REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

  Ursynowski tunel POW będzie niczym bomba z opóźnionym zapłonem. I wcale nie chodzi o filtry, a o przejazd ciężarówek z materiałami niebezpiecznymi. Uwagę na ten problem zwrócił jeden z radnych. Dzielnica obawia się, że jeśli tunel nie będzie posiadał odpowiednich zabezpieczeń, stanie się pułapką dla kierowców i zagrożeniem dla mieszkańców.

  Każdy tunel w Europie ma odpowiednią kategorię przewozów materiałów niebezpiecznych - oznaczaną literami od A do E. Przez tunele kategorii A może przejeżdżać każda ciężarówka, nawet z najbardziej niebezpiecznymi towarami. Na drugim biegunie są tunele z kategorią E, czyli z zakazem wjazdu z ładunkami z listy ADR.

  O to, w jakiej kategorii znajdzie się budowany pod Ursynowem tunel POW, liczący nieco ponad 2 kilometry, zapytał radny Tomasz Sieradz z Koalicji Obywatelskiej.

  - Mając na uwadze, że tunel przebiega pod osiedlami mieszkaniowymi, co więcej pod pierwszą linią metra, zasadnym wydaje się, żeby ze względów bezpieczeństwa, ruch pojazdów przewożących materiały niebezpieczne grożące zapaleniem lub wybuchem, a w konsekwencji katastrofą komunikacyjną lub budowlaną, był w tunelu całkowicie zakazany - uważa radny Sieradz.

  Jak sam zauważa, z nieoficjalnych informacji wynika, że tak nie jest. Ursynowski tunel, mimo iż oficjalnie nie ma jeszcze swojej kategorii ADR, budowany jest pod jedną z kategorii, która umożliwia wjazd ciężarówek z chemikaliami.

  - Jesteśmy przerażone, bo do informacji, o braku filtrów dochodzi teraz informacja o ciężarówkach z niebezpiecznymi substancjami. Niezłą bombę nam tu szykują - mówią nam Ewelina i Anna, sąsiadki budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, gdy wspominamy im o tym, jakie pojazdy będą mogły wjeżdżać do tunelu pod Ursynowem.

  Lepszy ignorowany zakaz czy dobre zabezpieczenie?

  Paradoksalnie, wiadomość o dopuszczeniu przejazdu przez tunel aut z niebezpiecznymi substancjami wcale nie musi być zła dla mieszkańców, bo im wyższa kategoria, tym lepsze muszą być zabezpieczenia.

  - Wszyscy wiemy, że kierowcy ciężarówek lekceważą zakazy i czasami wjeżdżają tam, gdzie nie można. W województwie mazowieckim nie ma systemu monitoringu przewozów ADR, więc gdyby taka cieżarówka pojawiła się w tunelu na Ursynowie i coś się w nim stało, a tunel nie byłby wyposażony w odpowiedniej klasy zabezpieczenia, to wówczas będziemy mieli potężny problem - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Dużo ważniejsze jest - zdaniem burmistrza - by tunel, nawet na wyrost, był przygotowany do nadzwyczajnych zdarzeń, aby w razie wypadku nie stał się śmiertelną pułapką. Dlatego Robert Kempa opowiada się za nadaniem ursynowskiemu tunelu najwyższej kategorii A, dzięki której - co prawda będzie mogła do niego legalnie wjechać każda cieżarówka - ale za to zostanie on wyposażony w najlepsze rozwiązania: dodatkowe systemy awaryjne, odpowiedniej jakości drzwi ewakuacyjne i mechanizmy detekcji.

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad również dostrzegła wagę problemu. - Zasadne jest przystosowanie tunelu do możliwości pełnienia kategorii A - odpowiada radnemu Sieradzowi Bartłomiej Ratyński z warszawskiego oddziału GDDKiA i dodaje, że kategorię będzie można zmienić w zależności od pory dnia i od sytuacji na drogach.

