa doszło 6 lipca 1996 roku. W mieszkaniu przy ul. Kulczyńskiego znaleziono wówczas zwłoki 50-letniego mężczyzny. Miały sześć ran kłutych. Sprawcę ustalono dzięki badaniom DNA.

Właściciel Centrum Handlowego "Ursynów" oświadczył, że chce poszerzyć ulicę Płaskowickiej. Na odcinku od Gandhi do Puławskiej powstaną dwie jezdnie z wygodnym lewoskrętem w Puławską. Inwestycja może ruszyć w przyszłym roku. Warunek? Uchwalenie przez radnych planu miejscowego, który pozwoli rozbudować galerię handlową. Procedury już się rozpoczęły.

Polityczny transfer w Radzie Warszawy. Radna Jolanta Kasztelan, wybrana z okręgu Ursynów-Wilanów przeszła do PiS. Wcześniej zrezygnowała z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Na konferencji prasowej wezwała do głosowania na Patryka Jakiego, który - jej zdaniem - jest "jedyną szansą na uczciwą Warszawę". Nie została radną na kolejną kadencję, podobnie jak Jaki prezydentem.

Podobizny Marii Grzegorzewskiej, rotmistrza Witolda Pileckiego, Juliana Ursyna Niemcewicza oraz kryptologów pracujących nad złamaniem kodu Enigmy ozdobiły w lipcu szyby wind przy stacjach Imielin i Stokłosy. To projekt z budżetu partycypacyjnego „Murale metra – pociąg do sztuki”. Zagłosowało na niego 1175 osób, a realizacją zajął się Zarząd Transportu Miejskiego. Artyści pomalowali budynki wind na dwóch stacjach ursynowskiego odcinka pierwszej linii podziemnej kolei. W tym roku powstało też kilka innych murali na ursynowskich blokach.

Przebudowana ścieżka rowerowa między blokami przy ul. Przy Bażantarni gotowa do użytku. Urzędnicy zapomnieli jednak o wymianie kostki na ostatnich 130 metrach, między Telekiego a Stryjeńskich. - Jaki jest sens remontu, jeśli nie uwzględnia się całości ścieżki? - pytali rowerzyści. Pytanie pozostaje aktualne do dziś, bo "dokończenie" remontu urzędnicy zaplanowali na 2019 rok.


SIERPIEŃ


1 sierpnia około dwustu ursynowian przyszło przed ratusz oddać cześć powstańcom warszawskim. Punktualnie o 17:00 przy dźwiękach syren harcerze zablokowali skrzyżowanie alei KEN i Gandhi. Zapaliły się race, powiewały flagi biało-czerwone. Tak Ursynów upamiętnił 74. rocznicę tragicznego zrywu stolicy.

Nietrzeźwa matka kąpała się z małym dzieckiem w stawie przy Lesie Kabackim. Interweniowała straż miejska. Kobieta miała 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ponad 80% ankietowanych chce utworzenia na Ursynowie stref, w których będzie można spożywać alkohol pod chmurką. Dzielnica zapytała o to podczas Dni Ursynowa i w sondzie internetowej. W sierpniu podsumowała wyniki.

Po raz kolejny firma energetyczna opóźnia zakończenie budowy miejskiej ulicy. Tym razem chodzi o przedłużenie ulicy Gandhi. - Droga jest prawie gotowa do otwarcia, ale nie wiadomo kiedy pojadą nią kierowcy - pisaliśmy na Haloursynow.pl. Ostatecznie ulicę oddano do użytku kilka tygodni później.

Przed wyborami trzy lokalne komitety postanowiły połączyć siły: IMU, Otwarty Ursynów i Nasz Ursynów. Parę tygodni później komitet się rozpadł. Kandydaci pokłócili się o nazwiska na listach wyborczych. IMU wystąpiło z koalicji i już we wrześniu dołączyła do Projektu Ursynów. Pozostała dwójka (NU i OU) wystartowała wspólnie.

