REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 listopada 2020, 18:00

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Około miliard ludzi na świecie pali tytoń, a w ciągu roku wypalanych jest około 6 trylionów sztuk papierosów. W Polsce pali około 8 milionów mężczyzn i kobiet. I mimo że w niektórych krajach zmniejsza się liczba osób sięgających po papierosy, to w innych rośnie i koniec końcem i tak wychodzi, że palaczy z roku na rok przybywa. Natomiast co roku około 50% podejmuje próby rzucenia nałogu, ale niestety bezskutecznie. Dlaczego jest to takie trudne oraz jakie istnieją alternatywy do zwykłych papierosów pakowanych? Przejrzymy IQOZ, e-papierosy, sziszę, fajki skręcane z tytoniu do papierosów i inne alternatywy.

  Dlaczego tak trudno rzucić palenie?

  Zapewne wszyscy dobrze wiedzą, że odpowiada za to nikotyna, która jest substancją niezwykle uzależniającą i tak naprawdę każdy kolejny papieros coraz bardziej przybliża nas do zwiększenia ochoty na kolejnego. 

  Oczywiście poza nikotyną znajdują się tam jeszcze inne substancje, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wraz z dymem wciągamy nawet 4000 związków chemicznych z czego 40 jest rakotwórczych, a inne do tego jeszcze radioaktywne.

  Są to przede wszystkim: tlenek węgla, aceton, cyjanowodór, polon, arsen, formaldehyd, chlorek winylu. Niektóre z nich stosuje się jako trucizny, np. cyjanowodór w czasie wojny, inne są składnikami paliwa rakietowego, jeszcze inne służą do produkcji plastiku. 

  A my to wszystko wciągamy do swoich płuc i wraz z krwią dociera do wszystkich naszych narządów. Stąd palenie jest przyczyną nie tylko raka najróżniejszych tkanek, ale wpływa także negatywnie na nasz wzrok, potencję, samopoczucie, uzębienie, stan włosów, skóry i paznokci oraz wiele innych aspektów. 

  Alternatywne sposoby palenia

  Prawie każdy palacz ma za sobą nieudaną próbę rzucenia nałogu. Jest to niezwykle trudne, dlatego poszukiwane są inne alternatywy do papierosów, które choć w niewielkim stopniu przyczynią się do zmniejszenia ich szkodliwości. 

  Są to przede wszystkim różnego rodzaju urządzenia takie jak IQOZ czy e-papierosy. Zamiast tradycyjnego tytoniu uzupełniane są specjalnymi wkładami. Z czego się one składają? Jeśli chodzi o IQOZ to jest to również tytoń, który jednak nie jest spalany, a jedynie podgrzewany do niższej temperatury. W wyniku tego ma on uwalniać mniej substancji kancerogennych. Czy tak się dzieje naprawdę? 

  Zbyt krótko istnieją na rynku tego rodzaju urządzenia, aby określić ich wpływ na ludzkie zdrowie. Nie zmienia to jednak faktu, że do naszego organizmu i tak dostają się szkodliwe związki. 

  W przypadku e-papierosów jest to specjalny płyn zawierający nikotynę, który jest również podgrzewany, ale do znacznie wyższej temperatury niż przy IQOZ. 

  Niestety również ta alternatywa dla papierosów nie okazała się zdrowsza, ponieważ coraz liczniejsze badania wskazują, że są równie szkodliwe co tradycyjne papierosy, a do tego także niebezpieczne, bo ich użytkowanie może grozić nawet wybuchem. 

  Jak kwestia naszego zdrowia przedstawia się w przypadku fajek i papierosów skręcanych własnoręcznie? W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z tytoniem. Nie można więc powiedzieć, że jest to zdrowsza alternatywa, ale ze własnoręcznymi papierosami można kontrolować moc tytoniu.

  Tytoń nie podlega żadnym kontrolom. To, na jaki akurat trafimy, jest czystym przypadkiem. Okazuje się także, że mniejsza zawartość substancji smolistych w tytoniu nie sprawia, że jest on mniej szkodliwy, ponieważ może akurat zawierać większe ilości tych bardziej kancerogennych związków. 

  Sięgając więc po jakikolwiek tytoń, sięgamy po silnie szkodliwe związki. A fajki wodne, czy to rzeczywiście zdrowsze alternatywy dla papierosów? W fajkach wodnych dym oczyszczany jest przez filtr wodny, tylko że nie ma na to realnych dowodów, że naprawdę tak się dzieje i jaka ilość szkodliwych związków w nim ostatecznie pozostaje. 

  Weźmy również pod uwagę to, że seans z shishą trwa zwykle znacznie dłużej niż wypalenie jednego papierosa. 

  Alternatywne sposoby palenia a kwestia ekonomiczna

  Palenie oprócz skutków ubocznych ma również ekonomiczne. Papierosy jak i alternatywy do papierosów nie należą do tanich. 

  Prawdziwy palacz, który konsumuje nawet dwie paczki dziennie, może pomniejszyć zawartość swojego portfela nawet o 1000 złotych w ciągu miesiąca. Ile byłoby za to niezrealizowanych marzeń, to nawet trudno mówić, ponieważ gdy ktoś pali już 40 lat, to ta kwota jest przecież znacznie większa. 

  Stąd wzięło się poszukiwanie tańszych zamienników do tradycyjnych papierosów. Okazuje się, że najtańszą alternatywą są papierosy skręcane. Wydatki można zmniejszyć nawet o połowę. 

  Zakup tytoniu oraz gilz wychodzi znacznie taniej, nawet jeśli dołożymy jeszcze do tego specjalną maszynkę, dzięki której wytworzymy szybciej papierosy z filtrem lub bez. Niektóre modele nabijarek pozwalają zrobić nawet 50 papierosów na minutę. 

  Jak wygląda oszczędność w przypadku e-papierosów i IQOZ?Okazuje się, że wcale nie wychodzi to taniej, ponieważ trzeba je uzupełniać w specjalne wkłady, które też do tanich nie należą, w tym samo urządzenie również.

  Podczas użytkowania zdarzają się także awarie i trzeba kupić nowe urządzenie lub dokupić części. Może to być tańsza alternatywa, ale dla osób, które palą tylko okazjonalnie, ale w takim wypadku sprawdzi się również fajka. 

  Najprostszą więc metodą jest palenie okazjonalne kilka razy do roku lub całkowite rzucenie. Jak już wiadomo, nie jest to jednak łatwe. Brakuje instytucji i osób, które pomogłyby pozbyć się nałogu. 

  Sama porada telefoniczna czy na forum na niewiele się zda. Można również spróbować z pomocą aplikacji na telefon, np. "Rzuć palenie". 

  Artykuł załadowany: 0.2517 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021