Zamknij

Taki był rok na Ursynowie! PODSUMOWANIE 2019

11:25, 31.12.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:51, 31.12.2019
Skomentuj MSO MSO

Wraz z kończącym się rokiem 2019 przyszedł czas na podsumowania. Poniżej przedstawiamy tematy, które najbardziej poruszyły naszych czytelników. O tym się mówiło, to miało znaczący wpływ na życie mieszkańców Ursynowa.

Spośród tysięcy artykułów, które ukazały się na portalu Haloursynow.pl w minionym roku wybraliśmy te, o których było najgłośniej. Znalazły się wśród nich zarówno ważne dla dzielnicy inwestycje, jak i tragiczne wydarzenia, które wstrząsnęły mieszkańcami.

Rok kończymy jednak optymistycznie, mając nadzieję, że to, czego nie udało się skończyć podczas ostatnich 12 miesięcy, ruszy w 2020 roku. Życzymy sobie i naszej dzielnicy, aby kolejne podsumowania obfitowały w same dobre wiadomości!


STYCZEŃ


Rok 2019 rozpoczął się tragicznie. Tą sprawą przez dwa dni żyła cała Polska - 12 stycznia wieczorem zaginął 25-letni Maciej Góraj, doktorant ursynowskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W akcję poszukiwawczą zaangażowana była rodzina, mężczyzny szukała też policja, która poinformowała o tragicznym finale poszukiwań. Ciało Macieja znaleziono w Porcie Praskim.

W styczniu ruszył przetarg na budowę szkoły i przedszkola przy ul. Zaruby – wygrał go hiszpański deweloper Balzola. Budowa wbrew wcześniejszym planom dzielnicy nie zakończyła się we wrześniu tego roku. Nowoczesna placówka o unikalnej architekturze ruszy dopiero po wakacjach w 2020 r. Szkoła będzie nosiła numer 399 i będzie rejonową podstawówką głównie dla dzieci zamieszkałych na południe od Wąwozowej.


LUTY


Po raz pierwszy pojawiła się bardzo istotna wiadomość dla mieszkańców Kabat - 4,5 hektarowa działka, na której do niedawna Tesco planowało budowę ogromnej galerii handlowej, zmieni właściciela. Nieoficjalnie mówiło się, że grunt trafi do brytyjskiego oddziału firmy deweloperskiej Heriot Reit, która zarządza centrami handlowymi i buduje biura. Lokalizacja na Kabatach została sprzedana ostatecznie firmie developerskiej Echo Investment.

W połowie lutego usiłowano porwać jedenastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 96 przy Sarabandy, który szedł do szkoły. Trzydziestoletni mężczyzna najpierw jechał za chłopcem, później zajechał mu drogę i usiłował nakłonić do wejścia do samochodu. Na szczęście chłopcu udało się uciec, a podobne sytuacje nie miały już miejsca na Ursynowie.


MARZEC


Pożar w wieżowcu przy ul. Teligi, mimo że strażakom udało się go szybko opanować, strawił doszczętnie mieszkanie na 10. piętrze. W tym czasie jego właścicieli nie było w domu, w ciągu kilku godzin stracili cały dobytek życia. Mieszkańcy Ursynowa czynnie włączyli się do akcji podczas, której udało się zebrać prawie 50 tysięcy złotych dla pogorzelców.

W marcu nastąpił koniec odbierania worków ze śmieciami spod drzwi ursynowskich mieszkań przez "Mrówki" ze stowarzyszenia EKON. Przyczyną była zmiana systemu segregacji odpadów. Mieszkańcy byli oburzeni.

Wiosną ruszyła akcja #StopPrzedeptom, której celem jest zastąpienie przedeptów chodnikami lub odtworzenie trawników. Mieszkańcy zgłosili prawie 80 lokalizacji. Finał akcji okazał się na razie rozczarowujący - dzielnica zajęła się 22 przedeptami, ale tylko w czterech miejscach położono chodniki. Kontynuacja akcji zapowiadana jest na przyszły rok.


