REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  W tym roku przedszkola ponownie podczas wakacji będą pracować w pandemicznym trybie. To oznacza znaczne skrócenie urlopów nie tylko nauczycieli, ale też całego personelu pomocniczego. Pracownicy ursynowskich placówek mają dość takiego traktowania i liczą, że miasto zmieni decyzję. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestuje też Związek Nauczycielstwa Polskiego.

  Zanim wybuchła pandemia, przedszkola w czasie wakacji pracowały w systemie dwutygodniowym. W tym czasie wybrana placówka była otwarta i zapewniała opiekę wszystkim dzieciom. Po 14 dniach dzieci znów zmieniały przedszkole.

  W 2020 roku ten model wakacyjnej opieki miasto zmieniło. Zrezygnowano z rotacji maluchów między placówkami. Każda z nich musiała w wakacje być otwarta przez sześć tygodni i przyjmować tylko “swoje” dzieci. Takie rozwiązanie skróciło czas odpoczynku pracownikom przedszkoli do około dwóch tygodni. ZNP w sprawie tej decyzji napisał wówczas list do prezydenta Warszawy i miał otrzymać zapewnienie, że w 2021 roku opieka wakacyjna odbywać się będzie w korzystniejszym systemie.

  "My też mamy dzieci"

  Okazało się jednak, że przedszkola podczas najbliższych wakacji mają pracować na tych samych zasadach co przed rokiem. To wywołało niezadowolenie wśród nauczycieli.

  W przeciwieństwie do nauczycieli zatrudnionych w szkołach pracujemy w Wigilię, Sylwestra, nie mamy ferii i jeszcze skraca się nam drastycznie wakacje. Tego już za dużo! My też mamy dzieci, rodziny, z którymi chcemy wyjechać i odpocząć, dlaczego nie możemy tego zrobić w lipcu, tylko w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia? W czym jesteśmy gorsi? - pyta dyrektorka jednego z największych ursynowskich przedszkoli.

  W środowisku pracowników przedszkoli zawrzało tak, że ZNP ponownie napisał list do warszawskiego ratusza.

  Jeśli uznamy, że to jest stan wojny z wirusem, a wtedy wszystkie ręce na pokład, wszyscy dajemy z siebie wszystko, to nawet na wojnie, w którymś  momencie żołnierzy się wymienia, daje się odpocząć, zregenerować i nabrać sił do walki.

  (...) Nauczyciele przedszkolni również mają granice wytrzymałości. Czują się pozostawieni sami sobie, osamotnieni i zapomniani.

  (...) ich wytrzymałość i frustracja zbliżyła się do granicy

   - czytamy w liście skierowanym do wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej.

  Nauczyciele podają przykład nadużywania możliwości opieki w przedszkolu. W sylwestra w jednym z przedszkoli nauczycielka opiekowała się jednym dzieckiem do późnych godzin popołudniowych, choć mama dziecka nie pracuje, a przebywa na urlopie wychowawczym.

  Miesiąc wakacji

  Związkowcy zwracają również uwagę, że wiele placówek wymaga remontu, prac konserwacyjnych, które można wykonać tylko pod nieobecność dzieci. Dwa tygodnie to zdecydowanie za mało - przekonują dyrektorzy przedszkoli. 

  - To nie tylko problem nauczycieli. Podczas wakacyjnych dyżurów pracuje również personel pomocniczy. Oni też są poszkodowani. Poza tym jeśli wszyscy w tym samym terminie będą musieli iść na urlop, to kto przygotuje przedszkole do nowego roku, posprząta, zrobi konieczne naprawy? Mamy małą nadzieję, że ktoś wreszcie usłyszy nasze argumenty i zacznie nas szanować, bo jak dotąd nie liczono się z nami. W przeciwieństwie do nauczycieli szkolnych nie możemy liczyć na wcześniejsze szczepienia czy testy na obecność koronawirusa - mówi dyrektorka ursynowskiego przedszkola.

  Związek Nauczycielstwa Polskiego zażądał skrócenia czasu otwarcia wszystkich placówek w czasie wakacji do jednego miesiąca. Ma to pozwolić na udzielenie pracownikom urlopów, zapobiegnie ich kumulacji, umożliwi wykonanie prac konserwacyjnych, a przede wszystkim dzięku temu pracownicy zregenerują swoje siły.

  Powinni oni raczej dostawać specjalny dodatek za pracę w czasie epidemii, a nie dodatkowe ograniczenia ich praw. Pracują choć obawiają się o swoje życie i zdrowie, wypełniają braki kadrowe, zastępują nieobecne koleżanki i należy ich motywować do pracy, a nie demotywować. 

