REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Majówka bez grilla? Dla wielu z nas to niemożliwe. Nie wszyscy jednak wybierają się w plener, czy mają swoje ogródki, wielu grilluje na balkonie, uprzykrzając życie sąsiadom. Grillowanie na balkonie może słono kosztować, nawet utratę mieszkania.

  - Niestety zdarza się, że trzeba uciekać z własnego balkonu i zamykać okna w mieszkaniu, bo dym i zapach grillowanego mięsa, w nadmiarze jest trudny do zniesienia. W tamtym roku krzyknąłem do sąsiadów z dołu, czy grillują i w parę chwil było po problemie. Chyba im się głupio zrobiło - mówi pan Jarosław. 

  Nie zawsze jest tak łatwo, bo polskie przepisy nie zabraniają grillowania na balkonie. Istnieje jednak wiele ustaw i rozporządzeń, które w przypadku rozpalania grilla na balkonie mogą mieć zastosowanie. Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719), które reguluje przepisy przeciwpożarowe w nieruchomościach.

  Wykroczenie przeciwko temu zapisowi może się skończyć mandatem w wysokości do 500 złotych, ale kodeks karny mówi również, że: "kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat."

  - Grillowanie na balkonie może stwarzać takie zagrożenie. Wystarczy mocniejszy podmuch wiatru i rozżarzony fragment z paleniska może spowodować pożar na balkonie, który może przemieścić się do wnętrza mieszkania - mówi starszy kapitan Michał Konopka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

  Przed grillującym sąsiadem można bronić się, wskazując, że to co robi, jest uciążliwe dla innych. Chodzi tu o dym towarzyszący przyrządzaniu jedzenia, który może być uznany za niedozwoloną immisję zgodnie z artykułem 144 kodeksu cywilnego, czyli działanie właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim. Również zbyt głośne biesiadowanie, może być uznane za zakłócanie porządku publicznego.

  - Można do nas dzwonić, jeśli ktoś swoim zachowaniem stwarza uciążliwą dla innych sytuację. Strażnicy na miejscu najczęściej proszą o zaprzestanie grillowania i to skutkuje - mówi Jerzy Jabraszko, rzecznik prasowy warszawskiej Straży Miejskiej.

  Eksmisja za grillowanie

  Większość spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych próbuje chronić swoich mieszkańców przed amatorami balkonowego grillowania. W swoich regulaminach zamieszcza zakaz takich praktyk.

  - Regulamin spółdzielni jasno zakazuje rozpalania grilla na balkonie. Niestety nie mamy narzędzi do egzekwowania zakazu. Jeśli ktoś łamie przepisy, wzywamy Straż Miejską i inne służby. Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się sporadycznie - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wyżyny". 

  Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nie są jednak bezradne wobec członków, którzy uporczywie łamią zakaz grillowania na balkonie. Mogą skierować sprawę do sądu, a uciążliwemu mieszkańcowi może grozić nawet pozbawienie prawa do lokalu (artykuł 16 ustawy o własności lokali, Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388). W praktyce oznacza to utratę mieszkania.

  - Można zaprosić sąsiada na grilla i po kłopocie, nie będzie się denerwował tylko delektował. Żyjąc jednak w bloku, trzeba liczyć się z innymi i patrzeć dalej niż własne potrzeby - komentuje pani Agata z Imielina.

  Żeby nie narażać się na problemy, najlepiej grillować w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. Ursynowianie robią to najczęściej na kabackiej polance w Powsinie. Przypomnijmy, że nie wolno również urządzać grilla w parkach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 227

  • 95
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 31
   PRZYDATNY
  • 21
   OBOJĘTNY
  • 21
   NIEPRZYDATNY
  • 21
   WKURZONY
  • 31
   BRAK SŁÓW

  34Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Anioł 34 ponad rok temuocena: 100% 