  Dyrektor, podobnie jak burmistrz, zwraca uwagę, że na Mazowszu nie ma systemu monitorującego przejazdy ciężarówek z niebezpiecznymi substancjami, więc istnieje ryzyko, że będą one wjeżdżać do tunelu bez względu na jego kategorię. Generalna dyrekcja postanowiła zmienić wcześniejsze projekty dotyczące POW. 

  Tym bardziej, że istniejące lub budowane w Polsce inne tunele drogowe mają kategorię najwyższą. Jedyny działający tunel "Emilia" pod Sobaczkową Grapą w miejscowości Laliki na drodze S1 został zakwalifikowany do kategorii A. Tak samo będzie z liczącym 2057 metrów długości tunelem na „Zakopiance” na trasie S7. Z kolei miejski tunel pod "Martwą Wisłą" w Gdańsku, w nocy ma kategorię A, a w dzień kategorię E. Podobnie może być zresztą na Ursynowie.

  Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA mówi, że kończą się już prace nad dokumentacją bezpieczeństwa tunelu POW, które umożliwią mu nadanie najwyższej kategorii A. Z kolei wg naszych ustaleń, w ostatnich dniach miało też dojść do porozumienia między GDDKiA i Astaldi, które na zlecenie drogowców wprowadzi zmiany w projektach tunelu, a na końcu wyposaży go w odpowiednie urządzenia.

  Wymagać to może tzw. zamiennego pozwolenia na budowę, którego uzyskanie potrwa co najmniej kilka miesięcy. Ale czas ten jest już wkalkulowany w opóźnienia, o których nieoficjalnie mówi się coraz częściej. Poszczególne odcinki budowanej POW mają okołoroczne spóźnienia i najpewniej będą oddawane do użytku na raty.

  Na opóźnieniach zyska Park Linearny?

  Przy okazji zmian w pozwoleniu na budowę dla tunelu miasto liczy na możliwość wprowadzenia własnych poprawek, związanych z przygotowaniem powierzchni nad trasą POW do budowy tzw. Parku Linearnego.

  Przypomnijmy, w 2015 roku w dzielnicy powstała koncepcja wielofunkcyjnego parku ciągnącego się niczym wstęga nad tunelem POW, wzdłuż ul. Płaskowickiej. Architekt Katarzyna Łowicka razem z mieszkańcami zaprojektowała w nim wiele atrakcji - zielone alejki, boiska, amfiteatr, rzeźby, plac centralny, a nawet mini bazarek.

  Dzielnica chciała, by Astaldi w ostatnim etapie prac nad tunelem nie odtwarzało już powierzchni do stanu pierwotnego, ale dostosowało ją do planów parku. Przez ponad rok Zarząd Zieleni m.st. Warszawy nie zrobił jednak nic, by tak się stało. Przede wszystkim nie doszło do porozumienia z drogowcami, które określiłoby co Astaldi powinno wykonać i w jaki sposób zostanie to rozliczone. Teraz, wraz z informacjami o opóźnieniach w budowie oraz szykowanym pozwoleniu zamiennym, temat powraca.

  - Wystąpiłem w tej sprawie do Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, bo skoro uzyskujemy poprawę bezpieczeństwa w tunelu, to możemy wykorzystać ten czas na porozumienie między miastem a drogowcami w kwestii budowy pierwszych elementów parku nad POW - mówi burmistrz Kempa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 373

  • 95
   BARDZO PRZYDATNY
  • 34
   ZASKOCZONY
  • 63
   PRZYDATNY
  • 31
   OBOJĘTNY
  • 14
   NIEPRZYDATNY
  • 70
   WKURZONY
  • 66
   BRAK SŁÓW

  61Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kabatron 61 6 miesięcy temuocena: 50% 

