Zamknij

Taki był 2022 rok na Ursynowie! [PODSUMOWANIE]

13:14, 31.12.2022 Kamil Witek Aktualizacja: 14:48, 31.12.2022
Skomentuj KS/haloursynow.pl/pixabay KS/haloursynow.pl/pixabay

Końcówka (?) pandemii koronawirusa, wojna w Ukrainie, szalejąca drożyzna. Rok 2022 na pewno będzie się wyróżniał na kartach historii. A co w tym czasie działo się na Ursynowie? Tu również nie brakowało tych smutnych, ale i radosnych chwil. Te najważniejsze znalazły się w naszym podsumowaniu roku!


STYCZEŃ 2022


Tuż przed końcem 2021 roku otwarty został tunel POW pod Ursynowem. Miejscy drogowcy postanowili wykorzystać okazję i już na początku stycznia 2022 wprowadzić zapowiadane od dłuższego czasu buspasy w Dolinie Służewieckiej. Kierowcom nie spodobała się utrata jednego pasa. Zwłaszcza że zaraz po otwarciu tunelu z Doliny zniknęły korki, które po wprowadzeniu buspasa szybko powróciły. Dziś sytuacja unormowała się i nie słychać już tylu głosów niezadowolenia.

[FOTORELACJA]4634[/FOTORELACJA]


LUTY 2022


W lutym przez Warszawę przeszła potężna wichura. Jej skutki były widoczne także na Ursynowie. Połamane drzewa, które, wywracając się, spadały na zaparkowane samochody. Odlatujące w siną dal części dachów ursynowskich bloków. Na skrzyżowaniu al. KEN z ul. Belgradzką spadł sygnalizator. Zwiało także halę pneumatyczną przy Koncertowej - swój lot skończyła kilkanaście metrów dalej na ogrodzeniu boiska. Ofiarą wichury był także Las Kabacki, do którego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zabroniła wstępu na długi czas. 

[FOTORELACJA]5044[/FOTORELACJA]


Końcówka lutego to początek tragedii za naszą wschodnią granicą. Inwazja Rosji na Ukrainę zmusiła naszych sąsiadów do obrony granic. Ursynowian natomiast zmobilizowała do pomocy walczącym o swoją ojczyznę. Już w pierwszych dniach od wybuchu wojny w naszej dzielnicy zorganizowano wiele zbiórek na rzecz Ukraińców. Między innymi w ratuszu, w MAL przy Kajakowej czy w UCK „Alternatywy”.

 


MARZEC 2022


Tak jak zebrane przez ursynowian rzeczy wyjeżdżały za naszą wschodnią granicę, tak stamtąd na Ursynów przybywali uchodźcy. Już na początku marca w Arenie Ursynów otwarty został punkt pobytowy. Był to pierwszy przystanek dla uciekających przed wojną, zanim ruszyli w dalszą drogę po Polsce i za granicę. W zaledwie dzień po otwarciu większość miejsc w Arenie była już zajęta. Do 10 sierpnia, gdy zamknięto ośrodek, z pomocy skorzystało ponad 6 tys. osób, pomagały im 2 tys. wolontariuszy.

fot. UM


Marzec przyniósł dobre wieści dla mieszkańców ul. Karczunkowskiej. Znajdująca się na peryferiach dzielnicy ulica od lat domaga się remontu. Tym bardziej, że łączy ul. Puławską z węzłem Zamienie na trasie S7. Od lat brakowało jednak na ten cel pieniędzy. Wreszcie jednak stołeczni radni zdecydowali wpisać inwestycję do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Na remont przeznaczone zostanie prawie 37 mln złotych. Według zapowiedzi Karczunkowska ma zyskać nowe oblicze - nowa nawierzchnia, chodniki, ścieżka rowerowa - w 2025 roku. W grudniu nie udał się przetarg na projektowanie ulicy, ma zostać powtórzony w styczniu 2023.


