REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 kwietnia 2021, 09:26 komentarzy 3

  (Metro Warszawskie)

  To był piątek. 7 kwietnia 1995 r. o godz. 12:35 ze stacji Wilanowska odjechał pierwszy pociąg metra. Pierwszy skład z oficjalnymi gośćmi oraz dziennikarzami odjechał w kierunku do Politechniki. Pozostali goście pojechali drugim pociągiem w kierunku do Kabat. Na stacji i wokół niej pozostało kilkadziesiąt osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w metrze. Za drzwiami zaś czekali już warszawiacy. Po czternastej pojechali metrem i oni. Tego dnia oraz w sobotę i niedzielę przejazd był bezpłatny. Na przejażdżkę wybrało się wiele rodzin.

  Uroczystość otwarcia rozpoczęła się od złożenia meldunku Marcinowi Święcickiemu, prezydentowi Warszawy przez Bohdana Zunia, dyrektora generalnego Generalnej Dyrekcji Budowy Metra.

  - Panie Prezydencie! W imieniu Generalnej Dyrekcji Budowy Metra, odpowiedzialnej za realizację inwestycji oświadczam, że pierwszy odcinek metra w Warszawie jest gotów do rozpoczęcia ruchu pasażerskiego.

  Prezydent stolicy Marcin Święcicki odpowiadał: - Przyjmuję to zgłoszenie z wielką satysfakcją.

  O potrzebie kontynuacji budowy metra w Warszawie mówił premier Józef Oleksy. Stację i stojące na niej pociągi poświęcił ks. kard. Józef Glemp, prymas Polski.

  - Błogosław wszystkim, którym to metro będzie służyć. Bądź ich przewodnikiem i opiekunem, chroń od wszelkich nieszczęść, aby mogli bezpiecznie odbywać swoje podróże, gdy będą się udawać do pracy lub na wypoczynek niech w drodze zawsze towarzyszy im Chrystus. Boże, Ojcze dobrych myśli i czynów, niech Twój Duch oświeca umysły i umacnia dobrą wolę tych, co rozpoczęte dzieło budowy metra będą kontynuować, Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

  Dlaczego zabrakło prezydenta Wałęsy?

  Prezydent Warszawy zwrócił się do obecnych.

  Proszę Państwa! Warszawa, dzięki tej inwestycji uzyskuje nowy środek transportu. Środek transportu szybki, bezpieczny, czysty ekologicznie. Środek transportu, który przyczyni się do ożywienia miasta, ożywienia jego ekonomii.

  Chciałbym, aby ta budowa warszawskiego metra i samo metro było pierwszym etapem wejścia Warszawy do  grona ponadnarodowych stolic, do grona globalnych metropolii, mających wielkie znaczenie w rozwoju świata, w rozwoju kraju, żeby Warszawa sprostała tej wielkiej szansie, żeby to była szansa nie tylko dla Warszawy ale również i dla całego kraju.

  Tego wszystkiego życzę i ogłaszam warszawskie metro za otwarte.

  - powiedział Marcin Święcicki.

  Kulminacyjnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi przez prof. Jana Podoskiego, Honorowego Obywatela Warszawy, wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Metra. Na prośbę Jana Podoskiego wstęgę przecinali także premier i prezydent Warszawy.

  Nie została użyta czwarta para nożyczek. Uczestnicy uroczystości domyślali się, że były one przeznaczone do użycia przez prezydenta Lecha Wałęsę. Niewiele brakowało, by Lech Wałęsa jednak przybył. Ale została ukuta intryga.

  „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że na uroczystości otwarcia metra pojawi się gen. Wojciech Jaruzelski. Jak to doszło do Wałęsy, ten pojechał na lotnisko skąd odleciał do Gdańska. Samolot z prezydentem odlatywał akurat wówczas, gdy trwała uroczystość. Wojciech Jaruzelski, który zdecydował o rozpoczęciu budowy metra, postanowił nie przyjechać, aby nie komplikować sytuacji.

  Na stacjach metra, głównie na Wilanowskiej, kolporterzy rozdali kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy „Południa” z opublikowanym wywiadem z profesorem Janem Podoskim oraz kolorowego „Metra Informatora Stołecznego” zawierającego m.in. pamiątkowy bilet pierwszego dnia przejazdu i plan przebiegu pierwszej linii. Całość sfinansował wydawca tych tytułów prasowych - autor tego artykułu - Andrzej Rogiński.

  Sensowność budowy metra w Warszawie wielokrotnie podważano.

  Przeciwnicy budowy metra wysuwają argument, że w Warszawie mieszka 3400 osób na jednym kilometrze kwadratowym. Przed wojną mieszkało ich prawie 9000. Obecna, rozrzutna przestrzennie zabudowa miasta, jest skutkiem działalności urbanistów rozbudowujących Warszawę. Ze względów ekologicznych uznali, że lepsze będzie budowanie osiedli peryferyjnych oddzielonych od śródmieścia pasami zieleni. W rezultacie powierzchnia miasta wzrosła ze 141 km kw. na 484 km kw. przy niewielkim wzroście ludności: z 1,3 mln do 1,65 mln.

  Moim zdaniem dowodzi to, że budowa metra jest konieczna. Tylko bowiem w ten sposób można scalić miasto, a więc przybliżyć sypialnie do centrum. Dzięki temu powstanie metropolia w miejsce stolicy otoczonej miastami-satelitami. Północna Dzielnica Mieszkaniowa, m. in. Tarchomin, oddalony jest o około 18 km. Oddalone są Piaski, Młociny, Łomianki, Ursynów.

  - odpowiadał prof. Jan Podoski.

  Walka o dojście do stacji Kabaty

  Obciążenie środków komunikacji trzeba liczyć nie w liczbie pasażerów, a w liczbie pasażero-kilometrów. Z Nalewek na Mokotów było kilka kilometrów, bodaj 4. Natomiast z Kabat do centrum jest 13 km. Dlatego swą aktualność zachowuje deklaracja Społecznego Komitetu Budowy Metra, w której zapisano m. in., że: „rozwój przestrzenny miasta, budowa nowych dzielnic, wzrastające natężenie ruchu wymaga wprowadzenia tego nowego rodzaju komunikacji pasażerskiej”. "Jeśli Warszawa ma być metropolią środkowo-europejską, musi nastąpić scalenie oddalonych dzielnic, tak aby mieszkańcy mogli brać udział w życiu miasta. Teraz po skończeniu pracy uciekają do domów, na peryferie”.

  Po uruchomieniu metra rozpoczęła się walka o dojście do stacji metra Kabaty, która wówczas znajdowała się w... polu. Niektórzy uważali, że stacja Kabaty została niepotrzebnie wybudowana, bo przecież nie ma od niej drogi do budynków mieszkalnych, a wokół nieużytki, strach tamtędy chodzić po zmierzchu.

  ZOBACZ VIDEO: Reportaż o walce o budowę ul. Wąwozowej i dojścia do stacji Kabaty - Studio Ursynat - TV Porion - 30 lipca 1995 roku, źródło: archiwum Studia Ursynat

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

  • 32
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ksx4system 3 miesiąc temu

   absolutnie fatalna jakość dźwięku w nagraniu video, tak jakby osoba zgrywająca kasetę zupełnie zignorowała tę część nagrania

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 2 miesiąc temuocena: 93% 

   Bardzo ciekawy artykuł. Dziś aż trudno sobie wyobrazić Ursynów bez metra. Ogromna wygoda.

   Edytowany: 28 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Analityk 1 miesiąc temuocena: 21% 

   Gdyby nie Solidarność mielibyśmy normalne życie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5959 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021