KWIECIEŃ


Ursynowsko-mokotowski oddział ZNP i NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa podpisały porozumienie w sprawie strajku nauczycieli. Od 8 do 25 kwietnia w ogólnopolskim strajku udział wzięło 40 szkół i przedszkoli z Ursynowa.

W połowie kwietnia, dzięki Annie Przyżeckiej działającej w Foodsharingu - organizacji ratującej jedzenie, ruszyła druga ursynowska jadłodzielnia znajdująca się przy ratuszu. Korzystanie z lodówki i szafki jest możliwe przez całą dobę.


MAJ


W maju na skrzyżowaniu Stryjeńskich i Przy Bażantarni zaszły wielkie długo oczekiwane zmiany. Poszerzono wysepki dla pieszych, pojawiła się ścieżka rowerowa wokół całego skrzyżowania i to, na co mieszkańcy tej części Kabat czekali najbardziej - sygnalizacja świetlna.

Także w maju pojawiła się informacja, że wysłużone, wiecznie psujące się windy na pierwszej linii metra zostaną wymienione. Metro Warszawskie ogłosiło w maju przetarg na dostawę nowych dźwigów osobowych na stacjach między Kabatami i Ratuszem. Prace na stacjach Kabaty i Natolin rozpoczęły się pod koniec roku.

9 maja w nocy przy Dunikowskiego doszło do zabójstwa 29-letniej kobiety. Policjanci zastali na miejscu makabryczny widok. W dwupoziomowym mieszkaniu na parterze leżała zakrwawiona kobieta. Nie udało się jej uratować. Do zabójstwa przyznał się jej partner zmarłej - Mateusz Z. swoją dziewczynę zadźgał maczetą. Śledczy podejrzewali, że był pod wpływem narkotyków. Grozi mu dożywocie.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środku nocy z 13 na 14 maja w bloku przy ul. Końskim Jarze 2. Na korytarzu siódmego piętra, tuż obok drzwi do mieszkania spłonął dziecięcy wózek. Mieszkańcy słusznie od początku podejrzewali, że było to podpalenie. W ciągu najbliższych tygodni doszło do kolejnych podpaleń na osiedlu. 11 czerwca ujęto sprawcę, którym okazał się 18-letni mieszkaniec Ursynowa.

W maju odbyło się też niezwykłe Walne Zgromadzenie SMB "Imielin" – pojawiło się na nim ponad 700 osób. Dzięki mobilizacji spółdzielców przynajmniej na razie nie powstanie pięć nowych bloków na Dereniowej, w miejscu parkingów i zieleni. W październiku okazało się, że spółdzielnia wszczęła w tej sprawie wewnętrzne śledztwo z udziałem grafologa oraz złożyła zawiadomienie do prokuratury. Śledczy sprawę umorzyli. To nie koniec perturbacji w SMB "Imielin". W grudniu sąd uznał, że rada nadzorcza została powołana niezgodnie z przepisami. Spółdzielnia nie ma więc ani pełnego zarządu, ani rady. W styczniu ma się odbyć Walne Zgromadzenie.


CZERWIEC


Początek czerwca to oczywiście czas, który należy do Dni Ursynowa. W tym roku na scenie stanęły takie sławy jak Lady Pank, Maleńczuk i O.S.T.R. Nie zabrakło tradycyjnego pikniku rodzinnego i występów ursynowskich zespołów oraz szkół i przedszkoli. Podczas imprezy odbyła się także zbiórka dla 5-letniej Zosi z Ursynowa, którą po opublikowaniu głośnego reportażu Rafała Betlejewskiego, została nazwana "Bartkiem LGBT".

17 czerwca w nocy płonął dąb Mieszko I przy ul. Nowoursynowskiej - bezcenny pomnik przyrody, najstarsze drzewo w Warszawie. Strażacy gasili ogień przez ponad cztery godziny. W toku postępowania ustalono, że Mieszko I został podpalony. Drzewo na szczęście udało się uratować, postanowiono zainstalować kamery i postawić ogrodzenie. Niestety zamiast kilku słupków wyrósł w tym miejscu wielki metalowy i brzydki płot.