  - przekonuje nauczycielski związek zawodowy.

  Konflikt interesów

  Jest też druga strona medalu, czyli rodzice, którzy od lat domagają się... wydłużenia wakacyjnych dyżurów przedszkoli. Konflikt interesów widoczny jest tu jak na dłoni, co potwierdza matka ursynowskiego przedszkolaka. 

  - Nie zgadzam się z argumentami nauczycieli. To nieprawda, że nie mogą brać urlopu w ciągu roku. Biorą w okresie świąt, ferii, a wówczas grupy dzieci są łączone. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, wszyscy powinniśmy być elastyczni. Miesiąc zamknięcia przedszkola to poważny problem dla rodziców, nie tylko dla tych, co nie będą mogli w tym czasie dostać urlopu, ale też tych, co nie mają pracy i chcą jej szukać. Dlatego dotychczasowe rozwiązanie uważam za optymalne - mówi pani Hanna. 

  Stołeczny ratusz, do którego apeluje ZNP, na razie nie zamierza niczego zmieniać. 

  - Jeszcze w 2019 roku, przed pandemią, w porozumieniu z rodzicami oraz dyrektorami przedszkoli zostały wypracowane zasady, w myśl których placówki pracują podczas wakacji przez 6 tygodni, a przez dwa są zamknięte. Ma to na celu uchronienie dzieci przed przenoszeniem z przedszkola do przedszkola, z czym zwłaszcza te najmłodsze źle sobie radzą - wyjaśnia rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

  Miasto podkreśla, że przedszkola - w przeciwieństwie do szkół - są placówkami, które mają zapewnić opiekę dzieciom przez 12 miesięcy w roku. Nauczyciele mają też możliwość wzięcia nie tylko dwutygodniowego urlopu. Według danych ratusza w czasie wakacji w placówkach jest o 30 procent dzieci mniej, co pozwala dyrektorom posyłać pracowników na dłuższy wypoczynek. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 163

  • 29
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 18
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 49
   WKURZONY
  • 56
   BRAK SŁÓW

  22Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Luśka 22 29 dni temuocena: 100% 

   Proszę Państwa spróbujcie odpocząć od tego grupowego dziecięcego wrzasku w ciągu 2 tygodni. Polecam, naprawdę. Zwłaszcza, że dzieci nie można teraz ograniczać, stresować i zmuszać do niczego.

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~inna 21 29 dni temuocena: 33% 

   A co mają powiedzieć ludzie pracujący w innych branżach na etacie? Też mamy 2 tyg. urlopu w wakacje i też nie zawsze w terminie, który idealnie nam odpowiada. Do tego również mamy dzieci...

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~babka 20 miesiąc temuocena: 67% 

   A czy mamy 500+ nie mogą w wakacje same się zorganizować .Jak jest 5 mam, to cztery idą do pracy a jedna na urlopie zajmuje się dziećmi. No i można też przeprosić się z babciami i rodziną albo wynająć opiekunkę. I docenić jaka to ciężka praca zajmować się grupą małych dzieci od rana do wieczora.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ :( 19 miesiąc temuocena: 89% 

   W ciągu roku urlop w przedszkolu... I jeszcze 14 dniowy?... widać że zupełnie nie wiecie nic o pracy w przedszkolu.. żeby dostać jeden na wizytę u lekarza, kręcą Ci nosem.. A co dopiero 14 dni..

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~del 18 miesiąc temuocena: 40% 

   urlop jest zabroniony bo macie wystarczająco dużo ferii wakacji itp żeby jeszcze mieć urlop 14 dniowy. Poza tym w trakcie dyżuru pracuje 1/4 nauczycieli wiec bez szlochania

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~margo 17 miesiąc temuocena: 100% 

   ~ del. Przedszkola są placówkami nieferyjnymi, tzn., że pracują w okresie ferii a w wakacje w czasie dyżuru. W 2020 roku z wyjątkiem krótkiego okresu w marcu, przedszkola były otwarte dla dzieci, a pracownicy administracji i obsługi NORMANIE pracowali - tu nie ma pracy zdalnej... Podobnie będzie w tym roku, niestety... Przedszkola będą zamknięte dla dzieci przez 12 dni w wakacje, co nie oznacza, że będą zamknięte całkowicie. Część obsługi będzie pracować, ponieważ placówka musi funkcjonować. Czasami dobrze jest wiedzieć, co się komentuje...

