REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (UD)

  To był wieczór pełen wspomnień i wzruszeń! W środę w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" odbyła się premiera "Wsie Ursynowa. Introspekcje". Spotkali się mieszkańcy dzielnicy, bohaterowie filmu, którzy historię Ursynowa znają od... kołyski.

  Film jest swoistą podróżą w czasie. Podróżą do lat i miejsc, które zostały utrwalone na rodzinnych fotografiach rdzennych ursynowian. Przypomina, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu na terenie dzisiejszej dzielnicy były wsie.

  - Tu wszędzie były pola, sady i szklarnie. Żyło się spokojnie, była cisza i spokój. Ten film powinien zobaczyć każdy mieszkaniec Ursynowa. Zwłaszcza Ci, którzy mieszkają tu od niedawna. Nie wyobrażają sobie, że nie było asfaltowych ulic, a tymi wiejskimi jeździły furmanki - mówi Jerzy Majchrzak, jeden z bohaterów filmu.

  Na premierze obecni byli ursynowianie "z dziada pradziada" - mieszkańcy dawnych wsi Imielin, Wolica czy Kabaty, których nazwy są dziś określeniem miejskich osiedli. Ci ludzie utrzymują ze sobą kontakt od pokoleń - po dziś dzień.

  - My się znamy nawet siedem pokoleń wstecz. Znali się nasi dziadkowie, rodzice. Utrzymujemy ze sobą stały kontakt. I przekazujemy tym najmłodszym  wspomnienia na temat historii i dziejów Ursynowa. Uważam, że dzielenie się wiedzą o naszych korzeniach to nasz obowiązek - uważa Wojciech Rowiński.

  „Ursynów zawsze mnie intrygował”

  Zdaniem reżysera filmu Felixa Mirosława Mamczura Ursynów zasługuje na to, żeby jego historia dotarła do jak największej liczby osób.

  - Przez wiele lat mieszkałem na Ursynowie. Jestem nim zafascynowany. To jest takie miasto w mieście. Spacerując po dzielnicy, natykałem się na wciąż jeszcze obecne pola kapusty, pozostałości po szklarniach. To mnie intrygowało. Chciałem poznać historię tych miejsc - podkreśla.

  Reżyser zwrócił także uwagę na niesamowite przywiązanie do Ursynowa jego najstarszych mieszkańców – bohaterów filmu.

  - Rozmowy z nimi były bardzo wzruszające. Opowieści o tym, jak urodzili się na wsi, cały czas mieszkają w tym samym miejscu, ale już są miastowi - mówi Mamczur.

  "Wsie Ursynowa. Introspekcje" wyprodukowany został przez urząd dzielnicy we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie z okazji 45. rocznicy powstania osiedla Ursynów Północny - pierwszych bloków przy ul. Puszczyka czy Wiolinowej. Wkrótce mają się odbyć kolejne publiczne pokazy filmu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 207

  • 157
   BARDZO PRZYDATNY
  • 12
   ZASKOCZONY
  • 31
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~DBC 3 4 miesiące temuocena: 100% 

   Strasznie fajna inicjatywa.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Iwan 2 4 miesiące temuocena: 67% 

   Ja jestem z Ursynowa .Rok urodzenia 1951, urodzona w domu, bo do Puławskiej czy Nowoursynowskiej Mama by nie doszła. Urodzona na Nowym Służewie 31, później Porzeczkowa 8. Urodzona w gminie Wilanów , która w 1951 została włączona do Warszawy. Wysiedlona przymusowo w maju 1974 roku z powodu budowy osiedla. Ale ja stamtąd nie odeszłam -jestem tam !!!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ZnajomyIwana:) 1 4 miesiące temuocena: 50% 

   Służew, potem Porzeczkowa w Mysiadle, następnie Wilanów... Ale z Ursynowa nieprawdaż? :)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4392 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105 01.06.2022 - 31.07.2022