Wraz z początkiem wakacji, 29 czerwca, oficjalnie otwarto wyremontowany basen w Powsinie. Goście obiektu mogą w sezonie letnim skorzystać z basenu ze zjeżdżalnią, wodnego placu zabaw i brodzika dla najmłodszych.


LIPIEC


Mieszkańcy Gawota od czasu uruchomienia trasy S2 Od walczą o wyciszenie swojej okolicy. W lipcu - po 7 latach walki - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła prace nad wyciszeniem okolicy stawiając ekrany akustyczne i uzupełniając dotychczasowe.

Także w lipcu, po wielu latach starań mieszkańców,  radni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla północnej części osiedla "Stokłosy". Północna część planu respektuje układ osiedla i chroni tereny zieleni i sportu. Plan zajmuje ok. 30 ha. Miliony złotych będzie kosztować miasto wykup działki przy Dolinie Służewieckiej, na której miał stanąć hotel lub 10-piętrowy blok mieszkalny.

Podczas trwających wakacji okazało się, że historia lubi się powtarzać - trzylatek uciekł z przedszkola przy Metrze Stokłosy. Dziecko chodziło boso po osiedlu, odnalazł je patrol policji. Właścicielem przedszkola jest ten sam przedsiębiorca, który za podobne zdarzenie z 2016 roku ma postawione zarzuty prokuratorskie.


SIERPIEŃ


Na początku miesiąca przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej kosztem 0,5 mln złotych powstało wyjątkowe miejsce dla dzieci - Leśny plac zabaw. Ma nietypowe wyposażenie wykonane głównie z drewna. We wrześniu doszło tu wypadku -  dziewczynce podczas upadku pękła nerka.

W sierpniu wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę drogi ekspresowej S7 na "ursynowskim" odcinku. Jesienią okazało się, że Puławskia-bis - czyli warszawski odcinek trasy ekspresowej S7 od Okęcia do Lesznowoli - może być nawet dwa razy droższa niż przewidywano i powstanie z co najmniej dwuletnim opóźnieniem.

W związku ze śledztwem prowadzonym przez ursynowską prokuraturę w sprawie domniemanych gwałtów na uczestniczkach telewizyjnego programu "Tęczowy Music Box",  Krzysztof Sadowski - muzyk, mieszkaniec Ursynowa - odrzucił w oficjalnym oświadczeniu oskarżenia kobiet, które twierdzą, że w przeszłości były przez niego molestowane.


WRZESIEŃ


Z początkiem września ruszyła długo oczekiwana przez rodziców rekrutacja do nowego żłobka projektowego na Ursynowie mieszczącego się przy ul. Cynamonowej. Dzięki niemu pojawiło sie 150 nowych miejsc, a na rynek pracy powróciło ok. 150 rodziców z całej Warszawy i okolicznych 39 gmin.

Także z nowym rokiem szkolnym, po pięciu latach przerwy, przedszkole nr 159 przy ul. Tanecznej znów przyjęło podopiecznych pod swój dach. Po trwającej latami budowie, w nowym nowoczesnym budynku będzie przybywało na co dzień 175 dzieci.

W połowie września na mapie Ursynowa, tuż przy skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej i ul. Nowoursynowskiej, pojawiło się wyjątkowe miejsce zlokalizowane w historycznych koszarach. Restauracje, kawiarnie, sklepy i pracownie to część najemców Fortu Służew. Na tyłach odresturowanego fortu, znajduje się Óśmy Park, który ma oficjalnie zostać przekazy dzielnicy.


