REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 stycznia 2021, 09:44 komentarzy 21

  (AŁ)

  Mieszkańcy Ursynowa zgłosili 154 projekty do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. Przeważają nasadzenia zieleni, nie brakuje też ofert dla pieszych i rowerzystów. Są również bardziej oryginalne pomysły jak: fontanny, brama z herbu Ursynowa oraz miejski ogródek konopny.

  Skończył się czas na zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Przeglądając projekty widać, że na plan pierwszy wyłania się zieleń. Nowe nasadzenia, a także pielęgnacja rosnących już drzew i krzewów, leży na sercu wielu projektantom. Są kontynuacje pomysłów, np.  “Zielonej Osi Ursynowa” oraz zupełnie nowe propozycje - np. założenie czterech klombów kwietnych przy stacji metra Kabaty czy posadzenie dwustu drzew przy ursynowskich ulicach.

  Fontanny dla ochłody

  Ursynowianom wciąż brakuje zieleni, ale również... fontann, które dawałyby ochłodę w lecie. Autorzy zaproponowali je obok ratusza ratusza, w parku im. Romana Kozłowskiego oraz w parku Przy Bażantarni.

  - Fontanna mogłaby kształtem przypominać tę z Ogrodu Saskiego, jednak proporcjonalnie byłaby mniejsza. Znajdując się w centralnym miejscu parku Przy Bażantarni każdy mógłby dobrze spędzić przy niej czas. Fontanna mogłaby pełnić również funkcję wodopoju dla ptaków - wyjaśnia Antoni Kowalski autor jednego z pomysłów.

  Ciekawym i oryginalnym pomysłem jest “Małe Zakopane”. To dwa ekologiczne lodowiska i górki zjazdowe działające latem i zimą przy Szkole Podstawowej nr 340 oraz na Olkówku. Sprzęt do nauki jazdy na łyżwach i sankach byłby bezpłatny. Górkę saneczkową, ale na Kabatach, proponuje z kolei Ewa Kacprzak-Olszewska. Na skwerze przy Zaruby i Dembego dodatkową atrakcją byłaby jeszcze alejka dla rolkarzy. 

  Dla nieco starszych mają powstawać tężnie. Po tym jak wielką popularnoiścią cieszy się pierwsza z nich, ta w parku Jana Pawła II, Piotr Ciara z Otwartego Ursynowa chce postawić ją w okolicy Szkoły Podstawowej nr 340 przy ul. Lokajskiego. Z kolei Weronika Piotrowska podaje aż pięć różnych lokalizacji do wyboru m.in. okolice "Pieskowej górki" przy Warchałowskiego.

  Budżet dla psów

  Na ursynowskim Budżecie Obywatelskim mogą też skorzystać psy. Są aż trzy projekty przewidujące stworzenie dla nich przestrzeni, gdzie do woli będą mogły się wybiegać. Pierwszy w Parku Kultury w Powsinie, po południowej stronie wąwozu za amfiteatrem, drugi zaś przy ul. Wełnianej, gdzie oprócz torów do ćwiczenia psów, miałoby powstać miejsce do dokarmiania dzikich kotów, oraz w rejonie ulic Rosoła i Migdałowej, obok siłowni plenerowej.

  - Urozmaiceniem dla zwierząt mogłyby być przewrócone kłody drzewa, kilkumetrowe tunele z rur przysypanych ziemią lub inne zabawki. Wybieg powinien być bezpłatny i otwarty przez całą dobę. Mogłyby z niego korzystać psy każdej wielkości, spuszczone ze smyczy i bez kagańców - tak swój pomysł uzasadnia radna Karolina Mioduszewska z Koalicji Obywatelskiej.

  Jak co roku nie brakuje projektów rowerowych. Jedna z mieszkanek przekonuje do przebudowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Wąwozowej na odcinku od alei KEN do ul. Stryjeńskich. Są też propozycje uzupełnienia sieci rowerowych szlaków Ursynowa o kilka istotnych odcinków, które pozwolą połączyć istniejące już ścieżki, np. przy Belgradzkiej i Kazury. 