   Człowiek wyjedzie ze wsi - wieś z człowieka... nigdy

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sceptyk 33 ponad rok temu

   nie grilluję po prostu mam dość smrodu dymu i smogu zimą żeby sobie zapewniać takie atrakcję latem. mięso i inne rzeczy do jedzenia - przypalane na grillu zawierają dużą ilość trujących związków - nie ma się co tym truć - jeszcze za własne pieniądze. Oczywiście nie należy popadać w przesadę ale smród i niezdrowy wynik grillowania do tego zniechęca.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ol@ 32 ponad rok temuocena: 100% 

   A może by wreszcie władze Ursynowa pomyślały nad wyznacZeniem miejsca do grillowania. Polanka w Powsinie jest za mała, w sezonie trzeba przed 8 rezerwować miejsce. Dlaczego nie może znsleźć się takie miejsce w obrębie Ursynowa, gdzie można by podjechać z własnym grillem, turystycznym stolikiem krzesełkami i pobiesiadować?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stanisław 31 ponad rok temuocena: 73% 

   Ludzie zazwyczaj maja podejście,że to co oni robią musi być fajne i podobać się wszystkim.Bzdura.Nie każdy musi lubić wdzierający się do mieszkania dym i zapach przypalonego mięsa,który potem pozostanie na dłużej w zasłonach i firanach.Nie każdy musi chcieć wysłuchiwać ,zazwyczaj zbyt głośnych przy takich okazjach rozmów i chichotów .Jest kwestią kultury osobistej nasza dbałość o to jak jesteśmy odbierani przez innych.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X-greg 30 ponad rok temuocena: 33% 

   A może by zastosować grill elektryczny i sprawa iskier i żaru "załatwiona". No pozostaje piękny aromat mięsa pieczonego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mietek 29 ponad rok temuocena: 76% 

   jeżeli tak ci się ten zapach podoba to rób to w domu, wtedy pełen aromat zostaje tylko dla Ciebie

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czterdzieścicztery 28 ponad rok temuocena: 76% 

   Przez nierozgarniętych palaczy wszyscy mają zakaz wchodzenia do lasów. Przez cuchnących palaczy, którzy dbają o swoje zatęchłe mieszkanka, wszyscy inni nie będą wdychać tego smrodu. Administracja, policja, mandat i tak do skutku. Palenie to patologia

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sceptyk 27 ponad rok temu

   nie patologia ale uzależnienie ...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Markus 26 ponad rok temuocena: 29% 

   A jeśli rozpali się grila w kuchni i otworzy okno ????? Zapach też się rozejdzie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Janusz 25 ponad rok temuocena: 94% 

   Polak to takie dziwne stworzenie.Co ty mi ty bedziesz mowil co ja mam robic.Ten sam Polak jedzie za granice i natychmiast sie dostosowuje do prawa.Czy to nie paranoja.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 24 ponad rok temuocena: 20% 

   Rozumiem,że też jesteś Polakiem

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~I 23 ponad rok temuocena: 67% 

   Polak nie ma tozsamosci: chce byc europejski a jest rosyjskim bekartem. Jestesmy na rozdrozu.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~.... 22 ponad rok temuocena: 53% 

   Na balkonie czy na działce powinien być zakaz grilowania

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Melinea 21 ponad rok temuocena: 88% 

   Moim zdaniem nie ma wogóle o czym gadać- mam ponad 50 lat i urodzilam się z dziada pradziada w Warszawie i nigdy by mi nie przyszło do głowy żeby w bloku grillować i smrodzić bądz też palić papierosy sąsiadom na balokonie. Ma człowiek wrodzoną kulturę i pewne rzeczy w głowie się nie mieszczą. Rozpal sobie wieś maku grilla w dużym pokoju i pal i wędz tylko najpierw pozamykaj szczelnie okna i jeszcze mor dę drzyj

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sasiad 20 ponad rok temuocena: 21% 

