REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Wbrew pozorom rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa to dwa różne badania, które często zalecane są w innych okolicznościach - czym się różnią, gdzie można je wykonać i za ile?

  Do czego służą te badania?

  Zarówno tomografia komputerowa, jak i rezonans magnetyczny, to badania stosowane w diagnostyce wielu chorób (np. nowotworowych, neurologicznych) oraz urazów. Każde z nich obrazuje struktury wewnętrzne ludzkiego organizmu. Badaniom można poddać całe ciało, jego wybrane części lub konkretne narządy wewnętrzne (np. głowę, klatkę piersiową, jamę brzuszną, kręgosłup, serce, płuca, nerki itd.)

  Nie oznacza to jednak, że są to badania, które można wykonywać zamiennie. Zwłaszcza, że w każdym z nich wykorzystywany jest inny rodzaj promieniowania.

  Tomografia komputerowa

  Tomografia komputerowa polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich, które obrazują wewnętrzne struktury wybranego fragmentu ciała. Podczas badania wykorzystywane jest szkodliwe promieniowanie jonizujące, które stosowane zbyt często lub w zbyt wysokich dawkach może prowadzić do uszkodzenia DNA komórek. Dlatego badanie może być wykonane tylko na podstawie skierowania od lekarza.

  Najważniejszym przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest ciąża. Nie wykonuje się jej także u małych dzieci (poniżej 10. roku życia) oraz u osób starszych.

  Rezonans magnetyczny

  W badaniu rezonansem magnetycznym wykorzystuje się bezpieczne dla organizmu fale radiowe oraz silne pole magnetyczne. Badanie jest nieinwazyjne i może być powtarzane wiele razy, skierowanie od lekarza nie jest konieczne.

  Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest posiadanie wszczepionych w organizmie takich urządzeń jak: rozrusznik serca, neurostymulator, implant ślimakowy, pompa insulinowa, a także innych obiektów metalowych, które mogą ulec namagnesowaniu. Ich obecność należy zgłosić personelowi, a także przedstawić ich dokumentację medyczną. Rezonansu nie wykonuje się także u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

  Ile kosztuje tomografia, a ile rezonans - gdzie można je wykonać?

  Listę placówek oferujących te badania, wraz z podziałem na poszczególne miejscowości, można znaleźć na stronie Badania.znanylekarz.pl - serwis umożliwia porównanie cen oraz umówienie się na wizytę w wybranej placówce.

  Tomografia komputerowa jest popularnym badaniem obrazowym, które wykonywane jest w wielu placówkach diagnostycznych. Ceny zaczynają się od ok. 120 zł, jednak im większy obszar badania, tym wyższy koszt.

  Badanie rezonansem magnetycznym jest droższe - ceny wahają się od ok. 200 do nawet 2000 zł. Tak, samo jak w przypadku tomografii komputerowej, cena jest uzależniona od badanego obszaru ciała i jego wielkości.

  Koszt badań wzrasta dodatkowo o ok. 100-200 zł jeśli w ich trakcie ma być podany tzw. kontrast.

  Artykuł załadowany: 0.5168 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105 01.06.2022 - 31.07.2022