REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2022, 15:33 komentarzy 24

  (KW)

  Sadek Natoliński zniknie z mapy Ursynowa? Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wyżyny" zgłosi do wycinki blisko 20 rosnących tam drzew. Pomysł ten wywołał oburzenie wśród mieszkańców. Spółdzielnia uspokaja - ostateczna decyzja w sprawie losu drzew dopiero zapadnie.

  Sadek Natoliński to jedno z bardziej urokliwych miejsc na Ursynowie. Ten zielony teren to idealne miejsce na odpoczynek. Całość urozmaicają rosnące tam jabłonie i inne drzewka owocowe. Wkrótce ich liczba może się jednak zmniejszyć. 

  - Spółdzielnia "Wyżyny" ogłosiła wycinkę bardzo wielu drzew w sadku. Ogłoszenia o wycince wiszą na drzewach. Mieszkam tu 35 lat i pamiętam walki o pozostawienie sadku do użytku mieszkańców. Teraz, kiedy jest walka o klimat, o zatrzymanie wody, to zarząd spółdzielni planuje taką wycinkę - pisze do nas pani Joanna.

  Łącznie pod topór ma pójść 19 drzew. W tym 12 jabłoni, dzięki którym teren przy ul. Żabińskiego nazywamy sadkiem. Zdaniem mieszkanki ich usunięcie będzie oznaczać „śmierć tego terenu”. W podobnym tonie wyrażają się inni mieszkańcy.

  - Uważam, że powinno się robić wszystko, by zachować te drzewa. Jako dziedzictwo, tak samo jak zachowuje się na przykład stare dęby - stwierdza pan Maciej.

  Będzie petycja

  W zamian za wycięte drzewa spółdzielnia będzie zobowiązana posadzić nowe. Jak sama zapewnia, mają być to drzewa owocowe. Dzięki temu sadek ma pozostać sadkiem. To jednak nie przekonuje mieszkańców.

  - Co z tego, że posadzą jakieś cienkie patyki, które dadzą cień za 30 lat. Boimy się, że to początek końca naszego ukochanego sadku - dodaje mieszkanka okolicy.

  Pomysł spółdzielni na tyle oburzył mieszkańców, że postanowili przygotować petycję w obronie sadku. Przede wszystkim chcą dowiedzieć się od zarządu „Wyżyn”, które dokładnie drzewa mają zostać wycięte. Domagają się ekspertyz, na podstawie których wydano wyrok na drzewa.

  - Chcielibyśmy podkreślić, że stare jabłonie w Sadku Natolińskim są unikalnym zespołem w skali Ursynowa. W naszym przekonaniu ich wycinka byłaby niepowetowaną stratą dla lokalnej społeczności. Dlatego w pierwszej kolejności należy rozważyć wszelkie możliwości ich właściwej pielęgnacji i zabezpieczenia - głosi treść pisma do zarządu spółdzielni.

  "Czas leci. Drzewa się starzeją"

  Tymczasem spółdzielnia przekonuje, że nie ma już czego pielęgnować. Drzewa tylko z pozoru wyglądają na zdrowe. W ubiegły weekend rosnąca nieopodal placów zabaw jabłoń zawaliła się na chodnik. Kilka tygodni wcześniej już na placu połamała się topola. W tym samym czasie bawiły się tam dzieci. 

  - Czas leci. My się starzejemy, starzeją się bloki i starzeją się drzewa. A te mają już około 70 lat. Po tym, jak spadła topola, postanowiliśmy dokonać przeglądu rosnących tam drzew. Stwierdzono, że jabłoniom żadna reanimacja już nie pomoże - mówi członek zarządu SM „Wyżyny” Andrzej Grad.

  Decyzję podjęto na podstawie oględzin dokonanych przez pracowników spółdzielni. Według Andrzeja Grada zlecanie badań dendrologowi przez spółdzielnię nie ma sensu.

  - Wystąpimy o zgodę do urzędu i to tak naprawdę jest żądanie oceny stanu drzew. Mamy doświadczonych administratorów w tych sprawach, ale urzędnicy i tak sami muszą przyjść i je sprawdzić. Robienie przed tym badań byłoby wyrzucaniem pieniędzy w błoto - przekonuje członek zarządu SM „Wyżyny”. 

  "Takich spraw będzie więcej"

  Przyszłość drzew nie jest więc przesądzona. Być może urzędnicy uznają, że wystarczy je rzeczywiście przyciąć i pielęgnować. Możliwe też, że tylko część zostanie wycięta albo nawet żadne.

  - Gdyby nie było żadnego zagrożenia, to nikt by sobie tym głowy nie zawracał. Spółdzielni wcale nie zależy, by załatwiać te wszystkie formalności. Natomiast takich spraw będzie więcej, bo ursynowskie drzewa się starzeją. Obawiam się tylko tendencji w stylu „zostawmy je, bo ludzie będą się pieklić”, ponieważ wtedy może dojść do tragedii - stwierdza Andrzej Grad.