KWIECIEŃ 2022


Kwiecień to czas dużych zmian w Szpitalu Południowym. Placówka od otwarcia w lutym 2021 był dostępny tylko i wyłącznie dla pacjentów zakażonych koronawirusem. 1 kwietnia przyjęto tam pierwszego pacjenta niecovidowego. 


W tym samym miesiącu doszło także do skandalicznej sytuacji na stacji metra Natolin. Dwóch chuliganów zatrzymało pociąg metra - uniemożliwiło zamknięcie drzwi, kładąc deskę - i namalowało na pociągu pseudograffiti. Cała akcja zajęła im zaledwie dwie minuty. 


MAJ 2022


Na początku maja aktywiści i mieszkańcy z grupy "W Obronie Górki" powstrzymali wykonawców parku Polskich Wynalazców przed rozpoczęciem prac. Na tyle skutecznie się też odwoływali od decyzji różnych organów, że do dzisiaj nie wbito tam ani jednej łopaty. Przeciwnicy parku podnoszą, że budowa będzie oznaczać koniec dla półdzikiego charakteru Górki na Skraju oraz zniszczenie siedlisk wielu różnorodnych gatunków - w tym chronionych - które tam zamieszkują.


W Spółdzielni Mieszkaniowej „Przy Metrze” wybuchła awantura. Zarząd spółdzielni planował sprzedać deweloperom cztery działki, w tym piękny skwer przy podstawówce na ul. Mandarynki. Tłumaczył, że "chce jedynie w ten sposób chronić majątek członków”. Protesty i opór mieszkańców sprawiły, że władze „Przy Metrze” wycofały się z projektu. Prezesowi Markowi Pykale nie udało się zachować stanowiska. 


CZERWIEC 2022


Dni Ursynowa! Po dwóch latach przerwy pod Kopą Cwila ponownie pojawiła się scena, na której wystąpiło dziewięciu wykonawców. W tym roku zaśpiewali tam między innymi: Organek, Happysad, Płomień 81’ (a dokładniej Onar, po tym jak po zaledwie kilku minutach obrażony Pezet zszedł ze sceny), Luxtorpeda czy Kult.

[FOTORELACJA]4795[/FOTORELACJA]


W czerwcu ursynowianie przekonali się, co oznacza zamknięcie tunelu POW. Ze względu na alarm pożarowy podziemna przeprawa była zamknięta przez około godziny. W tym czasie na Płaskowickiej czy Rosoła utworzyły się ogromne korki. Po sprawdzeniu tunelu przez strażaków okazało się, że alarm był fałszywy. 


Fałszywego alarmu nie było natomiast przy ul. Teligi 4, gdzie pod koniec czerwca w jednym z mieszkań na ostatnim piętrze wybuchł zbiornik z paliwem. Eksplozja była tak silna, że okna wyleciały razem z framugami. Co więcej, było to to samo mieszkaniu, w którym 3 lata wcześniej doszło do pożaru.

[FOTORELACJA]4816[/FOTORELACJA]


LIPIEC 2022


Lipiec to czas pożegnań z ikonicznym blaszakiem Tesco na Kabatach. Rozbiórka co prawda ruszyła kilka miesięcy wcześniej, ale dopiero w lipcu rozebrane zostały ostatnie fragmenty budynku. Na jego miejscu powstaje apartamentowiec z 288 mieszkaniami. 

fot. mat. prasowe


SIERPIEŃ 2022


W sierpniu zrobiło się gorąco nie tylko za sprawą letniej pogody, ale także ze względu na sprawę Sadku Natolińskiego. Już wcześniej SM „Wyżyny” zapowiedziała zgłoszenie do wycinki kilkunastu rosnących tam drzew, w tym starych jabłoni. Zdaniem władz spółdzielni są już stare i mogą stan stanowić zagrożenie. Mieszkańcy zwracali uwagę, że drzewa można jeszcze uratować i rozpoczęli walkę o ich zachowanie. Zaangażowali również ekspertów, a petycję w tej sprawie podpisało tysiąc osób.