Najstarsza szkoła podstawowa na wysokim Ursynowie - przy ul. Puszczyka doczekała się własnego boiska. Wybudowała je dzielnica kosztem 1,3 mln złotych. W tym roku wybudowano także boiska na Teligi oraz na Cybisa.

Słynna wierzba pod Domem Sztuki może pójść pod nóż - pisaliśmy pod koniec sierpnia. Badania wykazały, że jest chora i zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Spółdzielnia "Jary" złożyła wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa. Zaprotestowali mieszkańcy. Po kilku tygodniach urząd dzielnicy wydał decyzję odmowną. Nakazał ratować drzewo, a jeśli to się nie uda, wierzba będzie musiała zostać wycięta.

Wojewoda mazowiecki nie miał racji próbując uchylić radnemu Piotrowi Karczewskiemu mandat za rzekomy konflikt interesu - uznał Naczelny Sąd Administracyjny w swojej kasacji. Sprawa miała związek z bazarkiem "Na dołku" i politycznymi przepychankami w dzielnicy.


WRZESIEŃ


Kolejny radny miejski wybrany na Ursynowie pożegnał się z PO. Lech Jaworski wystąpił z klubu Platformy. W wyborach wystartował jako kandydat komitetu Jacka Wojciechowicza. Nie dostał się do rady miasta.

Anna Szumiec-Mitera, wieloletnia dyrektorka liceum "Kamyka", Marek Gaszyński, dziennikarz, autor tekstów do setek przebojów muzycznych i Franciszek Maśluszczak - malarz, rysownik i grafik, od zawsze na Ursynowie. To odznaczeni odznaką Zasłużony dla m. st. Warszawy. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się na specjalnej sesji Rady Dzielnicy.

Ponad 2,2 tys. osób wzięło udział w 11. Onkobiegu - Razem po zdrowie. Alejkami wokół Centrum Onkologii pobiegli zawodowi biegacze, pacjenci nowotworowi oraz zwyczajni ludzie, których porwała idea tej charytatywnej imprezy od lat odbywającej się na Ursynowie.

W Szkole Podstawowej nr 340 przy Lokajskiego zakończył się innowacyjny projekt wygłuszania pomieszczeń. - To jest niewiarygodne, jaka jest różnica, hałas wcześniej był specyficzny, trudno go opisać, teraz wszyscy jesteśmy dużo spokojniejsi - mówi dyrektor SP 340 Małgorzata Antonowicz. Dzielnica wydała na wygłuszanie 1,4 mln złotych. Rada Miasta zapowiedziała kontynuację programu w innych szkołach.

Piotr Tokarski z Prażmowa zwyciężył w VII Wielkiej Ursynowskiej - nietypowym biegu rozgrywanym na trawiastej nawierzchni Toru Wyścigów Konnych. W zawodach organizowanych przez dzielnicę wystartowała rekordowa liczba uczestników - 600 osób.

Z rocznym poślizgiem w Sadku Natolińskim powstał pierwszy na Ursynowie sportowy plac zabaw. Małpi gaj, trampoliny ziemne, słupki do ćwiczenia równowagi czy stół do ping-ponga. Niestety nie obyło się bez fuszerki - źle zamontowanych płotów czy mocowań na huśtawkach.

Piotr Guział, były burmistrz Ursynowa, były radny miejski z naszej dzielnicy, wycofał się z wyścigu o prezydenturę i poparł Patryka Jakiego. W zamian, w przypadku zwycięstwa kandydata PiS, miał zostać wiceprezydentem stolicy. Deklaracja Guziała postawiła w niezręcznej sytuacji jego lokalny komitet wyborczy - Otwarty Ursynów + Nasz Ursynów, który od razu odciął się od swojego wiceszefa i poparł Jacka Wojciechowicza.