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~smw nsm 16 miesiąc temuocena: 83% 

   Oj Pani Haniu.... Umiejętność bycia elastycznym to dla Pani raczej pojęcie obce.... i to w wielu kwestiach, o czym najlepiej wiedzą osoby obserwujące Pani wpisy, komentarze, opnie...etc.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~On 15 miesiąc temuocena: 80% 

   Popieram nauczycieli. To praca codziennie poza godzinami pracy. Jedynym sensownym wyjsciem z sytuacji to złożenie grupowych wypowiedzeń z pracy. To jest zawód z ogromnymi bramami kadry, także Warszawa szybko zmieni zdanie, albo wlodaże stolicy sami zaopiekują się dziećmi.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~do roboty! 14 miesiąc temuocena: 20% 

   Nie podoba się praca w przedszkolu to Żabka łelkam tu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 36 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Legionista 13 miesiąc temuocena: 87% 

   Jaki żałosny jesteś pisząc takie rzeczy. W przedszkolach brakuje nauczycieli, jeśli wszyscy pójdą pracować do żabki czy biedronki to kto będzie pracować w przedszkolu ?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 27 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Never 12 miesiąc temuocena: 50% 

   :) ♡

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kaczka dziwaczka 11 miesiąc temuocena: 78% 

   A co nas to obchodzi kto będzie w przedzkolach? Moze tych obibokow z wiezien niech zatrudnia do opieki? Sami dostaną odskocznie od codzienności w celi a przedszkolanki pójdą sobie na wakacje. Wilk syty i owca cała. Prosze o oklaski.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~del 10 miesiąc temuocena: 40% 

   tak jest nie ma obowiązku pracy w tym kraju a juz z pewnoscia nie ma obowiązku pracy w przedszkolu czy szkole. Zawsze poszkodowani tylko u was 2 etaty na których pracujecie to nasz jeden!

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ddd 9 miesiąc temuocena: 50% 

   dokładnie - lidl żabka biedronka tesco auchan itp do wyboru tam byście dopiero zobaczyli co to naprawde ciezka praca bez mozliwosci urlopu a nawet wyjscia do toalety nie wspomne o pracy niektóre niedziele wigilię, wielką sobotę często do 22 i co myślicie że oni nie mają dzieci? a pracodowaca z pewnoscia jest tym wzruszony bo u prywaciarza nie ma dyskusji a tu państwóweczka to można wymagać

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zasmucona 8 miesiąc temuocena: 29% 

   Dokładnie, człowiek może wziąć 14 dni urlopu, a także ma dzieci. Poza tym nie jest dobre co dwa tygodnie zmiana dla dziecka otoczenia. Nowe nieznane twarze dla takich maluchów to nic dobrego. Wiem z doświadczenia.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 36 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~del 7 miesiąc temuocena: 70% 

   my tez mamy dzieci i 26 dni urlopu i nikt się nie przejmuje co z ni,mi zrobimy jak WY zamykacie szkołę dzień przed Wigilią!!! jaka jest podstawa prawna do takich działań? 23 grudzień to jakieś święto państwowe lub kościelne? NIE po prostu WY musiecie sobie usmażyć karpia a reszta co mnie to obchodzi niech weźmie urlop tylko co jak już nie ma?

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lgbt+ 6 miesiąc temuocena: 49% 

   Święte krowy. Co mnie obchodzi, że sie ktoś rozmnaża? Czemu mam bulić na cudze bahory? W imie czego? Nie wyjezdzać mi z emeryturami bo ZUS ***** w ciagu 11 miesięcy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lastyna 5 miesiąc temuocena: 36% 

   Ja też mam dzieci i 14 dni urlopu w wakacje. Dziecko 3-4 letnie co 2 tygodnie musi być w nowej placówce w wakacje. Bardzo się cieszę, w tam razie że będzie jak rok temu

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~del 4 miesiąc temuocena: 50% 

   tak jest a jak źle im to dać im 26 dni urlopu i placówki oświatowe czynne cały rok z wyjątkiem świąt!

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolin 3 miesiąc temuocena: 42% 

   Hmm, no to urlop będą mieć jak każdy zwykły pracownik. O co chodzi?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 2 miesiąc temuocena: 85% 

   No nie wiem, czy pracownik przedszkola dostanie urlop np. w maju albo październiku, kiedy wyjazdy są tańsze i mniej ludzi.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 29 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gubernator ursynowski 1 miesiąc temuocena: 21% 

   Mogą iść na urlop bezpłatny w maju czy w czerwcu. Nikt nie broni

   Edytowany: 22 dni temu

   oceń komentarz 4 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3773 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021