  Dla pieszych ważniejsze są chodniki, które też znalazły się w kilku projektach. Zakładają one remont ścieżek m.in. wzdłuż al. KEN, Rosoła, Płaskowickiej, Cynamonowej. Osobny projekt remontu chodników złożył do budżetu ogólnomiejskiego radny Piotr Skubiszewski.

  Targi, koncerty, garażówki

  Sporo w Budżecie Obywatelskim na 2022 rok znajdziemy projektów społecznych i kulturalnych. Nie zabrakło kina pod chmurką, potańcówek, koncertów oraz warsztatów edukacyjnych i psychologicznych. Są też dwa projekty dotyczące organizacji garażówek, które pomimo wielkiej popularności na Ursynowie, przepadły w ubiegłorocznym głosowaniu. 

  Mamy projekt pomysłodawcy radnego Krystiana Malesy (10 garażówek  za 88 tysięcy złotych) oraz innego mieszkańca, który proponuje "Garażówki Plus" z pomysłem na wymianę używanych rzeczy w salach urzędu dzielnicy. Z kolei Krzysztof Schnitzer zgłosił kontynuację "Niedzielnych Targów Zdrowej Żywności" pod ratuszem, ale z pewną modyfikacją - 3/4 stoisk na targach ma oferować tylko produkty wegetariańskie.

  Jednym z bardziej oryginalnych projektów jest miejski ogród konopny w parku Kozłowskiego. Zdaniem projektodawcy ma on odkłamywać wizerunek konopi jako rośliny kojarzącej się tylko z narkotykiem. 

  - Jedną z zalet konopi siewnych, jest pozytywny wpływ na środowisko oraz ujemna emisja dwutlenku węgla. Ogródek Konopny ma na celu pokazanie różnicy pomiędzy konopiami przemysłowymi a marihuaną oraz przeciwdziałanie narkomanii. Nowym problemem wśród młodzieży jest pojawienie się na czarnym rynku suszu konopi przemysłowych, do którego dodawane są dopalacze - informuje pomysłodawca.

  Herb i rzeźba

  Na koniec jeszcze jeden niezwykły pomysł. Radny Młodzieżowej Rady Ursynowa Antoni Kowalski za 200 tys. złotych chce przy wejściu do parku Przy Bażantarni zbudować bramę z herbu Ursynowa.

  - Miałaby około 8 metrów wysokości i szerokości około 6 metrów. Brama zbudowana by była z czerwonej cegły z drewnianymi elementami dachu i metalową imitacją kraty. Nad nią po obu stronach, najlepiej z mosiądzu, byłby zamontowany napis "AD MMXXII" (bo na 2022 rok będzie przypadała realizacja projektu). Na samej bramie zgodnie z herbem mógłby zostać wykonany z płaskiego kawałka metalu w formie 2D niedźwiedź z kwiatem - opisuje pomysłodawca.

  Ten sam autor za kolejne ćwierć miliona złotych proponuje postawienie na rogu al. KEN i ulicy Indiry Gandhi rzeźby Juliana Ursyna Niemcewicza, patrona naszej dzielnicy.

  Ze wszystkimi projektami można zapoznać się na stronie Budżetu Obywatelskiego w Warszawie. Urzędnicy do 4 maja będą weryfikować pomysły mieszkańców. Głosowanie mieszkańców - w czerwcu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ Wał Kuski 21 2 miesiące temuocena: 44% 

   a zwęzenia? Są jakieś fajne zwężenia?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Oburzony lewak 20 2 miesiące temuocena: 67% 

   To dopiero tupet, ujmować z budżetu środki i wydawac na jakies nikomu niepotrzebne bzdury, wmawiajac ludziom, ze to oni zdecydowali, WTF?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smutno mi 19 2 miesiące temuocena: 90% 

   Szkoda, że nie można zgłosić pozostawienia w spokoju ostatnich terenów zielonych na Ursynowie, bo widzę, że żaden wolny skrawek terenu nie umknie uwadze fantastów z BO.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Analityk 18 2 miesiące temuocena: 44% 

   Wyciąc więcej tych ******* drzew i róbcie miejsca parkingowe!!!!!!!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianka 17 2 miesiące temuocena: 25% 

