REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 września 2021, 18:21 komentarzy 1

  (Krewki Ursynów)

  Podziel się tym co najcenniejsze i uratuj czyjeś życie. "Krewki Ursynów" zaprasza na kolejną zbiórkę krwi pod ursynowskim ratuszem.

  Lekkie ukłucie, kilka minut w wygodnym fotelu i już. Oddawanie krwi wcale nie jest straszne. A może uratować życie wielu ludziom. Dobrze wiedzą o tym członkowie ursynowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi "Krewki Ursynów", którzy już w sobotę poprowadzą zbiórkę tego cennego płynu pod urzędem dzielnicy. Chętni będą mogli się również wpisać na listę potencjalnych dawców szpiku.

  Co jest potrzebne, aby zostać honorowym krwiodawcą? Przepisowe 450 ml mogą oddać osoby w pełni zdrowe, w wieku 18-65 lat i ważące ponad 50 kg. Również te po szczepieniu przeciw COVID-19 - w przypadku szczepionek firm Pfizer i Moderna co najmniej 48 godzin po zastrzyku, a Astra Zeneca i Johnson&Johnson - 14 dni.

  Trochę dłużej muszą poczekać osoby, które oddawały krew w ostatnim czasie. Krew pełna może być pobierana maksymalnie 6 razy w roku - w przypadku mężczyzn - lub 4 razy w roku - w przypadku kobiet. Ponadto należy odczekać co najmniej 8 tygodni pomiędzy donacjami, podobnie w przypadku oddawania koncentratu krwinek czerwonych. Częściej można natomiast oddawać inne składniki, czyli osocze (25 l rocznie, co 2 tygodnie) i płytki krwi (12 razy w roku, co 4 tygodnie).

  Zjedz śniadanie, wypij kawę!

  Nie wystarczy też tylko przyjść, wypełnić formularz i czekać na swoją kolej. Honorowi krwiodawcy powinni się odpowiednio przygotować - zjeść lekkostrawne śniadanie oraz pić dużo płynów, np. wody, kawy lub herbaty, ale na pewno nie alkoholu.

  Niektórzy mogą zastanawiać się, czy taki zabieg jest bezpieczny. W końcu 450 ml to blisko 1/10 całej krwi w ludzkim ciele. Bez obaw - organizm zregeneruje utraconą krew. Pomoże w tym 9 tabliczek czekolady, które krwiodawcy otrzymują za swoje poświęcenie. Nie ma też co zastanawiać się nad zapotrzebowaniem na daną grupę krwi. Każda jest potrzebna i każda jest bezcenna, bo jeszcze nikomu nie udało się wyprodukować syntetycznego odpowiednika.

  Organizatorzy przypominają o panującej pandemii. Dlatego na zbiórkę należy przyjść bez osób towarzyszących. Osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub same mają objawy infekcji, również nie powinny przychodzić.

  Krew będzie można oddawać w sobotę, 25 września w godzinach o 9 do 14 na parkingu za ursynowskim ratuszem przy al. KEN 61, w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Kolejna zbiórka odbędzie się 30 października. Patronem medialnym ursynowskich zbiórek jest portal Haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~alfret 1 8 miesięcy temu

   Projekt UCKA to jakiś koszmar. Betonowy plac. Nawet jednego drzewka. Kto to projektował?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4348 sekundy
  REKLAMAA2 KuchniaAzjatycka 07.05.2022 - 06.06.2022