REKLAMAA1-VillaMia-BOTANICA--24-02----24-03-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 września 2019, 10:49 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Tężnia na placu Hallera

  Tężnia na placu Hallera (twojbudzet.um.warszawa.pl)

  Oczyszczenie powietrza i ulga w upalne dni. To tylko dwie z wielu zalet jakie ma przynieść tężnia w parku im. Jana Pawła II. Długo oczekiwany projekt nareszcie doczeka się realizacji.

  Według projektu tężnia solankowa „Maciejka” ma powstać na oświetlonym i ogrodzonym terenie, w parku przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. Sama konstrukcja ma mieć wymiary 11 na 3 metry i znaleźć się w południowej części parku. Będzie wykonana z drewna sosnowego, w kolorze naturalnym. Konstrukcja ma być ustawiona na wodoszczelnej betonowej płycie. Tarnina - czyli gałęzie, po których spływać będzie solanka, wykonana zostanie ze śliwy.

  "Po prostu potrzebna"

  Co takiego niezwykłego jest w tężniach? Otóż mikroklimat powstały wokół nich wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii. Wpływa zbawiennie także na osoby w stanie ogólnego wyczerpania organizmu.

  - Pomysł wybudowania tężni jest skierowany do wszystkich mieszkańców. Obecnie mamy do czynienia z wieloma przypadkami chorób układu oddechowego, dlatego uważam, że tężnia jest po prostu potrzebna – zaznacza Teresa Grycuk, współautorka projektu, która pragnie zarazem podziękować wszystkim mieszkańcowm Ursynowa, wspierającym inicjatywę.

  Pomysłodawcy, czyli wspomniana Teresa Grycuk, wraz z Ewą i Maciejem Molakami podkreślają, że niewielki koszt wybudowania i utrzymania tężni powinien przekonywać do inwestowania w kolejne tego typu propozycje. 

  - Tężnie są potrzebne również ze względu na oczyszczenie powietrza. W Warszawie mamy przecież z tym problem – mówi Andrzej Opala, rzecznik dzielnicy Praga Południe, gdzie również zapowiadane jest powstanie konstrukcji.

  zdjęcie powyżej: Tu powstanie ursynowska tężnia "Maciejka"

  Od kilku lat tradycja solankowa wraca. Miejskie tężnie budowane są przez lokalne władze albo w ramach budżetu partycypacyjnego. W ten drugi sposób powstała tężnia na placu Hallera w Warszawie. Została uruchomiona pod koniec kwietnia bieżącego roku. Pomysł jej zbudowania zgłosiło do budżetu stowarzyszenie Kocham Pragę.

  W najbliższym czasie identyczne konstrukcje mają stanąć - poza Ursynowem - w parku Sowińskiego na Woli. Z kolei od lipca 2017 r. z solankowego powietrza można korzystać w Marysinie Wawerskim.

  Rok opóźnienia

  Ponad dwa lata trwały negocjacje, dotyczące wybudowania ursynowskiej tężni solankowej. Sprawa przeciągała się ze względu na postępowania przetargowe, do których nie zgłaszał się nikt poza jedną specjalistyczną firmą. Przedsiębiorstwo (prawdopodopbnie startowało tylko po to, by blokować konkurencję) nie wpłacało jednak wadium, więc urzędnicy kilka razy musieli unieważniać postępowanie. W ostatnim przetargu w szranki stanęła jednak druga firma, w dodatku tańsza, więc ratusz mógł rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę. Wybudowanie tężni zaplanowano do grudnia 2019 roku, a koszt realizacji projektu wyniesie 368 700 złotych.

  Tężnia po wybudowaniu prawdopodobnie od razu nie zostanie uruchomiona. To obiekt sezonowy, który zazwyczaj działa przez 7 miesięcy w roku - od kwietnia do października, przy temperaturach powyżej 10 stopni Celsjusza. Osobną sprawą będzie kontrakt na obsługę tężni i dostawę solanki. Ta będzie musiała być sprowadzana z uzdrowiska w cenie ok. 0,60 zł za litr. Podziemny zbiornik pomieści 7 tys. litrów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

  • 33
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Małgorzata Cempel-Zgierska 1 5 miesięcy temu

   Koniecznie powinna być tablica informująca kto może z niej korzystać. Biorąc pod uwagę stan zdrowia oraz wiek (np. dzieci).

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.301 sekundy
  REKLAMAA2-PrzedszkoleEDULICA-25-02----25-03-2020