   Wyciac wiecej tych drzew i dawac sciezki rowerowe.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Motylek 16 2 miesiące temuocena: 47% 

   I więcej tandetnych parków motyli!!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 15 2 miesiące temuocena: 45% 

   Zamienić ścieżki rowerowe na parkingi dla blachowozow

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianka 14 2 miesiące temuocena: 30% 

   Zamienic chodniki na sciezki rowerowe.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~To przecież są ZADANIA WŁASNE GMINY! 13 2 miesiące temuocena: 94% 

   "W kilku projektach zgłoszono remont chodników wzdłuż al. KEN, Rosoła, Płaskowickiej, Cynamonowej". A przecież remont chodników NALEŻY DO ZADAŃ WŁASNYCH GMINY! Gmina ma ustawowy obowiązek utrzymywać ciągi piesze w należytym stanie technicznym. Wpisywanie takich zadań do Budżetu Obywatelskiego to czysta ignorancja. Zwłaszcza, jeśli PROJEKT ZGŁASZA RADNY. Pożałowania godne!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kobert Rempa 12 2 miesiące temuocena: 100% 

   A dwa z nich to przypadkiem nie projekty radnego Karczewskiego? Albo coś o ścieżkach rowerowych. W każdym razie dotyczą obszaru w okolicy bazarku, z którym jak wszyscy wiemy radny ma (miał) dość silne związki.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ciekawy 11 2 miesiące temuocena: 96% 

   Przecież działka przy ulicy Wełnianej jest wystawiona na sprzedaż przez miasto. To gdzie oni chcą postawić ten park dla psów?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Analityk 10 2 miesiące temuocena: 96% 

   Na tej działce. Firma znajomego za pół bańki zrobi a za miesiac miasto sprzeda działkę. Tak sie zarabia.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 25 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 9 2 miesiące temuocena: 24% 

   149 nowych latarni z oprawami LED w miejsce wyeksploatowanych, starych latarni betonowych.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cd54 8 2 miesiące temuocena: 53% 

   Dlaczego miasto boi się głosowania na "nie"? Można wtedy uniknąć tworzenia złych, nieprzemyślanych projektów, jak np. sadzenie drzewek przed stokiem górki saneczkowej (skwer przy Cybisa).

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Motylek 7 2 miesiące temuocena: 73% 

   Proste. Po pierwsze zostaną ograniczone wałki. Po drugie okaże się jak niekompetentni są urzędnicy.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 16 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Remek 6 2 miesiące temuocena: 94% 

   Znowu z BO sami radni i rodziny urzędasów skłądają projekty, ktore sa jak widać NADZWYCZAJ POTRZEBNE< TEGO PRAGNIE URSYNOW! serioo?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z Polaka 5 2 miesiące temuocena: 95% 

   Remku to dawno wiadomo,że zgłaszają radni ,toż to wg nich promocja ich super działalności a reszta kolesiostwo powiązane z ratuszem-burmistrzem, na wiele różnych sposobów - patrz fundacje, żyjące dzięki kasie z ratusza itd.itd.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~To przecież są ZADANIA WŁASNE GMINY! 4 2 miesiące temuocena: 92% 

   ""W kilku projektach zgłoszono remont chodników wzdłuż al. KEN, Rosoła, Płaskowickiej, Cynamonowej" - przecież remont chodników NALEŻY DO ZADAŃ WŁASNYCH GMINY! Gmina ma ustawowy obowiązek utrzymywać ciągi piesze w należytym stanie technicznym. Wpisywanie takich zadań do Budżetu Obywatelskiego to czysta ignorancja. Zwłaszcza, jeśli PROJEKT ZGŁASZA RADNY. Pożałowania godne!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marwin 3 2 miesiące temuocena: 36% 

   Ignorancja. Projekty w BO mogą dotyczyć tylko zadań gminy, bo tylko takie może ona robić.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jprdle 2 2 miesiące temuocena: 87% 

   Wprowadzić w BO możliwość głosowania przeciw kretyńskim projektom. Kolejna tężnia bubel? A jak tam Maciejka funkcjonuje? Naprawdę nie ma innych potrzeb na Ursynowie...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3623 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021