REKLAMAA1 TEFAL 18.06.2021 - 17.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 czerwca 2021, 09:41 komentarzy 26

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Wnętrze tunelu - wlot od strony wschodniej

  Wnętrze tunelu - wlot od strony wschodniej (GDDKiA)

  W tunelu POW będzie bezpiecznie nawet bez zasięgu sieci komórkowych - twierdzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Mimo to drogowcy mają się postarać, by sygnał operatorów komórkowych jednak był. Na brak dialogu w tej sprawie narzekali opertorzy sieci telekomunikacyjnych.

  W połowie maja operatorzy sieci komórkowych wystosowali pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Alarmują w nim, że od pięciu lat nie mogą się porozumieć z drogowcami w sprawie sygnału sieci komórkowej w tunelu POW pod Ursynowem. Pismo zostało upublicznione, operatorzy mieli nadzieję, że jeśli w czerwcu dostaliby od GDDKiA zielone światło, to jeszcze przed zapowiadanym na wrzesień otwarciem tunelu systemy sieci zostałyby uruchomione.

  Operatorzy umówili się, że jedną instalację dla wszystkich wykona firma P4, operator sieci Play. Ma to usprawnić całą inwestycję. - To przynajmniej miesiąc prac. Zależy nam, żeby wszystko było gotowe przed otwarciem tunelu i żeby nie wprowadzać tam potem ograniczeń w ruchu​ - mówił "Gazecie Stołecznej" Marcin Ney z Orange Polska.

  Jest odpowiedź GDDKiA

  Drogowcy po ujawnieniu zastrzeżeń operatorów przez długi czas milczała. Wreszcie, po kilkunastu dniach, zdecydowała się skomentować temat zasięgu komórek i internetu w ursynowskim tunelu POW. Drogowcy twierdzą, że zasięg GSM jest... niepotrzebny.

  - Działanie telefonów, w tym telefonów alarmowych w tunelu, pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo jego użytkowników. Podstawową rolę w tym zakresie pełnić będzie bowiem grupa wykwalifikowanych pracowników Centrum Zarządzania Tunelem monitorujących całodobowo sytuację w tunelu za pomocą zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i kamer - oświadczyła generalna dyrekcja.

  To właśnie różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa mają zapewnić łączność ze służbami ratunkowymi bez konieczności użycia telefonów komórkowych. Centrum działać będzie całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.

  W tunelu znajdą się czujniki pożarowe pod każdym pasem ruchu, a wszystko obserwować będzie aż 130 kamer. Będzie to supernowoczesny system monitoringu, który automatycznie rozpozna rodzaj zdarzenia w tunelu, m.in. jazdę pod prąd oraz wykryje liczbę pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z tunelu.

  Jak podkreśla GDDKiA na całej długości tunelu, mniej więcej co 125 metrów, są nisze z telefonem alarmowym, gaśnicami i kocem gaśniczym oraz syreną alarmową. Tunel wyposażony został również w system zasilania podstawowego i awaryjnego i system pomiaru stężenia tlenku węgla i tlenku azotu.

  - Wzdłuż ścian tunelu zbudowane są chodniki, które w razie potrzeby będą pełniły funkcję ciągów ewakuacyjnych. Co 250 metrów ulokowano też przejścia pomiędzy nawami tunelu, a informację o odległości do tych przejść znajdziemy na tablicach oświetlenia awaryjnego - informują drogowcy.

  powyżej: przejścia awaryjne pomiędzy nawami w tunelu, źródło: GDDKiA

  "Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy"

  Apel operatorów najwyraźniej przyniesie skutek, bo GDDKiA zapowiedziała, że jest otwarta na dalsze rozmowy na temat wyposażenia tunelu w nadajniki telefonii komórkowej. Dyrekcja twierdzi, że merytoryczne rozmowy zaczęły się dopiero w marcu 2020 roku, a nie 5 lat temu, jak przekonują firmy telekomunikacyjne.

  - GDDKiA wskazała wnioskodawcom warunki, które powinni spełnić w celu zawarcia porozumienia niezbędnego do komercyjnej rozbudowy sieci GSM, jednakże do dziś nie zostały one zaakceptowane. Ponadto ze strony operatorów sieci telekomunikacyjnych pojawiły się dodatkowe wymagania dotyczące usytuowania anten na wyrzutniach spalin - co nie jest możliwe ze względów projektowych - poinformowała dyrekcja.

  Drogowcy zapowiadają, że choć sieć komórkowa w tunelu nie jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa, to "zrobi wszystko, aby zasięg sieci komórkowej był dostępny w tunelu najszybciej jak to możliwe".

