REKLAMAA1-CUK-od-14-12-2017-do-14-02-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 września 2017, 07:38 komentarzy 15

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  REKLAMA

  Wieloletnia batalia mieszkańców i radnych o przywrócenie starej trasy autobusu 195 jest wygrana! Linią znów będzie się można dostać na Trakt Królewski - zapowiedział dyrektor przewozów warszawskiej komunikacji miejskiej.

  Historia linii 195 sięga 1979 r., autobus kursował wtedy na trasie: Plac Piłsudskiego - Jastrzębowskiego. Przez kolejne dwadzieścia trzy lata jeździł z Ursynowa przez Trakt Królewski do Huty, aż do czasu, kiedy pojawiła się pierwsza groźba likwidacji. Mediacje i protesty zapobiegły kasacji linii, ale trasę skrócono do przystanku Rakowiecka-Sanktuarium. Mieszkańcy nie odpuścili i regularnie do tematu wracali.

  Zarząd stołecznej komunikacji nie zgadzał się na zmianę trasy, twierdziąc, że z Ursynowa do centrum najlepiej dojechać metrem. Argumentowali też, że na skróconej trasie autobus "wozi powietrze". Najwyraźniej petycje i wnioski, skłoniły Zarząd Transportu Miejskiego do zmiany stanowiska. W środę w ursynowskim ratuszu ogłosił to przedstawiciel ZTM.

  - Dostawaliśmy wnioski od mieszkańców i radnych, przeprowadziliśmy analizy i okazało się, że wydłużenie trasy linii 195 na Plac Trzech Krzyży będzie możliwe – mówi Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM.

  - Mamy zaplanowany przetarg na nowe autobusy. Ogłosimy go prawdopodobnie do końca roku. Linia 195 będzie mogła zostać wydłużona od września przyszłego roku – dodaje.

  Z linii 195 korzystają w dużej mierze starsi ludzie, dla których odgrywa strategiczną rolę w podróżowaniu po Warszawie. Często dojeżdżają nią do Centrum Onkologii, bądź do mokotowskich szpitali.

  - Nie wszędzie da się dojechać metrem - mówi pani Jadzia, która linię 195 pamięta od kiedy mieszka na Ursynowie. - Kiedyś jeździłam do miasta, teraz niestety głównie odwiedzam szpitale.

  W batalii o przywrócenie starej trasy linii 195 od samego początku uczestniczyła radna Ewa Cygańska. Mieszkańcy przychodzili do niej i prosili o interwencję, nie tylko w kwestii zmiany trasy, ale częstotliwości kursowania autobusu. Po ostatnich zmianach linia przestała jeździć w weekendy, a w tygodniu autobus pojawiał się na przystanku co pół godziny. Mieszkańcy okrzyknęli go „PKS 195”, na przystankach pojawiły się plakaty z hasłami „Ursynów to nie wiocha”.

  - Batalia o 195 zaczęła się jeszcze w ubiegłej kadencji, przygotowałam trzy uchwały w tej kwestii. Mieszkańcy wciąż mnie atakowali, prosili o pomoc, a radny jest od tego, żeby im pomóc. Przygotowywałam „plakaty rozpaczy”, pisałam pisma, chodziłam do dyrektora ZTM osobiście i chyba to w jakiś sposób pomogło – mówi Ewa Cygańska.

  ZTM deklaruje wydłużenie trasy 195 od przyszłego roku. Co z częstotliwością kursowania? Tego na razie nie wiadomo.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Łukasz 15 3 miesiące temuocena: 100% 

   Z czego tu się cieszyć, dziad zostanie wydłużony do P3K, w zamian za to potną 166 lub 503...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ztm 14 3 miesiące temuocena: 100% 

   Owszem, 195 pojedzie na Plac Trzech Krzyży, ale przez Puławską i Al. Szucha.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~smerf_maruda 13 3 miesiące temuocena: 83% 

   Walczyliscie o ten badziew a stracimy 504 (!!). Ma jezdzic prosto Stryjenskich i Dereniowa, wiec zostana od niego odcieci mieszkańcy Belgradzkiej, KEN, Polaka i Plaskowickiej. Moze zawalczcie o naprawde przydatne 504, a nie o muchowoz ktorym jezdzi 5 osob na krzyz?! 504 powinien jechac tak: Stryjenskich-Belgradzka-KEN-Gandhi z przytsankiem na wyokosci jeszcze istniejacej petli, a wtedy juz syfu Karczewskiego.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~:) 12 3 miesiące temuocena: 50% 

