REKLAMAA1 PSYCHOCARE 01.08.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Wieńce, werble, sztandary, a przede wszystkim pamięć o tragicznych wydarzeniach, które na zawsze odmieniły stolicę naszego kraju. Tak dzisiaj wyglądały uroczystości przed pamiątkowym głazem przy Torze Wyścigów Konnych Służewiec oraz tablicy pamiątkowej na murze wokół toru.

  Dziś mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku przed główną bramą Toru Wyścigów Konnych Służewiec odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie oraz bohaterską postawę warszawiaków. To właśnie w tym miejscu wielu z nich oddało życie w walce o wolność.

  Hołd oraz wieńce przed głazem ku pamięci żołnierzy Batalionu „Karpaty” Pułku „Baszta” oraz tablicą ku czci więźniów politycznych zamordowanych na terenie toru w latach 1945-1956 złożyli m.in. burmistrz Ursynowa Robert Kempa, ursynowscy radni, delegaci stołecznego ratusza oraz policji i straży miejskiej. 

  Jedynym powstańcem obecnym na uroczystości był por. Janusz Maksymowicz, wiceprezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Chociaż on sam nie brał udziału w walkach na Wyścigach, pojawił się w imieniu swoich kolegów i koleżanek, którzy nie byli w stanie stawić się dziś osobiście. Tak samo jak dla innych, również i dla nich czas leci nieubłaganie. Lecz - jak zauważa Maksymowicz - pamięć o tych bohaterach oraz o samym Powstaniu nie zaginie.

  - Rozpiera mnie duma, że mamy młodzież, która pamięta o tych wydarzeniach. Podczas wczorajszych uroczystości, gdy powstańców wożono rikszami po Starym Mieście, było naprawdę dużo młodych ludzi. Młodych patriotów pamiętających o tej historii. O której musimy pamiętać i się jej uczyć. Zawsze pod hasłem „nigdy więcej wojny” - mówi mieszkający na Ursynowie powstaniec.

  Ursynów uczci bohaterów

  W czasie okupacji Niemcy wykorzystywali tor jako lotnisko oraz bazę dla ok. 750 żołnierzy SS. Powstańcy, przejmując Wyścigi oraz lotnisko na Okęciu, mieli nadzieję zapewnić sobie wsparcie z powietrza. Akcję przeprowadzić miał Batalion „Karpaty” Pułku „Baszta”. 1 sierpnia 1944 roku trzy kompanie - K-1, K-2 i K-3 - zaatakowały Tor Wyścigów Konnych Służewiec. 

  Z początku atak przebiegał sprawnie. Jednak w obliczu porażki powstańców na lotnisku Okęcie, część tamtejszej niemieckiej załogi przybyła swoim kolegom stacjonującym na Wyścigach z odsieczą. Żołnierze Batalionu „Karpaty” zostali zmuszeni do odwrotu  - najpierw do fortu „Służew”, a następnie po krótkiej obronie dalej w kierunku Lasu Kabackiego i Lasów Chojnowskich. Podczas wycofywania się wielu z nich zginęło.

  Jeszcze dziś w Godzinę „W” Ursynów uczci bohaterów chwilą ciszy. Tuż przed godziną 17 przed ursynowskim ratuszem nastąpi uroczyste wciągnięcie flag, a na samym budynku pojawi się symbol Polski Walczącej oraz wizerunek Kamila Baczyńskiego - zmarłego w czasie powstania poety, którego rok obchodzimy. 

  Po godzinie 17 przed wejściem do urzędu dzielnicy odbędzie się koncert chórów Ars Chori i Iuvenis pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego. Ursynowianie razem z muzykami będą mogli zaśpiewać patriotyczne pieśni i w ten sposób uhonorować męstwo oraz odwagę wszystkich, którzy wzięli udział w tragicznych wydarzeniach sierpnia i września 1944 roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4035 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021