PAŹDZIERNIK


Ta informacja rozpętała prawdziwą burzę - na początku miesiąca okazało się, że Ursynów może zostać bez stacji pogotowia ratunkowego. Spółdzielnia "Stokłosy" wypowiedziała umowę najmu lokalu przy Jastrzębowskiego, w którym swoją bazę mają karetki. Po dwóch tygodniach okazało się, że baza jednak zostaje, ale ma ograniczyć używanie sygnału dźwiękowego. Rozpoczęto także poszukiwania lokalu dla drugiej bazy.

Od października w kolejnych ośmiu bibliotekach książki można zwracać przez całą dobę. Służące do tego biblioboxy działają przez 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że czytelnik może oddać książkę wtedy, kiedy najbardziej mu to pasuje. Obok Wypożyczalni nr 34 na Zielonym Ursynowie pojawił się także pierwszy na Ursynowie książkomat - służący do wypożyczania lektur z biblioteki.

13 października podczas wyborów do sejmu i senatu, członek ursynowskich komisji wyborczej przy ul. Na Uboczu, przyszedł do lokalu wyborczego z bronią, na miejsce wezwano policję. Frekwencja na Ursynowie wyniosła 81,87%, ale w niektórych komisjach obwodowych była dużo wyższa. Wyniki na Ursynowie: Barbara Borys-Damięcka - Koalicja Obywatelska - 55,1%, Lech Jaworski - PiS - 25,43%, Monika Jaruzelska - PKW Lewica - 19,46%.

Ukończono budowę wiaduktu nad linią kolejową na ul. Karczunkowskiej. Trwała ona ponad trzy lata, choć pierwotnie prace miały zająć rok. Obecnie mieszkańcy Zielonego Ursynowa obawiają się niekorzystnych zmian w komunikacji miejskiej.

Od października Ursynów ma swojego ogrodnika. Została nim jedna z pracownic urzędu dzielnicy, która dotąd zajmowała się sprawami ochrony środowiska. Teraz zatrudniona na stanowisku ds. Jakości Zieleni w Przestrzeni Publicznej będzie koordynować, edukować i tworzyć elektroniczną mapę nasadzeń drzew w dzielnicy. 

W połowie miesiąca ruszyła budowa tężni. Prace nad drewnianą konstrukcją z sosny i modrzewiu w Parku im. Jana Pawła II dobiegają właśnie końca. Tężnia ma zostać uruchomiona wiosną 2020 roku.


LISTOPAD


Do wstrząsającego wydarzenia doszło w nocy z 1 na 2 listopada w jednym z bloków komunalnych na ul. Kłobuckiej. Były policjant wraz ze swoim synem są podejrzewani o uduszenie 27-letniego Sebastiana. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Od początku listopada rozbudowana przychodnia przy ul. Kajakowej jest otwarta dla pacjentów, którzy mogą skorzystać z usług internistów i specjalistów. Kilka dni po otwarciu Ursynów obiegła wiadomość, że w przychodni zatrudniono kontrowersyjnego ginekologa prof. Bogdana Chazana. ZOZ Ursynów twierdził, że profesor nigdy tam pracował. Przeczą temu świadkowie.

W listopadzie mieszkańcy dowiedzieli się gorzkiej prawdy w sprawie budowy POW. Przez cały rok deklaracji unikano jak ognia. Teraz wiadomo, że prace mogą mieć nawet dwa lata opóźnienia. Na blisko rok ma zniknąć zawrotka przy Puławskiej, co oznacza korki, a likwidacja bypassów i otwarcie Braci Wagów oraz Lanciego nastąpi dopiero w sierpniu 2020 r.

Tranzyt przez osiedle Kazury został zablokowany przez postawienie szlabanów. Spowodowało to, że kierowcy  znaleźli sobie inny skrót, prowadzący polną drogą przez zielone tereny przyszłego parku Cichociemnych. Postawione przez dzielnicę zapory okazały się nieskuteczne, stawiane są więc kolejne zakazy wjazdu. Problem powinien zakończyć się, kiedy w 2020 r. Zarząd Zieleni rozpocznie tu budowę Parku Cichociemnych. 