PAŹDZIERNIK


Astaldi - firma, która buduje Południową Obwodnicy Warszawy - złożyła do sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami. Jako przyczynę podała problemy ze sprzedażą udziałów w Trzecim Moście Bosforskim w Stambule. Ursynów zaczął się zastanawiać jak to wpłynie na budowę POW. Na razie prace idą wg planu, a podwykonawcom płaci Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Piętnaście pięter, 56 metrów wysokości, a do dyspozycji tylko schody... W najwyższym budynku Ursynowa - Galerii Ursynów przy metrze Natolin rozegrano pierwszy w naszej dzielnicy bieg bez windy. Udział w nim wziął m.in. mistrz świata, który zaliczył Szanghaj Tower.

Trzydzieści par świętowało w ratuszu swoje rocznice ślubu. „Najmłodsze” małżeństwa mają za sobą 40 lat bycia razem, najstarsze aż 65! Były gratulacje, upominki, pocałunki i łzy wzruszenia.

Jedenastoletni chłopiec z Kabat udzielił pomocy rannemu mężczyźnie, zaczekał z nim do przyjazdu karetki i... zniknął. W październiku zbierał gratulacje i pochwały. Doceniły go władze szkoły i dzielnicy. Maurycy stał się lokalnym bohaterem. A ratowania życia nauczył się na szkolnych kursach organizowanych przez WOŚP.

14 października pod Kazurką otwarto największy na Mazowszu pumptrack - czyli specjalistyczny tor do jazdy na rowerze. Powstał w ramach budżetu partycypacyjnego. Pierwszymi użytkowanikami byli burmistrzowie. Robert Kempa zaliczył niegroźną wywrotkę.

Nikt tak nie uczcił rocznicy niepodległosci jak Ursynów. 100 biało-czerwonych latawców wzbiło się w niebo, tworząc zapierające w piersiach widowisko.

Prawie dwie godziny pytań i odpowiedzi. Przedstawiciele sześciu komitetów wyborczych, które startowały do Rady Dzielnicy uczestniczyli w debacie przedwyborczej portalu Haloursynow.pl i forum Obywatele Ursynowa. O co się spierano? O tym w naszej relacji.

Krzyczała, wyzywała od „blond idiotek”, „debili” i „gówien”. Kazała stać na baczność, gdy przechodziła. Skarżyła się, że kawa jest za słodka lub za gorzka. Jedną z kobiet miała doprowadzić do próby samobójczej… Taka atmosfera panowała w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji, gdy wicedyrektorką ośrodka była Anna Polarczyk, radna Platformy Obywatelskiej, ubiegająca się o ponowny wybór. Sąd potwierdził, że jej zachowanie nosiło znamiona mobbingu pracowniczego. - Jakim cudem, radna znów znalazła się na listach wyborczych? - pytają dziś jej byli współpracownicy. O tej bulwersującej sprawie pisaliśmy tuż przed wyborami.

Frekwencja najwyższa w historii - 73%. PO wygrywa i ma samodzielną większość w Radzie Dzielnicy. Piotr Guział nie wchodzi do rady dzielnicy. Rafał Trzaskowski został prezydentem stolicy, na Ursynowie dostał 63% głosów, drugi z głównych kandydatów Patryk Jaki - 23%. Wyniki wyborów samorządowych relacjonowaliśmy na bieżąco.

Po 5,5 roku służby z ursynowskiego komisariatu odchodzi nadkom. Paweł Krauz - komendant jednostki. Od 25 października jest zastępcą komendata powiatowej policji w Pruszkowie. Nowym przełożonym ursynowskich policjantów został dotychczasowy zastępca Krauza - podinsp. Dariusz Zęgota. W przyszłym roku komisariat czeka remont i rozbudowa.


LISTOPAD


Razem czy osobno, z myślnikiem czy bez - to były największe wyzwania tegorocznego ursynowskiego dyktanda. O miano ursynowskiego Mistrza Języka Polskiego 2018 w czterech kategoriach zmagało się ponad dwieście osób. I chociaż trzeba było wiedzieć jak poprawnie napisać takie wrażenia jak: "quasi-Europejczyków" oraz "etranżerów", wiele osób powtarzało, że było łatwiej niż przed rokiem. Mistrzem języka polskiego został Tomasz Kulicki. A tekst dyktanda znajdziecie w naszej relacji.