   Jak będzie na Pl Trzech Krzyży to jak w latach 90-tych trasa 477

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Łukasz 11 3 miesiące temuocena: 100% 

   I jak została zlikwidowana, nikt po niej nie płakał. Ale o czym tu pisać, jak Lenarczyk za głosy jest w stanie przywrócić 104 (dla przypomnienia WYCZÓŁKI [d.FABRYKA DOMÓW] – Łączyny – Galopu – Poleczki – Puławska – Wałbrzyska – Nowoursynowska – Ciszewskiego – Kiedacza – Nugat – Gandhi – Dereniowa – Ciszewskiego – URSYNÓW POŁUDNIOWY. - częstotliwość co ok. 120 minut)...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gienia 10 3 miesiące temuocena: 78% 

   A jeszcze przed chwilą miała być likwidowana ze względu na biznesy straganowe tych radnych platformy. Nie nadążam już.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mietek 9 3 miesiące temuocena: 50% 

   Przecież już obecnie długość trasy od Dolnej do pętli Rakowiecka-Sanktuarium jest dłuższa jak odległość Dolna-Plac Trzech Krzyży (jest porównywalna do odległości Dolna-Uniwersytet, trochę brakuje do pętli pl. Piłsudskiego). To dlaczego już nie można zmienić (ten sam tabor i częstotliwość)...tylko czekać 12 miesięcy ....jakaś kolejna ściema

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zenek blues 8 3 miesiące temuocena: 0% 

   Popieram Bardzo słuszna uwaga. Odległość ta sama. Potrzeba wielokrotnie większa. 195 do Pl. Piłsudskiego potrzebny wszystkim kochającym Warszawę i studentom , ale Zenek z ZTM ma szwagra, który ma kawalerkę kontaktową na Rakowieckiej i dlatego 195 jeździ właśnie tam.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 7 3 miesiące temuocena: 100% 

   Bzdura. Studenci jeżdżą na Uniwersytet metrem albo 503.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~volta2 6 3 miesiące temuocena: 36% 

   chyba mieszkańcy zapominają, że na trakt królewki mamy meto. z przesiadką na świętokrzyskiej i z dojazdem do nowego światu. całość zajmie 25 min + dojście/dojazd do metra(max10min) po diabła wpuszczać kolejne autobusy w zakorkowaną nowourysnowską, która na odcinku do sikorskiego zamiast jechać to stoi, odkąd nam wpuścili ruch z autostrady. będzie się stało jeszcze dłużej, autobusy ukopcą jeszcze więcej spalin a tymczasem metro poza godzinami szczytu wiezie powietrze na przystankach ursynowskich. i jakiś radny do tego jeszcze rękę przykłada? skandal. jak komuś na pl 3krzyży 166 nie odpowiada to i nie skorzysta ze 195.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bogna 5 3 miesiące temuocena: 33% 

   Jak się ma 30 lat to zajmie 25min jak ktoś jest starszy pewnie woli mieć autobus i do celu. Takie są realia. Ja jednak widzę inny problem. Autobus 195 jeździ co pół godziny i wiecznie jest pusty - więc o co ta walka?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zembaty 4 3 miesiące temuocena: 17% 

   A ty czym jeździsz volta2 ? Schody, schody, schody plus ogromne przestrzenie dojścia do świateł do przejścia dla pieszych przez jezdnię. Będziesz kiedyś miał złamaną nogę , to porozmawiamy !

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Cytad 3 3 miesiące temuocena: 80% 

   Wrzesień przyszłego roku? Czyli takie na św. Nigdy. I plac Trzech Krzyży też trochę donikąd i pokrywać się będzie ze 166 trochę. No ale dobra decyzja. Myślę, że dobrze byłoby też, by linia wróciła na trasę przy metrze Stokłosy

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiktor 2 3 miesiące temuocena: 38% 

   Ja pisałem do Pawła Lenarczyka, który angażował się w tę sprawę. Dziękuję Panie Pawle.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wszystkiego 1 3 miesiące temuocena: 100% 

   Historia trasy nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością linia skrócona nie dojeżdżała już do Huty. I tak naprawdę to 195 jeździła Traktem Królewski cały czas (Sobieskiego), więc tytuł trochę nieprecyzyjny.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1858 sekundy
  REKLAMAA2-NEONOWKA-3tygodnie-od-08-01-do-28-01-2018