Pod koniec listopada mieszkańcy dowiedzieli się jak wyglądają plany miasta wobec budowanego na Ursynowie Szpitala Południowego. Z informacji podanych przez miasto wynika, że nie będzie pediatrii, o którą walczyli rodzice z Ursynowa, a jedynie kilka łóżek pediatrycznych na SOR. Nie przewidziano także miejsca na pogotowie ratunkowe. Przyjęcie pacjentów znacznie się opóźni – nastąpi najwcześniej w 2021 roku.


GRUDZIEŃ


Wielką sensację wywołał samochód, który wjechał na stację metra Stokłosy. Moment przejazdu uchwyciły kamery monitoringu metra - kierowca miał być sam zaskoczony, tym co zrobił. Po tym incydencie przy stacjach metra postawiono gigantyczne żółte zapory. Ich zasadność i estetykę podważali mieszkańcy.

Drogowcy zainstalowali na sześciu przejściach dla pieszych w alei Komisji Edukacji Narodowej nowe światła. Sygnalizatory pojawiły się w rejonie ul. Koński Jar, przy ul. Telekiego, ul. Jeżewskiego oraz nr 81 i nr 101. W związku z tym od grudnia wszystkie zebry wzdłuż al. KEN są wyposażone w światła.

Z końcem roku Centrum Kultury Ursynów budowane przy ul. Gandhi zyskało nową elewację. Budynek nabrał kształtu, a ursynowscy radni podczas komisji kultury przyjęli dokument zawierający listę konkretnych działań, spełniających oczekiwania mieszkańców, wyrażonych w czerwcowych konsultacjach społecznych. CUK ma rozpocząć działalność w 2020 r.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

Kasia Kuśmiderek 69 Kasia Kuśmiderek 69

10 3

Ile było morderstw? Ile gwałtów? Ile dzieci przedawkowało? Ile było pobić i awantur(a były nawet w wigilię)? Ile dewastacji i wandalizmu! Ursynów się stacza. Stajemy się slumsem. 12:03, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

bzikbzik

16 0

W grudniu to powinny być zdjęcia altanek śmietnikowych. To co się dzieje to nas zmusza do niesegregowania śmieci! A tak wszyscy o tym krzyczą!
Wszystko trafia do jednej śmieciarki, bo wylewa się ze śmietników i nie ma gdzie wrzucić śmieci posegregowanych. Stoi jeden pojemnik do papieru na tak duże blokowiska! Śmieszne... ale pieniążki płyną.... 12:20, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

linoskoczek2linoskoczek2

11 3

Same pierdoły z największą czyli betonowymi klocami blokującymi wejścia do stacji metra. A co robił np. kochany p. burmistrz Kempa, ile razy jechał do pracy rowerem? 12:53, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

seniorekseniorek

7 0

KEMPA PRECZ! 13:47, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mehrmehr

7 0

"W marcu nastąpił koniec odbierania worków ze śmieciami spod drzwi ursynowskich mieszkań przez "Mrówki" ze stowarzyszenia EKON. Przyczyną była zmiana systemu segregacji odpadów. Mieszkańcy byli oburzeni."

Mieszkańcy są oburzeni cały czas. 17:06, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zwykły obserwatorzwykły obserwator

0 0

Całkowite sparaliżowanie komunikacji koło POW, ukatrupienie KEN, Stryjeńskich. Wymiana absurdalna znaków drogowych (na osiedlowym skrzyżowaniu bywa ze 40 sztuk, po 3 słupy na każdy rogu), ze 100 000 kolejnych słupków, likwidacja setek miejsc parkingowych (zwykle w miejscach użyteczności publiczne). Komando dywersantów Burmistrza naprawdę może świętować nadzwyczajne sukcesy, zwłaszcza POW. No i neurobiałki przeszczęśliwe. Inny sukces to śmiecenie przed Świętami, to taka tradycja, świecka. 09:35, 03.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%