REKLAMAA1 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 czerwca 2020, 14:55 komentarzy 41

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Rozluźnienie widać wszędzie, a najbardziej w metrze. Już prawie nikt nie zasłania twarzy, by chronić innych przed ewentualnym zarażeniem - alarmują nasi czytelnicy. Pan Piotr pyta o to, dlaczego służby w Warszawie nie reagują, a pani Joanna pyta retorycznie: "Czy postawiliście już na nas krzyżyk?". Ich listy publikujemy w całości poniżej.

  Codziennie kilka razy jadę metrem ze stacji Kabaty w kierunku Centrum lub z powrotem. Z dużym zaniepokojeniem obserwuję, że od kilku dni na ursynowskich stacjach i w wagonach metra coraz więcej osób nie zakłada maseczek, nawet jeśli takowe mają.

  Jestem zdziwiony, że Straż Metra Warszawskiego zupełnie ignoruje takie przypadki, nie udzielając choćby pouczenia takim osobom, które narażają współpasażerów, często osoby z grup ryzyka, na mimowolne zakażenie wirusem i chorobą COVID-19.

  Bierna postawa Straży Metra dziwi tym bardziej, że inne duże miasta podejmują działania dyscyplinujące osoby, poruszające się komunikacją miejską do zachowania zgodnie z zasadami prewencji antywirusowej, jak w przypadku Wrocławia:

  Mieszane patrole złożone z kontrolerów wrocławskiego MPK i policjantów, sprawdzają od dziś, czy pasażerowie noszą maseczki w tramwajach i autobusach. Za ich brak grożą wysokie kary - nawet do 30 tysięcy złotych

  - podaje "Gazeta Wrocławska".

  Dziwi więc postawa władz Metra Warszawskiego, które nie korzystają z takiej możliwości ochrony pasażerów metra przed wirusem. Tym bardziej, ze na stacjach metra są posterunki policji, a w metrze można spotkać policyjne patrole.

  Czytelnik Piotr

  Od redakcji: Poprosimy o odpowiedź na te pytania przedstawicieli stołecznej komunikacji, władze miasta oraz służby. Odpowiedzi znajdą się w jednym z kolejnych artykułów na ten temat.  Jeżdżę metrem codziennie z Ursynowa na Bielany i jestem przerażona tym, w jak bardzo lekceważący sposób większość pasażerów podchodzi do zabezpieczenia się przed koronawirusem. Czy Wy - młodzi i zdrowi - postawiliście już na nas - starszych i mniej zdrowych - krzyżyk?

  We wtorek rano jak zwykle wsiadłam na stacji Natolin do naszego metra. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że więcej niż połowa pasażerów nie miała żadnej maseczki czy innej ochrony! Z każdą stacją, przy każdym wejściu nowych pasażerów, tylko się utwierdzam w przekonaniu, że jesteśmy jednak narodem nieodpowiedzialnym. Przysłowie "Mądry Polak po szkodzie" chyba trzeba zmodyfikować na: "Głupi, przed szkodą, w czasie i po szkodzie" - tak chyba byłoby zgodnie z prawdą.

  Najciekawsze jest to, że żadne służby nie reagują na to rozluźnienie. A przecież mamy wciąż dużo zachorowań! Ciągle eksperci trąbią, że nie jesteśmy PO pandemii, tylko W JEJ TRAKCIE. I że wystarczy nieostrożność, "olewanie" nakazów przez większość i nieszczęście gotowe!

  Nie martwię się o młodych, bo oni jak zachorują, przeżyją - nic im nie będzie, być może nawet nie zauważą, że mają koronawirusa. Martwię się o tych starszych, schorowanych czy też o chore dzieci, dla których każda infekcja jest zagrożeniem. Dlaczego - jako społeczeństwo - postawiliśmy na nich krzyżyk? 

  Maseczki - jak głoszą specjaliści - chronią przede wszystkim innych ludzi przed zakażeniem. Nie mają znaczenia dla osoby ją noszącej. Nośmy je więc, jeśli jesteśmy odpowiedzialni za innych, jeśli jesteśmy rzeczywiście cywilizowanym społeczeństwem. Już tracę wiarę w to, że kiedykolwiek uda nam się pokonać koronawirusa, ale czy naprawdę przez głupie zachowanie większości z nas, którzy mają już dosyć "zakazów i nakazów" oraz życia "w epidemicznym kieracie", mają umierać inni? Ci słabsi? Tego Was uczą w szkołach, kościele, w rodzinach i towarzystwie? Moi drodzy ursynowianie?