   Przez tych kretynów radnych Ursynowa od 20 lat codziennie 100 tys. osób na godzinę traci 25 minut życia codziennie na stanie w giga korku na Sikorskiego (Dolinka Służewiecka). Swego czasu doprowadzili do sabotażu gospodarczego zmieniając normalny plan budowy drogi szybkiego ruchu przez Ursynów. Wszyscy, którzy kupowali tam mieszkania wiedzieli, że ten pas zieleni pośrodku Ursynowa to będzie autostrada. W efekcie bawimy się teraz w budowę tunelu pod trawnikiem. Do tego mało kto wie, że tunel metra był jeszcze w latach 80tych specjalnie tak budowany na przecięciu z przyszłą autostradą, że miał wzmacniany strop. Dziś ten dodatkowy ciężar jest dodatkowym problemem, bo nikt normalny by wtedy nie wymyślił, że można mieć tak powalony pomysł żeby kopać tunel pod tunelem pod trawnikiem. Niech każdy stojący w korku na Dolince przeklnie od serca tych kretynów, radnych Ursynowa.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~seaman 60 6 miesięcy temuocena: 0% 

   Niech leming z PO przestanie utrudniać i wpiep... się w sprawy, na których się nie zna!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ret 59 7 miesięcy temuocena: 83% 

   W sytuacji jaka jest, jedynym racjonalnym rozwiazaniem jest szybkie powstanie zewnetrznej obwodnicy Warszawy. Coz, trasa Berlin-Poznan - via Warszawa- do: Lwow/Minsk/Wilno-Moskwa/Kijow przechodzaca przez osiedla jest... (sami wiecie). ZEWNETRZNA OBWODNICA Warszawy zostala przewidziana jako element Centralnego Portu Komunikacyjnego. Im szybciej on powstanie, tym wiecej Ursynow zyska. Raz, ze tranzyt nie bedzie sie pchal w miasto, dwa Okecie znowu zamieni sie milego kociaka. Kazdy kto moze powinien lobbowac, gdzie sie da i przy kazdej okazji za rozpoczeciem wyznaczania (faktycznego, a nie w planach) zewnetrznej obwodnicy Warszawy i za szybkim rozpoczeciemu budowy wlasnie od poludnia (co jest logiczne z powodu natezenia ruchu, zagrozen, itd.). Gdy POW zrobi sie przelotowa, zobaczycie na niej taka ilosc TIRow, jakiej jeszcze nigdy Warszawa nie widziala. W ogole, szybkie powstanie CPK lezy w intersie calego poludnia aglomeracji warszawskiej.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 58 7 miesięcy temuocena: 45% 

   Zewnętrzny ring warszawski powinien powstawać niezależnie od tego czy powstanie ten zmyślny i niepotrzebny twór, jakim jest CPK. Niestety do powstania ringu jeszcze z 20 lat.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 57 7 miesięcy temuocena: 58% 

   Mówiłem już wiele razy , to COŚ nigdy nie powinno powstać w tym miejscu!!!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Młody 56 7 miesięcy temuocena: 34% 

   Tam.byly pola kapusty i ślad pod obwodnicę- czas upłynął obwodnica się buduje, słoiki brzęczą.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 33 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 55 7 miesięcy temuocena: 56% 

   Do tego strzelającego , jesteś żałosny , żal mi Ciebie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Strzelam karpiami w dziki 54 7 miesięcy temuocena: 32% 

   To samo mówi mój kurator.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tolkien 53 7 miesięcy temuocena: 8% 

   Cicho siedź panikarzu

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aka 52 7 miesięcy temuocena: 58% 

   Nie dla TIR-ów przez Ursynów, w tym z ładunkami niebezpiecznymi. Mogą jeździć, jak dotychczas drogą nr 50, przez most Górze Kalwarii. Tam jest teraz obwodnica i dobry przejazd.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof O 51 7 miesięcy temuocena: 60% 

   Na tym terenie wzdłuż ruchliwej ulicy, jaką jest ulica Płaskowickiej były do tej pory parkingi. Zamiana ich na linearny park - czyli wąski pasek zieleni - ok 50 m gdzie będzie problem z ukorzenieniem prawdziwych drzew tą bomba pomysł. A jaki poprawny politycznie. Mam nadzieję, że w parkowych budkach będzie sprzedawane tylko jedzenie wegańskie

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Strzelam karpiami w dziki 50 7 miesięcy temuocena: 47% 

   Menele spod dereniowej 10 juz przebierają nóżkami

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Taki Pomysł 49 7 miesięcy temuocena: 48% 

