REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 października 2019, 11:53

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest zawarcie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego – OC, o pozostałych (np. assistance, autocasco czy NNW) decydujemy sami. Dlaczego OC jest obowiązkowe, jakie daje korzyści i czy warto zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenia?

  Obowiązkowe OC

  Konieczność zawarcia umowy ubezpieczenia OC wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co ono obejmuje? Otóż chroni posiadacza pojazdu przed finansową odpowiedzialności za szkody spowodowane tym pojazdem w ruchu drogowym. Co istotne, jest ono zawierane dla danego pojazdu, a nie kierowcy. Oznacza to, że jeśli do powstania szkody doprowadzi ktoś inny niż jego posiadacz, to poszkodowany i tak otrzyma odszkodowanie. Zawierający umowę ubezpieczenia musi jednak zawiadomić zakład ubezpieczeń, że nie tylko on będzie korzystać z pojazdu, co wpłynie zapewne na wzrost wysokości składki. Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) liczba aktywnych polis OC wynosiła na koniec 2018 roku 24,6 miliona. Jednak UFG szacuje również, że mimo istnienia obowiązku ubezpieczeniowego po polskich drogach jeździ około 80–90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Warto dodać, że zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam, co wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

  Autocasco

  Mimo tego, że autocasco to dobrowolne ubezpieczenie samochodu, cieszy się ono dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy pojazdów w Polsce. Należy podkreślić, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zakłady ubezpieczeń wskazują maksymalny wiek samochodów, które mogą ubezpieczyć w ramach AC. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba aktywnych polis AC na koniec 2017 roku wynosiła 6,37 mln. Jakie korzyści daje to ubezpieczenie? Chroni ono posiadacza przed finansową odpowiedzialnością za szkody w jego pojeździe spowodowane przez osoby trzecie, siły działania natury, zderzenie ze zwierzętami czy po prostu zniszczenia, do których sam doprowadzi. Ochrona może obejmować również kradzież pojazdu. Jej zakres zależy od umowy zawartej pomiędzy posiadaczem a zakładem ubezpieczeń. To, na jaki wariant zdecyduje się klient, wpływa na koszt składki. O jej wysokości decyduje wiele czynników, a im bardziej zostanie ograniczona odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego, tym będzie on mniejszy. Według danych UFG w 2018 roku zakłady ubezpieczeń wypłaciły z AC 4,3 mld złotych odszkodowań, co oznacza wzrost o 4 proc. w stosunku do roku 2017.

  Assistance

  Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem jest assistance. Jaką ochronę ono zapewnia? Szczególnie przydaje się, kiedy jesteśmy daleko od domu, np. jedziemy na wakacje. Załóżmy, że auto ulega awarii w środku nocy, daleko od naszego domu. Jak wtedy znaleźć mechanika czy miejsce noclegowe dla siebie i pasażerów? Właśnie w takich przypadkach pomocne może być assistance, które gwarantuje pomoc techniczną, m.in. holowanie, dowóz paliwa, pojazd zastępczy i nie tylko. W tym przypadku również zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od treści ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU).

  NNW

  NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę świadczenia finansowego w przypadku urazu ciała lub śmierci poszkodowanego w następstwie wypadku komunikacyjnego. Ochroną są objęci zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Może ona obowiązywać nie tylko na terytorium Polski, lecz także za granicą. W przypadku śmierci poszkodowanego środki z odszkodowania pozwalają na finansowe zabezpieczenie rodziny.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3251 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020