   U nas problem sam sie rozwiazal. Otoz wiekszosc sasiadow chciala grillowac na balkonach ale dla dobra ogolu wszyscy zgodzili sie by byly to grille elektryczne. Zapis zostal zapisany w papierach wsolnoty i przeglosowany. Oczywiscie znajda sie pojedyncze osoby, ktorym to przeszkadza ale tez grille chodza raczej od swieta i przewaznie w podobnym czasie. Czesto tez uprzedza sie sasiadow by mogli schowac pranie. Tylko wiem, ze nie kazdy ma takie relacje sasiedzkie i moze to byc porblem.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~saorise 19 ponad rok temuocena: 90% 

   Które to osiedle? Chcę wiedzieć gdzie na pewno nie szukać mieszkania.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~637e 18 ponad rok temuocena: 28% 

   Rozumiem że grill elektryczny rozwiązuje wszystkie problemy z prawem

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~czyt. 17 ponad rok temuocena: 86% 

   NIE, zdziwisz się, kiedy przyjdzie ponieść konsekwencje

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dione50 16 ponad rok temuocena: 16% 

   elektryczny grill nie stwarza zadnego zagrozenia , a jesli chodzi o zakazy to najlepiej zakazac wychodzenia na balkon albo je zlikwidowac skoro nic na nich nie mozna .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~miki 15 ponad rok temuocena: 95% 

   dobry pomysł. ludziom, którzy z balkonu korzystać nie potrafią trzeba by było je likwidować. balkon to nie dodatkowy pokój czy ogródek.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~odp 14 ponad rok temuocena: 100% 

   Nieprawda, poniesiesz konsekwencje za grillowanie elektryczne

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 13 ponad rok temuocena: 78% 

   Grillować nie można a jak sąsiedzi uprzykrzają życie paleniem fajek od rana a nawet w nocy to nie ma znaczenia... prania nie można rozwiesić i otworzyć balkonu żeby mieszkanie wywietrzyć bo śmierdzi fajkami.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bad 12 ponad rok temuocena: 80% 

   Eksmisja powinna też dotyczyć palaczy papierosów.Dym jest dymem.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 11 ponad rok temuocena: 42% 

   .......i wszystkich,co smarzą kotlety schabowe,które śmoerdzą na całej klatce inteligencie

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrT 10 ponad rok temuocena: 67% 

   A za nie płacenie czynszu są jakieś kary? Bo skoro można eksmitować za robienie grilla, to ciekawe co za niepłacenie czynszu?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Juras 9 ponad rok temuocena: 67% 

   Też eksmisja. Chyba jesteś "sprawny/a umysłowo" inaczej...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bakoma031082 8 ponad rok temuocena: 89% 

   Jakim trzeba być betonem żeby grillowac na balkonie! I do ~Gacio to jak Twój balkon to proponuję jeszcze nasrać będzie jeszcze przyjemniej.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~123 7 ponad rok temuocena: 83% 

   dziadkowie trzymali króliki w wannie a wnusie palą ogniska na balkonach,zmiany zmiany

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~volcik 6 ponad rok temuocena: 23% 

   A grill elektryczny? Dziękuję! :)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gacio 5 ponad rok temuocena: 19% 

   Lewactwo... mój balkon i bede robił co chce

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 35 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marek.,. 4 ponad rok temuocena: 94% 

   Ale nie twój blok, idąc twoim myśleniem to będę sikal na balkonie, niech leci na twój......moj balkon mogę robić co chce..... Widać że typ ma trociny zamiast mózgu.....

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 32 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~miki 3 ponad rok temuocena: 67% 

   rzeczywiście osoby o lewicowych poglądach są bardziej kulturalne i lepiej wychowane. tu się z tobą zgodzę.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nie twój 2 ponad rok temuocena: 83% 

   bo nie wliczony w metraż mieszkania

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~propozycja 1 ponad rok temuocena: 0% 

   To ja ci zrobię lewatywę. Przyjadę, zrobię, jeszcze mi podziękujesz.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4001 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021