   My obywatele powinniśmy siłą zając ratusz! Urzędasów WSZYSTSKICH od burmistrza po ciecia zagonić do roboty przy budowie tunelu! Ilu ludzi tam pasożytuje na nas? 300, 400? W miesiąc łopatami i taczkami by nam wszystko zrobili! Skoszarować ich w szałasach i do łopat darmozjady paskudne! Pod strażą obywatelską będziemy ich trzymać, micha będzie uzależniona od efektywności!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 48 7 miesięcy temuocena: 63% 

   Coś Ty wąchał ?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ciekawa 47 7 miesięcy temuocena: 54% 

   Dlaczego miasto nie może wymóc na inwestorze skupienia sił wykonawcy na 4 odcinkach, gdzie wykop tunelu przecina ulice na Kabatach, żeby jak najszybciej przywrócić tam stan poprzedni i zlikwidować kilometrowe korki?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dr 46 7 miesięcy temuocena: 42% 

   Może dlatego, że to nie inwestycja miejska.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 45 7 miesięcy temuocena: 44% 

   Miasto sobie może pokrzyczeć, i tylko taki mieć wpływ na wykonawce. Inwestorem jest GDDKiA czyli państwo.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pifil 44 7 miesięcy temuocena: 46% 

   A jakby nad POW zrobić trochę parku, trochę bazarku i trochę parkingu takiego zwykłego niestrzeżonego odkrytego?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krzysztof O 43 7 miesięcy temuocena: 48% 

   No wie pan, zbudować parking w Warszawie?? Może jeszcze dla samochodów osobowych??? Chyba pana pokidawiło!!!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anatol 42 7 miesięcy temuocena: 44% 

   Parku nie będzie najpewniej. Możemy zrobic jeden wielki parking na powierzchni, na powiedzmy 10 000 samochódow.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dwa plus dwa 41 7 miesięcy temuocena: 48% 

   Ja z innej beczki- po co filtry w tunelu skoro i tak większości twierdzi że auta elektryczne są nieekologiczne i na węgiel?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~peace 40 7 miesięcy temuocena: 55% 

   No właśnie, za 10 lat całą Polska będzie jeździć elektrykami jak Mateusz nas zelektryfikuje... wiec pytanie czy warto robić filtry na te kilka lat?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alka 39 7 miesięcy temuocena: 62% 

   Dlaczego TIR-y, w tym z ładunkami niebezpiecznymi, mają jechać przez Ursynów? Powinny jeździć jak dotychczas drogą nr 50, przez Górę Kalwarię i Kołbiel. Tam są teraz obwodnice, jest dobry przejazd. Nie dla TIR-ów przez Ursynów.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 68 41 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 38 7 miesięcy temuocena: 67% 

   Widziałeś zjazd dla Tirów z autostrady na drogę nr 50? Nie ?! No jak to, jest przecież specjalnie oznaczony, a nie czekaj ....nie jest!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Antypow 37 7 miesięcy temuocena: 56% 

   Precz z POW!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 87 68 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dick 36 7 miesięcy temuocena: 54% 

   Nie powinno się budować autostrad dla tirów prowadzących przez środek dzielnic mieszkaniowych. Szkoda , że nikt nie pomyślał o tym wcześniej a sami mieszkańcy nie protestowali. Teraz to już pozamiatane. Wystarczy, że w tunelu zderzy się tir z kilkoma autami osobowymi i będzie bum jak na filmie "Tunel".