  Na decyzję trzeba będzie poczekać. Do 19 sierpnia mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi w sprawie wycinki. Dopiero po tym dniu spółdzielnia zgłosi drzewa do urzędu. Jabłonie na pewno w najbliższym czasie nie znikną, ale kto wie, czy nie są to ich ostatnie chwile.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 83

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 27
   WKURZONY
  • 34
   BRAK SŁÓW

  24Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ronczy71 24 4 dni temu

   Zamieszkałem na Żabki w 1987 roku. Można powiedzieć, że każde z tych drzew ja i moi kolunie znamy bardzo dobrze - a to jakieś jabłuszko z drzewa było zagrychą do jabola(wszystkie były pyszne), a to któreś z drzew pozwoliło utrzymać pion lub dać cień po powrocie z impry do domu - to jest historia tego miejsca, to jest sentyment- to jest po prostu kultowe miejsce dla lokalsów. Wielu z Nas nie mieszka na Żabki, ale jesteśmy blisko, a nawet bardzo blisko i nie pozwolimy, żeby spółdzielnia Wyżyny zniszczyła to miejsce, tak Nam i Wielu innym bliskie. To miejsce ma pozostać w takim stanie w jakim jest dziś na kolejne pokolenia i basta. A drzewa które zagrażają można ratować a nie wycinać.

   Edytowany: 4 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~margo 23 4 dni temu

   Niestety profesjonalna pielęgnacja drzew w wykonaniu SMW pozostawia wiele do życzenia.... Przycinane są byle jak albo wcale a później składany jest wniosek o wycinkę (ponieważ ktoś dostrzega "jakieś" zagrożenie rzeczywiste lub częściej wirtualne... np. opadające liście z drzew "zanieczyszczają" przyblokowe ogródki niektórych mieszkańców, więc idą na skargę do SMW...), wniosek jest bezpłatny a decyzyjność przerzucana na urzędnika. Po jakimś czasie przychodzi Pan/Pani z urzędu i w towarzystwie administratora i dozorcy - stojąc na małej drabince profesjonalnie "ocenia" stan drzewa okiem i kawałkiem patyka stukając nim w "podejrzanym" rozwidleniu konarów. Całe badanie trwa 2-3 minuty, kilka tygodni później z rana budzi cię odgłos wycinki, oglądasz ze zdumieniem pełne, zdrowe plastry pni ściętych drzew i patrzysz w okna równie zdziwionych ja ty sąsiadów z bloku na wprost.... Po m-cu spółdzielnia posadzi 1 szt. mini drzewa w miejscu wytrzebionych 4 szt. okazałych drzew...

   Edytowany: 4 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~agnik 22 4 dni temuocena: 100% 

   Może wyciąć stary zarząd i niech ustąpi nowym ludziom. Bo ten to dba o interesy firm swoich i znajomych królika. Remonty balkonów bez przetargu to dowód na dzialanie tej spóldzielni. Robota do konca życia. A tymczasem prosi sie założenie liczników ciepła przy kaloryferach , żeby lokatorzy nie płacili za gotowość służb ciepłowniczych tylko za faktyczne zużycie ciepła. Ja kiedys przez cała zime przykręcałam i zero oszczędności. Dowalili mi w rozliczeniu więcej niz w zadatku. To więc teraz kaloryfery rozkęcone a okna otwarte. . Tak działa ten zarząd dla siebie jak najwięcej a w dudzie mają członków spółdzielni

   Edytowany: 4 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Balcerek 21 10 dni temuocena: 100% 

   Kurła jakiś dyletant pewnie po socjologii albo marketingu ocenia "fachowo" stan drzew. I jeszcze ma czelność mówić, że opinia dendrologa nie jest potrzebna. NO PEWNIE, ŻE NIE JEST. Bo na bank ta opinia by nie była po ich myśli.

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Starygrat 20 11 dni temuocena: 100% 

   Panie Grad na poczatku zacznijmy od zagrzybialych swierkow ktore rosna przy wejsciu do spoldzielni ul.Kazury 5 , schorowane ,zagrzybiale z fytoftyrozą stanowia zagrozenie dla pobliskiej roslinnosci,a mszyce legnace sie tam dla pobliskich balkonow.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nika45 19 13 dni temuocena: 100% 

   Uważajcie na dzieciaki.jakies 3 dni temu kręcił się tam facet z psem -Yorkiem.i zaczepiał 2 dziewczynki( około 10-12lat)proponując spacerek z pieskiem .ewidentnie obcy dla nich.niewiem czy to taki jednorazowy jego wypad czy częściej tam bywa...