Pod koniec sierpnia przy Pasażu Natolińskim, miejscu, gdzie przesiadują bezdomni oraz agresywni opryszkowie zaczepiający przechodniów, zmarła młoda kobieta - członkini tej grupy. Sytuacja na Pasażu Natolińskim od wielu lat pozostaje bez zmian. Mieszkańcy skarżą się na ciągłe libacje, wrzaski, krzyki i zaczepianie przez bezdomnych. Jednym z najbardziej uciążliwych problemów jest załatwianie przez nich potrzeb fizjologicznych, gdzie tylko się da.  


W końcu miesiąca Ursynów zyskał kolejny odcinek ekspresówki. 30 sierpnia otwarta została trasa S7 - tzw. Puławska-bis- od węzła Warszawa Lotnisko do węzła Lesznowola. Tym razem - w porównaniu do tunelu POW - drogowcy oszczędzili sobie fanfar i przecinania wstęg. 


WRZESIEŃ 2022


Zaledwie dwa dni po otwarciu Puławskiej-bis na zwykłej Puławskiej rozpoczęło się wyznaczanie buspasów. W ciągu zaledwie miesiąca wymalowano ich łącznie 10 km w obie strony na odcinku od skrzyżowania z Poleczki i Pileckiego do granicy miasta. Niemal natychmiast kierowcy popierani przez część ursynowskich radnych zaczęli domagać się zmian w ich funkcjonowaniu.


Dewastacja w parku im. Jana Pawła II. Ktoś pod osłoną nocy namalował sprayem napis „pedofil” na głazie upamiętniającym założenie parku. Władze dzielnicy w ekspresowym tempie zleciły wyczyszczenie głazu. Nie była to też pierwsza taka sytuacja w parku. 

fot. Mateusz Rojewski - radny dzielnicy


PAŹDZIERNIK 2022


Na przełomie września i października rozpoczęła się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Belgradzkiej. Budynek powstaje w miejscu dawnej stajni - tej niezabytkowej - folwarku Moczydło. Według wcześniejszych zapowiedzi ursynowskiego ratusza stajnie miały zostać wykorzystane przy budowie COM. Jakież było zdziwienie - i oburzenie - gdy na początku października po stajni pozostały tylko gruzy. Potem burmistrz Robert Kempa tłumaczył, że plan od początku zakładał rozbiórkę stajni. Jedynie cegły z niej miały zostać wkomponowane w nowy budynek.


W październiku rozpoczęły się także prace nad „obudzeniem” wieloryba pod Kopą Cwila. W tym przypadku betonowa niecka również musiała zostać rozebrana. W jej miejsce powstanie nowa, która zostanie wypełniona wodą. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wieloryb będzie gotowy wiosną. Na pewno ma już cieszyć mieszkańców na przyszłoroczne Dni Ursynowa. 


LISTOPAD 2022


W listopadzie przez Ursynów przejechał ogromnych rozmiarów konwój. Wiózł części tarczy, która posłuży do wydrążenia tunelu na trasie S19 w okolicach Rzeszowa. Łącznie ursynowskimi ulicami przejechało wówczas kilkaset ton sprzętu. Całą akcję podziwiały setki mieszkańców naszej dzielnicy.


Listopad to już tradycyjnie miesiąc Ursynowskiego Dyktanda. Nie inaczej było i w tym roku. Z tekstem „Pożegnanie jesieni” autorstwa prof. Jerzego Bralczyka i doc. Grażyny Majkowskiej zmierzyło się mniej więcej 170 osób. Jak twierdzili uczestnicy zabawy, tym razem językoznawcy nie ułożyli zbyt trudnego tekstu.


GRUDZIEŃ 2022


Największym wydarzeniem grudnia było otwarcie lodowiska na Zielonym Ursynowie. Od kilku dni łyżwiarze mogą już śmigać przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury „Ursynów”. Pomysłodawcy ślizgawki chcieli, aby ta zaczęła działać już wcześniej. Na przeszkodzie stał jednak brak przyłącza energetycznego. 1 stycznia lodowisko ze względu na ciepłą pogodę będzie nieczynne.

[FOTORELACJA]5038[/FOTORELACJA]

(Kamil Witek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%