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 101 85 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jako 35 7 miesięcy temuocena: 48% 

   serio? I rzeka się wleje do tunelu? Czy chodzi Ci o to, że boski Sylwester uratuje niedobitków? Ochłoń dick. A przez góry jak przeprowadzić autostradę, żeby w tunelu nie było zderzeń? Szczytami?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 69 75 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 34 7 miesięcy temuocena: 36% 

   Przepraszam bardzo, ale plany przebiegu trasy powstawały już w latach 70-tych, wiec zanim powstał Ursynów. Jak mieszkańcy mieli myśleć wcześniej, to nie powinni kupować mieszkań w tym miejscu, gdzie było wiadomo już długie lata, co tam powstanie. Nic mnie nie drażni jak ludzie którzy kupują mieszkania w pobliżu torów wyścigowych, lotnisk, czy innych hałaśliwych miejsc a potem urządzają protesty bo się nie da żyć. Jak kupowali mieszkanie za psie pieniądze to myślenie było wyłączone?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 33 7 miesięcy temuocena: 69% 

   Do ASD. Tłumaczyć może Ciebie tylko ewentualnie młody wiek . Zapytaj starszych jakie były realia w PRL . Dopiero wtedy pomyśl co napisałeś .

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 29 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Strzelam karpiami w dziki 32 7 miesięcy temuocena: 24% 

   Ciebie dziadek tlumaczyc moze tylko skleroza.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lód 31 7 miesięcy temuocena: 58% 

   Bazarek! Tam powinien wrócić bazarek!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rolnik z bronisz 30 7 miesięcy temuocena: 59% 

   Ja bym bazarek zrobił na całej długości nad tunelem. Ale taki z prawdziwego zdarzenia; namioty, parawany, wiszące dywany na płocie, meble wystawione na trawie, obok taka sterta obdartych liści z kalafiorów no i błoto po deszczu musi być obowiązkowo. To jest przyszłość. Choć przyznam ze teraz w nowej lokalizacji juz jest prawie idealnie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 45 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~podróznik 29 7 miesięcy temuocena: 48% 

   Spółdzielnia znów wystąpi do sądu o zakaz budowy bazarku i przez następne 20 lat będzie rozkopane jak plac budowy fortepianu :)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 28 7 miesięcy temuocena: 23% 

   Z bazarkiem jest tak że wielu go chce, ale nikt pod swoim oknem. A bo głośno, a bo jak się ludzie zjadą to nie ma gdzie zaparkować. Park linearny to najlepszy pomysł na to miejsce. Aczkolwiek imho powinno się tam też znaleźć trochę miejsc parkingowych - bo ładny park to ludzie będą się zjeżdżać. W słoneczny dzień, okolice parku przy bażantarni są zapełnione samochodami, gdzie tylko się da.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rolo 27 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Bazarek niech zostanie tam gdzie teraz jest, albo niech rozstawia swoje budy wzdłuż kenu. My mieszkańcy ul. meander nie chcemy jego powrotu, to był koszmar.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KenKen 26 7 miesięcy temuocena: 27% 

   Wzdłuż KEN? Chyba sobie żartujesz!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anatol 25 7 miesięcy temuocena: 36% 

   Bazar Europa reaktywacja?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdo 24 7 miesięcy temuocena: 49% 

   Szkoda że zaniedbano pomysł podziemnych parkingów. Jakieś trzy lata temu była mowa o tym, że możliwe jest ich usytuowanie w pustej przestrzeni technicznej bezpośrednio nad tunelem. To byłoby z rzeczywistą korzyścią dla wszystkich mieszkańców.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 94 97 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrew 23 7 miesięcy temuocena: 51% 

   I bardzo dobrze. Niech mieszkancy przesiada sie do komunikacji miejskiej. Dzieki metru jest swietnie skomunikowana, nie ma potrzeby poruszania sie samochodem

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 106 100 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~podróżnik 22 7 miesięcy temuocena: 48% 

   Za darmo nie wybudują. Pileckiego 111 garaż ostanie piętro garażu stoi od wielu lat puste nie ma chętnych do płacenia 200 pln miesięcznie. Wiec gadanie o budowanie podziemnych parkingów to mrzonki.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 56 61 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Korbol 21 7 miesięcy temu

   Zmieścił by się tam bazar jak i parking, dla tych co z kraju autostradą do stolicy by przyjechali (a przyjadą), ale kasa na to wydana była by ogromna - coś ala rynna na Puławskiej, niby jest ...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 20 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Trzeba zacząć od tego, że budowa obwodnicy południowej przez Ursynów to kretyński pomysł!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 115 113 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ekolog 19 7 miesięcy temuocena: 47% 