  O ile przy wjazdach do tunelu kierowcy mogliby jeszcze liczyć na zasięg komórek z nadajników naziemnych, o tyle bliżej środka liczącego 2,3 km tunelu nie ma na to szans. Jezdnie w najgłębszym miejscu przejazdu w rejonie metra, znajdują się 20 metrów poniżej poziomu terenu, w dodatku są odizolowane warstwami betonu. Na całej długości tunelu potrzebna jest więc specjalna instalacja sieci telekomunikacyjnej, w tym tzw. kabel promieniujący razem z antenami.

  Zasięg nie jest najważniejszą kwestią, bo da się wytrzymać przez parę minut bez niego, ale z pewnością podniesie komfort kierowcom, którzy korzystają z aplikacji wymagających dostępu do internetu (np. nawigacji) albo pasażerom, którzy po prostu prowadzą w samochodzie rozmowę telefoniczną.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 124

  • 25
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 8
   NIEPRZYDATNY
  • 26
   WKURZONY
  • 32
   BRAK SŁÓW

  26Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~teodor 26 miesiąc temu

   kasa kasa kasa kasa - a zasięg w tunelu jest bez gigantycznych inwestycji- wiem, gdyż tam pracuję

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maciej1 25 miesiąc temuocena: 100% 

   Można przejechać całą Europę Zachodnią z tunelami po kilkanaście kilometrów i wszędzie jest zasięg maksymalny a w naszym tuneliku ma nie być? Jakieś średniowiecze w Azji?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mariusz124689 24 miesiąc temuocena: 60% 

   Jestem już star , ale nie tak strasznie stary , mam 39 lat i wiecie co ? Dawno dawno temu , jakiś 25 lat temu , może wyda się wam to nieprawdopodobne , ale tak było przysięgam , mimo moich lat pamięć jeszcze mi służy , nie było zasięgu GSM nigdzie i ludzie żyli , dało się nawet trafić do pracy , szkoły i domu . A co do nawigacji w tunelu to konia z rzędem temu komu uda się tam zgubić , chociaż na pewno i takie talenty się znajdą

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Leszek Bubel 23 miesiąc temuocena: 50% 

   A kiedyś to i prądu nie było, i jakoś się żyć dało! I też pamiętam czasy sprzed powszechnego dostępu do Internetu, a jednak lubię sobie teraz w samochodzie słuchać radia internetowego albo muzyki przesyłanej przez internet. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi standardy.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 22 24 dni temuocena: 50% 

   Super, jeszcze dopisz że ludzie bez prądu i CO też żyli, bez TV i internetu, w którym teraz możesz pisać swoje starcze opowiastki także. A wcześniej, to nawet i bez tych sztucznych leków, tylko może trochę ludzi umierało nieco wcześniej ALE JAK ZROWO I EKOLOGICZNIE BYŁO, co nie? Typowy Polak - "KIEDYŚ TO BYŁO TERAZ TO NIMO!" Przez takich jak ty hamuje się postęp...

   Edytowany: 23 dni temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 21 miesiąc temuocena: 67% 

   załóżmy taka hipotetyvczna sytuację ( a moze i nie? w tym kraju), ze TY masz wypadek, w ktorym zostales śmiertelnie ranny i chcesz zadzwonic do żony/meża, żeby powieedzieć "żeganaj (kocham cie/dowolne wstaw). I teraz ...na wuj ci wszystkie systemy alarmowe, skoro TY chcesz pożeganć sie z rodziną? To tylko jeden z przykladow bo akurat za grosz nie wierze tumanom z z gddik czy innego wujumuju

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~talencio 20 miesiąc temuocena: 71% 

   Pożegnaj się przed wyjazdem. Jak uda Ci wrócić to się przywitasz. Nie widzę problemu.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~drogowiec 19 miesiąc temuocena: 60% 

   Zacznijmy od tego że gddkia to głównie urzędasy, a nie drogowcy. Gdyby gddkia miała z tych komórek jakieś dochody, to sieć komórkowa już dawno znalazłaby się w projekcie. Tyle o gddkia!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Telefonik 18 miesiąc temuocena: 86% 

   5 lat przepychanek, ale "otwarci się na dalsze rozmowy". Minister Sienkiewicz miał 100% racji w ocenie naszego kraju.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 17 miesiąc temuocena: 83% 

   Gdaka mówi, ze bezpieczeństwo będzie zapewnione, a ja twierdzę że nie. Co z tego jak w razie wypadku będzie można zadzwonić do gdaki, skoro nie będzie można zadzwonić do żony, męża, rodziców? Załóżmy wypadek w tunelu i pożar jednego samochodu. W tunelu utkną setki kierowców. Wiadomości tvpis będą trąbić, ze tunel pod Ursynowem płonie, a jak ja mam powiadomić kogoś bliskiego, że żyje i nic mi nie jest?? A po drugie to o czym my gadamy w XXI w? Całe metro w Warszawie ma zasięg, a mikrotunelik mieć go nie może???

