Zamknij

Tłumy chętnych do zamiany elektroodpadów na rośliny. Udane "Ursynowskie Kwiaty"

17:07, 28.05.2022 Greta Sulik Aktualizacja: 17:09, 28.05.2022
Skomentuj GS GS

Na Ursynowie zostaną zasadzone tysiące kwiatów! Mieszkańcy dostali je w zamian za elektroodpady, takie jak: stare lodówki, zużyte żelazka czy baterie. Na pikniku "Ursynowskie Kwiaty" zjawiły się setki ursynowian.

Zbiórce podlegały urządzenia ze znakiem przekreślonego kosza, kompletne i niezdemontowane. Wśród najczęściej oddawanych przedmiotów były czajniki, elektroniczny sprzęt kuchenny, urządzenia biurowe oraz suszarki i lokówki.

Za każdy mały sprzęt można było dostać dwie sadzonki, za średni cztery, natomiast za duży sprzęt, taki jak np. lodówka, aż sześć sadzonek. Natomiast za 20 sztuk baterii każdy mieszkaniec otrzymywał jeden kupon na kwiatek.

Mimo niesprzyjającej pogody pod UCK "Alternatywy" ze sprzętem przychodziły całe rodziny. Rekordziści, podobno pobierali po blisko 40 doniczek.

- To surowce, z których możemy wyciągnąć metale do ponownego przetworzenia, ale to również odpady, które mogą stanowić zagrożenie dla nas i środowiska, jeżeli wyrzucimy je w nieodpowiednie miejsca. Myślę, że poza tym tak ważnym aspektem, to kwiaty są dziś myślą przewodnią. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome i wyrzuca śmieci do odpowiednich kontenerów, a ukwiecenie i tak już zielonego Ursynowa, to piękna sprawa - Beata Bartosiak z Asekol, współorganizatora zbiórki.

Z podobną myślą przychodzą mieszkańcy. Niektórzy zbierają elektrośmieci przez dłuższy czas i z utęsknieniem czekają na kolejną akcję "Ursynowskich Kwiatów". To dla wielu doskonała okazja na porządki w domach.

- Mamy dużo sprzętu do oddania, który nam zalega. Uznaliśmy, że to dobry sposób na to, żeby się ich pozbyć. Mam nadzieję, że przy okazji uda nam się dostać trochę kwiatów. To też dobra okazja, żeby wysprzątać dom z rzeczy, których nie możemy wyrzucić do normalnego śmietnika - mówi mieszkanka.

Tradycja "'Ursynowskich Kwiatów" sięga 2012 roku, a kolejne edycje cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Co zrobić ze starą pralką, kiedy nie ma takiej akcji?

Na co dzień elektrośmieci oraz tzw. odpady kłopotliwe można oddać w dwóch ursynowskich mobilnych punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na pętli autobusowej Osiedle Kabaty, oraz na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Punkty powstają dwa razy w tygodniu: w środy i soboty.

MPSZOK Kabaty

Środy 13.00 – 14.30
Pętla autobusowa Osiedle Kabaty (al. KEN 14 przy Tesco)

MPSZOK Imielin

Soboty 12.00 – 13.30
al. KEN 61 (Parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów)

Do dyspozycji mieszkańców Ursynowa są też stacjonarne punkty czynne od poniedziałku do piątku 14:00 –20:00 oraz w soboty 9:00 – 20:00:

PSZOK przy ul. Zawodzie 1 (Wilanów)
PSZOK przy ul. Płytowej 1 (Białołęka)

Ogólnodostępne stałe pojemniki (czerwone) firmy Asekol na nieduże elektroodpady są ustawione w następujących lokalizacjach:

ul. Kazury 28
ul. Belgradzka 48
ul. Na Uboczu 10
ul. Jana Żabińskiego 20
ul. Małej Łąki 11
ul. Meander 16
ul. Puszczyka 12
ul. Cybisa 2
ul. Wiolinowa 6
ul. Dunikowskiego 8
ul. Służby Polsce 3
ul. Dembowskiego 6
al. KEN 61 (Urząd Dzielnicy)
ul. Kłobucka 14
ul. Kajakowa 12 B (DOK)
al. KEN 36 A
ul. Belgradzka 6/ ul. Lasek Brzozowy 2
ul. Lokajskiego 18
ul. Mandarynki 1
ul. Lanciego 11
ul. Jastrzębowskiego 22
ul. Nowoursynowska 93
ul. Pileckiego 122 (UCSiR)

(Greta Sulik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Ale sukces!!!Ale sukces!!!

3 0

Aż jeden pojemnik na Zielonym Ursynowie a podatki rowno płacimy! 20:23, 28.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

pod rozwagępod rozwagę

3 1

Popieram . Dobra akcja , wymiany elektrośmieci na rośliny , ale .... przykro patrzeć na tą ogromną kolejkę , zmęczonych przytarganiem tych ciężkich śmieci ludzi. Ciekawe jak długo musieli stać w tej kolejce na przewiewnym parkingu gdzie w pobliżu nie ma ławeczek, czy drzew dających cień , tlen , czy schronienie przed deszczem , czy słońcem.
Częstsze regularne odbiory elektrośmieci rozwiązałyby ten problem. 10:13, 29.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%