   Od 50 lat miala byc ta droga i wreszcie bedzie ! Osobiscie nie moge doczekac sie konca budowy i normalnego ruchu na powiezchni.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 88 101 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jak 18 7 miesięcy temuocena: 52% 

   50 lat temu tu były pola.Prowadzenie obwodnicy przez środek jednej z największych dzielnic miasta to Głupota!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 90 84 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 17 7 miesięcy temuocena: 23% 

   A ja powiem inaczej. Pierwsze były plany trasy, a potem wyrósł Ursynów. więc przerabiając trochę Twoje zdanie: "Trzeba zacząć od tego, że budowa Ursynowa przy południowej obwodnicy to kretyński pomysł!"

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kuba buba 16 7 miesięcy temuocena: 42% 

   Taki projekt racjonalizatorski; zróbmy w tunelu park, sklepy kawiarnie, boiska, baseny, gorą niech dalej jak teraz jeżdżą sobie samochody. A i jakieś jeziorko by się przydało. A co na to wszystko mieszkańcy Kazury?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natoliniak 15 7 miesięcy temuocena: 49% 

   Szybko niech kończą ten burdel bo się nie da jeździć po Ursynowie przez te budowy :(

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 41 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czester 14 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Z drugiej lepiej mieć dobrze zrobiony tunel niż coś machniętego na odwalsię. Wszystko źle, jak się nie kręcić, d... z tyłu ;)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dwa plus dwa 13 7 miesięcy temuocena: 63% 

   Wybierzc metro

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 22 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~skrol69@ 12 7 miesięcy temuocena: 90% 

   A dlaczego ma nie być filtrów? Co za kraj ...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrew 11 7 miesięcy temuocena: 38% 

   Nie opłaca sie. Oczekiwane koszty leczenia ursynowian, zatruwanych przez spaliny, beda nizsze niz koszt utrzymania systemow oczyszcznia - prosta kalkulacja

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 45 73 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nick 10 7 miesięcy temuocena: 86% 

   Na raku da się sporo zarobić. Na filtrach tylko straty. Mogą co najwyżej machnąć pięćdziesiąt multimedialnych ławek. Żeby było co naprawiać.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 9 7 miesięcy temuocena: 19% 

   Bo nie ma takiej potrzeby. Czy po powierzchni samochody jeżdżą z filtrami?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 8 7 miesięcy temuocena: 92% 

   Jak małą mądrością rządzony jest świat. Takie sprawy powimny być dawno temu ustalone, na etapie projektowania czy robienia koncepcji programowej. Słów mi brak na urzędnicza bezmyślność i bezradność. Tyko gdy chodzi o kasę, premie czy zatrudnienie pociotków wtedy ożywiają się i energia w nich aż buzuje

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ekolog 7 7 miesięcy temuocena: 20% 

   To zostalo ustalone 50 lat temu. Po to jest obwodnica, zeby wozic nia wszystko a nie przez miasto. Rozumiem, ze obecnie mieszkancom prestizowego :-))))) blokowiska na skraju miasta nie pasuje. Bo nic im nie pasuje. No moze pasuje jak miasto za miliony wykupi dzialke za blokiem, zeby deweloper nowego nie zbudowal. Albo zostanie uchwalony plan konserwujacy parking pod oknami i kibel dla psow przed oknem. To wazne, zeby nowych blokow nie bylo, nowych sklepow nie bylo, nowych drog nie bylo.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 35 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~massa 6 7 miesięcy temuocena: 79% 

   Bezmyślność a jakże, lecz nie tylko urzędnicza. Przykładowo: pracuję w firmie, która często korzysta z usług serwisów zewnętrznych. Słowo daję, ale przez ostatnie 5 lat nie było u nas firmy, która zrobiłaby swoją pracę rzetelnie i uczciwie od początku do końca. Generalnie wdupizm, tumiwisizm i wyciąganie łapy po pieniądze. To jest ogólna światowa tendencja - brak zaangażowania w wykonywaną przez siebie pracę. W każdej dziedzinie to jest.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3593 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-09----30-09-2020