REKLAMAA1-BOBOWOZKI-(X2)-04-02-03-05-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Róże kwitnące w powsińskim ogrodzie botanicznym

  Róże kwitnące w powsińskim ogrodzie botanicznym (Marta Monder)

  REKLAMA

  „Rosalia” to wyjątkowe wydarzenie w powsińskim Ogrodzie Botanicznym, który jest dumnym posiadaczem największej w Polsce kolekcji róż. Odwiedzając ogród w najbliższy weekend możemy liczyć na mnóstwo atrakcji, w tym na „chrzest” nowej odmiany róży, której na imię będzie… Julian Ursyn Niemcewicz!

  Festiwal róż to sposób na promowanie największej kolekcji róż w Polsce i jednej z największych w Europie. W ramach obchodów odbędą się wystawy fotografii i malarstwa, warsztaty, prelekcje oraz inne wydarzenia związane z tymi wyjątkowymi kwiatami.

  Imię róży

  Kolekcja Ogrodu Botanicznego powstała w roku 1998, a w 2008 uzyskała status kolekcji narodowej przyjmując nazwę "Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż". To największy zbiór tych kwiatów w kraju, uznany na świecie ze względu na dużą różnorodność.

  Spacerując po ogrodowych alejkach możemy oglądać prawie tysiąc odmian róż, na blisko 10 tysiącach krzewów! Podczas trwania festiwalu, do biletów będą dołączane mapki z zaznaczonymi na czerwono miejscami, w których można znaleźć kwiaty.

  Gatunki, które zobaczymy to przekrój odmian od tych znanych przed tysiącami lat, do ostatnich nowości hodowców z całego świata. W kolekcji znajdują się róże historyczne, parkowe, okrywowe, miniaturowe, rabatowe, czepne czy angielskie.

  Jedną z sobotnich atrakcji, ma być chrzest nowego gatunku róży - burmistrz Ursynowa obiecał ponoć zostać jej ojcem chrzestnym. Kwiatu zostanie nadane dumne imię patrona dzielnicy: Julian Ursyn Niemcewicz.

  Nie tylko kwiaty

  Na odwiedzających ogród botaniczny w ten weekend będzie czekał m.in. kiermasz produktów związanych z kwiatami, a szczególnie z różami.

  „Kiermasz Różny” będzie podzielony na trzy sekcje: moda – w której możemy dostrzec motyw kwiatowy, w tym różany; ciało – w której możemy dowiedzieć się jak szerokie zastosowania mają płatki róż oraz kwiaty – w której możemy zobaczyć niesamowite kompozycje kwiatowe, w których główną rolę odegra róża.

  Ponad to będzie można zrobić sobie peeling z płatkami róż, spróbować konfitur różanych. Cała nasza kawiarenka będzie przepełniona różanymi smakołykami - mówi Katarzyna Możdżyńska z Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

  Przez cały weekend będą odbywały seminaria i warsztaty, a już teraz można oglądać dwie wystawy: fotograficzną Jana Marcinkiewicza „PAN i róże” oraz malarską Izabeli Wolskiej „Ulotne”.

  - To naprawdę wyjątkowe obrazy botaniczne przedstawiające róże z naszego ogrodu – mówi Możdżyńska.

  Organizatorzy zapraszają także do wzięcia udziału w konkursie dla amatorów. Można wystartować w jednej z dwóch kategorii: kompozycja różana i „Moja róża w wazonie”. Kompozycję należy zgłosić w sobotę (9:00-13:00), nagrody zostaną przyznane w niedzielę.

  Tych, którzy obawiają się, że róże nie dały sobie rady ze zmienną ostatnio pogodą, uspokaja kurator kolekcji, mówiąc, że oczywiście wiele odmian róż najobficiej kwitnie w maju i czerwcu, ale wiele z nich kwitnie przez cały rok, więc na pewno będzie co podziwiać.

  „Rosalia” odbywają się w dniach 24 czerwca – 1 lipca w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny, obowiązują jedynie bilety wstępu do ogrodu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

  • 24
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~barbara 6 7 miesięcy temu

   ten festiwal to porażka, byłam w sobotę rano i co....., jedno stoisko gdzie można nabyć było sadzonki róż, wybór niewielki, panie sprzedające nie przygotowane.... wstyd....

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Amanduska 5 7 miesięcy temu

   Takie wydarzenia to duża przyjemność, tak samo jak obcowanie z naturą :) Róże zawsze robiły na mnie duże wrażenie! Słyszałam, że podobno sam Burmistrz Ursynowa także chcę się tam pojawić :)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adrian 4 7 miesięcy temu

   Skoro tysiące, to zakwitły :/

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~emeryt 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   A kiedy wstęp bezpłatny w jeden dzień w tygodniu jak np. w Zamku Królewskim, Pałacu w Łazienkach, czy Pałacu w Wilanowie?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~barbara 2 7 miesięcy temu

   czy będzie można kupić sadzonki róż, bądź róże cięte?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • REDAKCJA 1 7 miesięcy temu

   Tak, na kiermaszu będą sprzedawane róże ogrodowe prosto od ogrodników.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.226 sekundy
  REKLAMA