  Czytelniczka Joanna - starsza i (jeszcze) nie schorowana

  ******************************************
  Zamieszczone teksty są osobistymi opiniami autorów. Śródtytuły pochodzą od redakcji. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za powyższe stwierdzenia. W dziale "Opinie" lub "List czytelnika" publikujemy stanowiska mieszkańców i instytucji, które wnoszą cenne uwagi do debaty na dany temat. Zachęcamy do komentowania i nadsyłania własnych opinii: redakcja@haloursynow.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 154

  • 43
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 7
   NIEPRZYDATNY
  • 27
   WKURZONY
  • 53
   BRAK SŁÓW

  41Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~TOMEK 41 ponad rok temu

   PIS STOSUJE PRZYMUSY WOBEC OBWATELA NA PRAWDE KARZE NOSIĆ MASECZKĘ W MIEJSCU PUBLICZNYM JEST WOLNY KRAJ JEST WOLNE PANSTWO POLSKI NIE PISOWSKIE JEST MI SIE NIE PODOBA JEST KOMUNA JEST DEMOKRACJA PANIE KACZYNSKI JEST WOLNY KRAJ

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś 40 ponad rok temuocena: 5% 

   A kto za to odpowiada? Nasz kochany prezydent Warszawy - Trzaskowski! To on powinien wydawać odpowiednie zarządzenia swoim podwładnym, ale jak widać już ma to w nosie... Walczy o kolejny stołek.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 39 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Police 39 ponad rok temuocena: 96% 

   Człowieku - to nie leży w kompetencjach prezydenta miasta. Od sprawdzania jest policja, zgadnij komu podlega?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 24 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adam123 38 ponad rok temuocena: 33% 

   Zwróciłem uwagę ekspedientce w Żabce, by nie obsługiwała klientów bez maseczek, wzruszyła tylko ramionami. Ajent tego sklepu powiedział, że nie ma obowiązku egzekwować maseczek u klientów. Szok.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hjjjk 37 ponad rok temuocena: 75% 

   Jeżdżę codziennie z Natolina, maseczek nie ma połowa osób. Wbrew temu co pisze pani w artykule - i starych, i młodych. Dystans to też dla nich jakieś abstrakcyjne pojęcie, ciągle siadają obok mimo wolnych miejsc

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KABATEK 36 ponad rok temuocena: 80% 

   Dziś (sobota) w metrze 4 z 10 osób w wagonie siedziały sobie beztrosko BEZ MASEK. I nikt im z tego powodu nie zwrócił uwagi. Smutne.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~007 35 ponad rok temuocena: 50% 

   Dzisiaj widziałem sutuację w Biedronce jak pan zwrócił uwagę starszej babie że nie ma maski to użądziła pyskuwkę. EGOIZM I SAMOLUBSTWO. BEZ MASEK I RĘKAWICZEK POWINNO WYRZUCAĆ ZE SKLEPU !!!!!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z Ursynowa 34 ponad rok temuocena: 67% 

   Co ciekawe na sami Strażnicy Metra często noszą maseczki opuszczone na brodę lub w ogóle są bez maseczek - wystarczy zajrzeć na peron stacji Ursynów o dowolnej porze dnia, żeby się przekonać samemu. Zgroza!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ja 33 ponad rok temuocena: 45% 

   Maseczki nie szkodzą noszącym je osobom?? To jest dopiero bzdura. I bardzo dobrze ze nie noszą, w koncu ludzie chyba zrozumieli ze to wielki światowy przekręt. Ludzie umierają od powikłań a nie covid, od powikłań na grypę tez bardzo duzo ludzi umiera. A ile jest codziennie aborcji?? Moze te liczby niech podadzą. Jutro bede jechal metrem i nawet nie zamierzam zakladac kagańca;)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ababa 32 ponad rok temuocena: 54% 

   Jak widzę takie komentarze, to mi ręce opadają. Powinni bardziej egzekwować nakaz i kary za nieprzestrzeganie. Nie życzę ci, abyś ty, tropi rodzice a może dziadkowie zachorowali. Wtedy może zmienisz zdanie i spokojniejsze trochę. Znam (teraz już mogę powiedzieć w sumie: ZNAŁEM) osobiście jedną z ofiar koronawirusa...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ktoś 31 ponad rok temuocena: 53% 