Zapowiada się nowe kultowe miejsce na Ursynowie. Deweloper Turret Polska kończy restaurację XIX wiecznego Fortu Służew. Nasza redakcja jako pierwsza zajrzała do środka remontowanego obiektu.

44 drużyny zagrały o Charytatywny Puchar Ursynowa. W Arenie Futbolu obok emocji sportowych nie zabrakło empatii. Zbierano pieniądze na rehabilitację 10-letniej Oli, której Ursynów pomaga od miesięcy. Dziewczynka uległa wypadkowi samochodowemu. Podczas turnieju zebrano blisko 5.200 złotych.


GRUDZIEŃ


Nowa koalicja w ursynowskim ratuszu. Platforma Obywatelska podpisała umowę programową z Otwartym Ursynowem, który w poprzedniej kadencji ostro krytykował poczynania zarządu Roberta Kempy. 4 grudnia Kempa został ponownie burmistrzem Ursynowa. Jego zastępcami: Bartosz Dominiak (OU), Klaudiusz Ostrowski (PO), Piotr Zalewski (PO) oraz Jakub Berent z Nowoczesnej.

Trzy ciężarówki klocków Lego, dziesiątki animatorów i tysiące dzieci. Arena Ursynów zamieniła się 9 grudnia w prawdziwą krainę zabawy. Można było budować, grać i zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Tak wyglądały tradycyjne Ursynowskie Mikołajki.

12 grudnia przywrócono do ruchu odcinek Rosoła od Wąwozowej do Jeżewskiego. Dzielnica wybudowała nową nitkę ulicy, po wznowieniu prac w listopadzie.

Wdziękiem, uśmiechem i talentem – duńska ekipa Latających Superdzieciaków podbiła serca ursynowskiej publiczności. - Są niesamowici! Widać ogrom pracy jaki w to wkładają - komentowali widzowie, którzy obejrzeli niesamowite show w Arenie Ursynów.

Nie pracują, bo chorują. Ursynowscy nauczyciele poszli w ślady policjantów. W Szkole Podstawowej nr 340 przy Lokajskiego trzeba było odwołać lekcje. Ponad stu pedagogów zachorowało i poszło na zwolnienia lekarskie. Dzieci w tygodniu przedświątecznym nie miały lekcji.

Historyczna chwila na budowie POW. Na wysokości al. KEN 56 prace po raz pierwszy zeszły pod wybudowany już kawałek stropu. Rzecznik firmy Mateusz Witczyński ocenia, że wybudowano już 80% ścian szczelinowych. Tempo prac ma zostać utrzymane. Przerwa zimowa w pracach na POW zostanie skrócona z 3 miesięcy, do zaledwie kilkunastu dni. Mają zostać wznowione 6 stycznia.

Gigantyczna awaria sieci wodociągowej w Wigilię. Na skrzyżowaniu Płaskowickiej i Rosoła wylewała się woda z pękniętej magistrali. Wstrzymano ruch samochodowy, mieszkańcy wielu osiedli nie mieli wody w kranach. Woda zalała budowę tunelu POW.

To była druga część naszego podsumowania roku. Zajrzyj do pierwszej części.

[ZT]11208[/ZT]

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

SylwesterSylwester

5 3

A zabrakło największego koncertu po Dniach Ursynowa - rekwiem mozarta przecież to wielka sprawa! 13:53, 31.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Mika22Mika22

5 0

I zbankrutował deweloper Włodarzewska SA pozostawiając budowę wielkich bloków przy Dunikowskiego - Cybisa mając w nosie, że ludzie wpłacili na mieszkania i nie wiadomo jak długo przyjdzie im na nie czekać. A przy okazji budowa zniszczyła drogę i oszpeciła okolicę niszczejącymi murami, zalanymi wodą wykopami i płotami. 01:29, 08.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%