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~drogowiec 16 miesiąc temuocena: 24% 

   A co ma powiadomienie kogoś bliskiego do twojego bezpieczeństwa w tunelu??

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 4 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 15 miesiąc temuocena: 77% 

   @drogowiec - nic pisiorku z gdaki, absolutnie nic. Skoro nie widzisz związku, to tkwij w tej gdace ile tylko możesz. I oby twoja żona nie musiała się matrwić o twoje bezpieczeństwo. A tak btw... jak was robią, skoro tak bardzo odstajecie od normalnych ludzi?? Jak to jest możliwe w XXIw. że rodzą się pisowcy???

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gddkia 14 miesiąc temuocena: 86% 

   No ale po co zasięg telefonu w tunelu, skoro z najbliższej placówki pocztowej można wysłać telegram?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 13 miesiąc temuocena: 83% 

   Zwłaszcza, że najbliższa placówka jest czynna wyjątkowo długo, tj między 13 a 15, dodatkowo obsługuje ona telegramy priorytetowe, które do odbiorcy docierają w niecały miesiąc, o ile wyjmie on oczywiście na czas awizo z pocztowego paczkomatu.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 12 miesiąc temuocena: 7% 

   Bez nerwacji, jeszcze lata miną do uruchomienia POW. Po ratyfikacji dywersanci "wstrzymali" prace przy wyjeździe autostrady (choć gotowe), skrzyżowania też zastopowane. Wow, jednak coś się dzieje Kamanda zwęziła rondo wichrzycielki Krahelskiej. Musi być niebezpieczne i niewygodne by źle kojarzyło się, hi, hi i odpowiednio dławiło ruch, ha, ha.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~T-Mobile 11 miesiąc temuocena: 43% 

   Witam, pracuję przy budowie tunelu, od ponad roku jest on przejezdny (jako plac budowy) i w trakcie przejazdu autem z jednego końca na drugi nawet w najgłębszym miejscu -> pod metrem jest sygnał GSM pozwalający na swobodne rozmawianie bez przeszkód.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 10 miesiąc temuocena: 88% 

   A jaki jest poziom sygnału i ile telefonów będzie obsłużonych pod ziemią? Telekomy chyba wiedzą co robią chcąc zbudować sieć.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bezpieczny odcinek, ale za krótki 9 miesiąc temuocena: 46% 

   Wreszcie będzie jeden odcinek drogi, na którym kierowcy nie będą używać telefonów komórkowych podczas jazdy. Szkoda tylko, że taki krótki.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pol 8 miesiąc temuocena: 48% 

   Debilu. Nie mierz wszystkich jedną miarą. Trzeba być kretynem żeby nie widzieć potrzeby działających komórek w tunelu w razie np pożaru kilku samochodów. W długim tunelu.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 14 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 7 24 dni temu

   Tylko będą zmieniać stację radiową, bo pewno akurat trafi się "taka fajna, opłacona albo inne radio niemaryja", bo na bank akurat ten "Inwestor" już od dawna ma tam infrastrukturę...

   Edytowany: 23 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ciul 6 miesiąc temuocena: 33% 

   Marnie to widzę w czasie, a gdzie alabaster, marmur, granit, żyrandole, freski ?!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 5 miesiąc temuocena: 67% 

   Kraj idiotów.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~buc 4 miesiąc temuocena: 63% 

   "Będzie to supernowoczesny system monitoringu..." - a jak znam Polnische Witrschaft z różnych "pięknych okoliczności przyrody", będzie się działo !

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 3 24 dni temuocena: 100% 

   Przecież powiedzieli, że będą kamerki, telefony na kabel i centrum dobrze zorganizowanych małp ulokowane w gdzieśtam- czego się boisz "wichrzycielu" ;D

   Edytowany: 23 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fiona 2 miesiąc temuocena: 62% 

   GDDKiA zmalała tak, jak reszta kraju przy obecnej władzy !

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 miesiąc temuocena: 88% 

   A co z wygodą ludzi? Czy księstwo gddkia ma mieć ciągle wywalone na wszystko i wszystkich?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2874 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021