   Dobra wiadomość. Zrobili teraz akcję covid, a zapomnieli o innych chorobach. Dlaczego nikt nie pracuje tak intensywnia nad skutecznymi lekami np na nowotwory (te obecne jedynie wyniszczają organizm) ? Dlaczego co roku nikt nie podaje zgonów z powikłaniami po grypie?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Norail #Bosak2020 30 ponad rok temuocena: 35% 

   Bo nie ma obowiązku maseczki są zalecane poza tym zapis ustawy pozwala nie nosić maseczki

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Prosper 29 ponad rok temuocena: 64% 

   Ale jest obowiązek MORALNY. Nie wolno NARAŻAĆ INNYCH ludzi na ciężką chorobę, tylko dlatego że komuś nie chce się założyć maseczki na czas pobytu w komunikacji. Chodzi o ludzkie zdrowie, a czasem i życie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~;/ 28 ponad rok temuocena: 62% 

   Trzeba zaczac wpuszczać tylko tych z maseczką , a bez na bok i spisywać, to moze by coś dało do myslenia

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warsaw Women 27 ponad rok temuocena: 79% 

   To jeszcze nic wczoraj, Około 16 w wagonie w kierunku Bielan, nie dość że bez maseczki to jeszcze raczył się piwem. NIKT NIE SPRAWDZA, MASEK ani w tramwaju ani w metrze

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z Kabat 26 ponad rok temuocena: 80% 

   Policja przypomina, że za brak maseczki grozi mandat w wysokości 500 zł, ale możliwa jest także grzywna wyznaczona przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w wysokości od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piotresss 25 ponad rok temuocena: 71% 

   To nie do końca prawdziwa informacja , 90% nosi maseczki w metrze , choć był świadkiem jak nademna stała emerytka , KASZLĄC zatykała usta husteczka higeiniczna , a jej kaszel był dość mocny , osobiście uważam że muszą być kary finansowe , upomnienia nie dyscyplinują ludzi.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obiektywnie 24 ponad rok temuocena: 50% 

   Zacznijmy od tego że maseczki przed wirusem nie uchronią! Jest to tylko manipulacja psychologiczne że rzekomo maski sa skuteczne.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qq 23 ponad rok temuocena: 58% 

   Dlaczego zwyczajnie kłamiesz?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tomasz 22 ponad rok temuocena: 100% 

   To prawda kto uważa inaczej maska do dłoni i psikać w nią dezodorantem. Ale ignoranci wolą wierzyć szumowinie niż sami sprawdzić.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adddam 21 ponad rok temuocena: 33% 

   Tomasz - zmień maseczkę i dostawcę. Moja nie przepuszcza :-)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Habaziba 20 ponad rok temuocena: 64% 

   A ja widziałem, że straż metra reaguje podeszli do Pana bez maseczki a zwrócili uwagę a ten z uśmiechem powiedział " Mam alergię nie muszę" ręce opadają niby wszyscy dorośli a zachowują się jak dzieci

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Cov 19 ponad rok temuocena: 100% 

   Codziennie przynajmniej 2 razy jadę z Kabat na Wierzbno (7 stacji). O od ponad dwóch miesięcy ANI RAZU nie widziałem, żeby Strażnik Matra zwrócił uwagę osobie bez maski. A tych BEZ MASKI jest na potonie zwykle kilka osób.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~max 18 ponad rok temuocena: 65% 

   W metrze powinno być aż gęsto od mieszanych patroli policji, straży miejskiej, żandarmerii wojskowej, straży metra, sanepidu. I kary od sanepidu po 20 tys. zł!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~doktorek 17 ponad rok temuocena: 61% 

   Ja jechałem do centrum dziś rano. Maseczki mieli prawie wszyscy. Gdy wysiadłem, aż spojrzałem na odjeżdżający pociąg, żeby sprawdzić, czy jedzie ktoś bez maseczki. Zauważyłem jedną taką osobę.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oregano 16 ponad rok temuocena: 53% 

   Co za stek bredni. Jechałam wczoraj Imielin- Metro Centrum i z powrotem, prawie wszyscy z nielicznymi wyjątkami mieli maseczki. Jedynie w stronę centrum był okropny ścisk i nikt nie przestrzegał limitu pasazerów.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 15 ponad rok temuocena: 100% 

