Zamknij

Ubezpieczenia na długą trasę – jakie musisz, a jakie powinieneś mieć?

13:30, 19.10.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:32, 19.10.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Awaria samochodu na prowincjonalnej drodze w Hiszpanii. Kradzież samochodu z parkingu przy nadmorskiej plaży. Gwałtowna burza i zalanie samochodu w górzystym regionie Włoch. Stłuczka na ruchliwym rondzie we Francji. Czy są to prawdopodobne zdarzenia? Zdecydowanie tak! To dlaczego nie zapewnić sobie ochrony ubezpieczeniowej na wypadek ich zaistnienia? Przecież to proste!

Przygotowanie do długodystansowej wycieczki samochodem zakończone. Wszystko zdaje się być zapięte na ostatni guzik. Zapakowane auto stoi przed domem i czeka jedynie na pasażerów. Czy jednak kierowca o wszystkim pamiętał? Po godzinie jazdy okazuje się, że z głowy wyleciało mu sprawdzenie aktualności polisy OC. Na szczęście jest jeszcze ważne przez kilka tygodni. O jakich ubezpieczeniach na samochód powinien pamiętać kierowca? A jakie może wykupić, by być lepiej chronionym?

Jakie są ubezpieczenia komunikacyjne?

Każdy samochód poruszający się po drogach musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli dojdzie do stłuczki lub wypadku, to za wyrządzone szkody osobowe i materialne zostanie wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Dzięki temu kierowca nie musi płacić rekompensaty za szkody z własnej kieszeni. Zajrzyj na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/, by dowiedzieć się, jak można szybko porównać różne oferty OC.

Na rondzie we Francji – są one tam bardzo popularne – kierowca, który jedzie na wakacje, powoduje stłuczkę. Dzięki ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej nie musi się przejmować odszkodowaniem dla poszkodowanego kierowcy. Na szczęście posiada także autocasco, więc otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowania na naprawę uszkodzeń własnego samochodu. 

Kierowca wybierający się w długą trasę powinien pomyśleć także o assistance. Dzięki temu ubezpieczeniu otrzyma wsparcie w razie awarii samochodu. Naprawa za granicą może być bardzo kosztowna. Turysta z Polski może mieć również problem z porozumieniem się, jeśli jego auto zepsuje się na hiszpańskiej prowincji. Autocasco pozwoli na naprawę auta i w razie konieczności zapewni pomoc tłumacza. 

Dzięki NNW, czyli ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków, kierowcy i pasażerom – zależnie od wariantu –  ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie uszkodzeń ciała, rozstroju zdrowia i śmierci.  

Dlaczego warto zadbać o dodatkową ochronę?

Na wyjazd samochodem za granicę warto być dobrze przygotowanym. Już same przepisy ruchu drogowego, co do wyposażenia pojazdu, różnią się w poszczególnych krajach. Przykładowo we Francji nie ma obowiązku posiadania gaśnicy w samochodzie, za to w Niemczech obowiązkowa jest apteczka. Również sytuacje, warunki pogodowe i zwyczaje mogą zaskoczyć kierowcę z innego kraju. 

Dodatkowe ubezpieczenia pozwalają na ochronę w przeróżnych sytuacjach związanych z podróżowaniem samochodem. Jaką ochronę zapewnia autocasco i jakie są jego podstawowe dwa warianty?

Ubezpieczenie autocasco można wykupić w wariancie all risk lub AC ryzyk nazwanych. W pierwszym przypadku ochrona obejmuje wszystkie zdarzenia, które nie zostały wymienione w wyłączeniach w OWU. Natomiast AC ryzyk nazwanych działa na odwrotnej zasadzie. Zdarzenia podlegające ochronie są wymienione z nazwy. Są to na przykład kradzież lub zniszczenia spowodowane przez siły przyrody – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor z Mubi. 

Ubezpieczenia autocasco, assistance i NNW zapewnią kierowcy i wszystkim podróżnym spokojniejsze wakacje. W końcu zdecydowanie lepiej zaprzątać sobie głowę wakacyjnymi przygodami niż obawą o samochód i przejechanie trasy.

Czy brak OC jest karany?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jego brak jest karany przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Informacje o tym, w jakich przypadkach najczęściej pojawia się przerwa w ubezpieczeniu OC, znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/czym-grozi-przerwa-w-ubezpieczeniu-oc/. Jaka kara może spotkać właściciela samochodu osobowego, który zapomni o tym obowiązku?

Kary za brak polisy OC są uzależnione od średniego najniższego wynagrodzenia w danym roku. Ponieważ w 2020 roku wynosi ono 2600 zł, to za przerwę w ubezpieczeniu wynoszącą od 4 do 14 dni, właściciel pojazdu musi zapłacić opłatę karną w takiej właśnie wysokości. Jednak już jeden, dwa lub trzy dni to kara w wysokości 1040 zł! Jeśli kierowca będzie posiadał nieubezpieczone auto dłużej niż 2 tygodnie, to zapłaci aż 5200 zł.

Należy pamiętać, że kara nie jest jednorazowa. Otrzymanie jej nie oznacza, że po jej opłaceniu można ignorować problem braku ubezpieczenia. Zdecydowanie nie! Dalszy brak OC oznaczać będzie nałożenie kolejnej opłaty karnej! 

Jednocześnie w razie kolizji drogowej, nieubezpieczony sprawca, za szkody będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Najpierw UFG wypłaci odszkodowanie, a potem na podstawie regresu ubezpieczeniowego, odzyska pieniądze od sprawcy wypadku. 

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%