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 18 17 dni temuocena: 59% 

   Jak nie wiadomo o co chodzi to na bank idzie tu o kasę. Jakiś znajomy królika znaczy dewelopera czeka w kolejce.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ali 17 18 dni temuocena: 24% 

   Deweloper może to nie ale jaka to kasa za drewno? Nie sądzę ze wpadnie do zysków spółdzielni…

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bebe 16 18 dni temuocena: 64% 

   Na środku Sadku można postawić blok - już zacierają rączki do zysków

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tu i tam 15 18 dni temuocena: 58% 

   Uwielbiam te artykuły w stylu: nie wiem, ale się wypowiem. Jeśli nie znacie się na ustawach o ochronie przyrody, nie rozumiecie co to jest bezpieczeństwo użytkowników Sadku to z łaski swojej weźcie sobie do serca słowa: mowa jest srebrem, milczenie złotem. Gdyby wgniotło kogoś w ziemie rozwalając głowę doprowadzając do śmierci, byłoby pianie o odpowiedzialność i te inne znane, głupie epitety. Prawdą jest taka że 90% ludzi to skończone debile.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ab 14 18 dni temuocena: 67% 

   Cieszę się, że we własnym mniemaniu zaliczasz się do 10% niedebili

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 14 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 13 17 dni temuocena: 38% 

   Czyli statystycznie także większość twojej rodziny to debile. Ech..........szkoda to komentować.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 5 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 18 dni temuocena: 55% 

   Wyciąć i posadzić nowe. Mieszczuchy najwyraźniej nie wiedzą jaki jest czas życia drzew owocowych. A topole to drzewne śmieci sadzone wcześniej tylko dlatego, że szybko rosną. Ale niech tak dobiorą gatunki by się za 50 lat znowu nie łamały ludziom na głowy.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 11 18 dni temuocena: 73% 

   Dziś żadne drzewo nie jest śmieciem. No i my, nieświadome niczego mieszczuchy, dziękujemy, że prawdziwy wieśniak uświadomił nam, ile lat żyją drzewa owocowe.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 24 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 18 dni temuocena: 30% 

   Szczupak, aleś mi dogadał, że hej. Szkoda że oprócz wycieczki osobistej zabrakło merytoryki. Nic nowego.

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 6 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sady Żoliborskie 9 18 dni temuocena: 90% 

   Wiedzą. Ale ciekawi są czy wie autor tego komentarza? Ile żyją drzewa owocowe, konkretnie stare odmiany jabłoni?

   Edytowany: 18 dni temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 17 dni temuocena: 72% 

   Stare odmiany to ok. 60-70 lat, więc ich czas się kończy. Nowsze nasadzenia wycina się o wiele szybciej. Rozumiem, że wolicie poczekać aż się na kogoś zwalą, tak? Dodam tylko, że nawet nie potrzeba zgody na wycięcie drzew owocowych, więc darujcie sobie te teksty o deweloperach czy też o majątku w pozyskanym drewnie.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 13 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 7 16 dni temuocena: 64% 

   Nie powielaj bzdurnych legend miejskich. Są odmiany topoli trwałe i już od dłuższego czasu znowu sadzone w miastach. Nawet te sadzone w latch 80 czy znacznie wcześniej trzymają się dobrze pomimo tragicznej "pielęgnacji" spółdzileni. Do miana śmieciowego pretenduje raczej tego rodzaju komentarz.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lokator 6 18 dni temuocena: 73% 

   Panie Grad, jeżeli te 70-letnie drzewa stanowią zagrożenie, to na pewno nie od dzisiaj. Dlaczego kilka lat temu Wyżyny nie zarządziły dosadzeń. Ludzie nie piekliliby się dzisiaj. Albo władze Wyżyn nie potrafią przewidywać, albo coś kręcą.

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nasadzenia 5 17 dni temuocena: 83% 

   Nasadzenia powinny odbywać się często i w dużej ilości, tak aby w sposób naturalny młode zastępowały stare. A tu planowanie zarządców max. roczne, jak budżet dzielnicy.... Co za myślenie a raczej, niemyślenie.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzej Grad 4 14 dni temuocena: 67% 

   Ani jedno, ani drugie. Przyczyna jest prosta, w decyzji o wycince dostajemy nakaz nasadzeń zastępczych w miejsci usuniętych drzew i to 2-3 nowe za jedno. Nie zwalniają od tego żadne wcześniejsze nasadzenia. Po prostu nie byłoby gdzie ich wykonać.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~margo 3 4 dni temuocena: 100% 

   ~Andrzej Grad. Niestety Pańska wypowiedź nijak ma się do rzeczywistości. Owszem faktem jest, że SMW dostaje nakaz nasadzeń zastępczych w miejscu usuniętych drzew... tylko spółdzielnia nowe nasadzenia robi zupełnie w innym miejscu osiedla według swojego "widzi mi się...".

   Edytowany: 4 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sprzeciw 2 18 dni temuocena: 67% 

   Pewnie kolejny deweloper stoi w kolejce

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzej Grad 1 14 dni temuocena: 75% 

   W miejsce usunietych drzew mamy obowiazek zasadzić 2-3 nowe. Urząd po trzech latach sprawdza ich stan. Kółko się zamyka, deweloper nie wejdzie.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3221 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022