   "Nikt nie przestrzegał limitu pasażerów" - no więc właśnie!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mursynow 14 ponad rok temuocena: 52% 

   Korzystam z metra codziennie na odcinku Ursynów-Centrum. Ta Pani chyba jeździ metrem w Krakowie. 80% pasażerów metra nosi maseczkę, chustę itp.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabatczyk 13 ponad rok temuocena: 77% 

   "80% pasażerów metra nosi maseczkę" - to znaczy, ze POZOSTAŁE 20% może zarażać innych pasażerów. I właśnie tego problemu dotyczy artykuł.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 ponad rok temuocena: 29% 

   Jeśli wierzyć w cudowne właściwości maseczek to "zarażają" jedynie tych z 20%, nie?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ababa 11 ponad rok temuocena: 76% 

   BOOM - noszenie maseczki daje to, że nie zaraża nosiciel maseczki. Czyli jeśli 80% ma maseczkę a 20% nie ma maseczki, to 80% nie zaraża tych 20%, natomiast te 20% ("bezmaseczkowi") mogą zarażać pozostałe 80% (mimo, że ci grzecznie maseczki zgodnie z przepisami noszą).

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 ponad rok temuocena: 30% 

   Aha, to te maseczki działają wybiórczo i półprzepuszczalnie w jedną stronę, czy też masz problem z logiką?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ababa 9 ponad rok temuocena: 75% 

   Tak - maseczki zakładamy głównie po to, by nie zarazić innych, jeśli sami jesteśmy chorzy - nawet bezobjawowo! Maseczka na twoim nosie raczej ciebie nie ochroni (mówię o zwykłej maseczce, chuście itp, bez filtrów), jeśli wirus będzie w pobliżu ciebie (w tzw. aerozolu, np gdy ktoś kichnie) - dlatego tak istotne jest, by nie tylko samemu nosić maseczkę ale by nosili je ludzie na około ciebie. Poczytaj sobie więcej o tym.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 ponad rok temuocena: 45% 

   Sam sobie poczytaj jaka jest skuteczność tych powszechnie używanych masek - żadna. I przestań opowiadać głupoty, że ta maska chroni innych a nie tego co nosi, bo to jest po prostu nielogiczne. Albo zatrzymuje wirusy, albo nie. Te maski w użyciu to taki puder na syfilis, ludzie myślą że się chronią, a po drodze i tak dotykają wszystkiego, łącznie z portfelem, kluczami, telefonem, teczką czy ubraniem. Odkażasz to wszystko przy wejściu do domu? Czy też twój dom też działa wybiórczo jak twoja maska?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ababa 7 ponad rok temuocena: 75% 

   Boom - nie rozumiesz. Maseczka nie powstrzyma wirusa, ale wirus w czymś się przenosi przecież. Maseczka ma powstrzymać aerozol - jeśli kichnę, aerozol zostanie przy mnie i może nie dotrze do Ciebie siedzącego nawet 2 m ode mnie, albo wchodzącego po mnie do windy. Poza tym - to już moje prywatne doświadczenie - gdy mam maseczkę, pamiętam by nie dotykać się mimowolnie po twarzy (usta, nos itp) - może na to też zwróć uwagę ile razy mimowolnie to robisz. Ale nie ma sprawy, Boom - nie noś, ale choroby nie życzę...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Somsiad sąsiafa 6 ponad rok temuocena: 67% 

   Dodam że ci co już maseczki noszą, w znakomitej większości mają je tylko na ustach a nie na nosie. Po co je w takim razie noszą? Niestety to pokazuje że jako naród jesteśmy zbiorem samolubnych i głupich jednostek, a rozbiory nie były przypadkiem.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kk 5 ponad rok temuocena: 90% 

   Bez maseczek lub maseczka na brodzie : Emeryci Młodzież poznonastoletnia jeżdżąca grupami Menele

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bezedura 4 ponad rok temuocena: 31% 

   BZDURY, 95% ludzi jezdzi w maseczkach,

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabatczyk 3 ponad rok temuocena: 75% 

   "95% ludzi jezdzi w maseczkach" - to znaczy, ze pozostałe 5% potencjalnie zaraża współpasażerów.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4583 sekundy
  REKLAMAA2 PIS (M.Rojewski) 26.01.2023 - 30.01.2023