Zamknij

Uczennica z "Kossutha" napisała najlepsze opowiadanie w Polsce

14:55, 24.06.2020 Anna Łobocka Aktualizacja: 15:41, 25.06.2020
Skomentuj AJ AJ

Trwa dobra passa ursynowskiego LXIII Liceum Ogólnokształcącego. Po tym jak "Kossuth" okazał się szkołą, która najlepiej w Polsce uczy o Unii Europejskiej, tym razem uhonorowana została jedna z uczennic. Asia Janicka zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie literackim. 

Od ośmiu lat III Liceum Ogólnokształcące we Włocławku organizuje międzynarodowy konkurs literacki „Słowo i tożsamość” im. Marii Danilewicz Zielińskiej, pisarki tworzącej na emigracji. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także młodzież polonijna. W tym roku jedną z uczestniczek była ursynowska licealistka, uczennica klasy 1ap LO im. Lajosa Kossutha.

Asia Janicka, tak jak pozostali uczestnicy, miała za zadanie napisać krótkie, trzystronicowe opowiadanie o dowolnej tematyce, pod warunkiem, że będzie zawierać cytat z powieści "Dawid Copperfield" Karola Dickensa: "… i czuję tę wielką prawdę, że drobiazgi stanowią w sumie życie".

Tak powstały "Żale nieumarłego hrabiego". To historia rozgrywająca się między światem rzeczywistym a światem nierealnym. Główny bohater przed śmiercią widzi to, co w jego całym życiu było najważniejsze.

Napisała niezwykle dojrzałe i pełne refleksji opowiadanie za które otrzymała pierwszą nagrodę. Poruszając temat śmierci, odchodzenia dotknęła problematyki, z którą większość jej rówieśników na co dzień nie ma do czynienia. Pokazała swoją wielką wrażliwość i ogromny talent - mówi Aleksandra Szlęzak, nauczycielka języka polskiego, opiekunka konkursu z "Kossutha".

Laureatka zdradza nam kulisy powstania zwycięskiego tekstu. - Początkowo miałam trzy pomysły na opowiadanie. Napisałam, to, które pojawiło się jako ostatnie, to była spontaniczna decyzja. Po kilku dniach było gotowe. Pisanie jest dla mnie bardzo ważne, swoją przyszłość też wiążę z książkami. chciałabym zostać bibliotekarzem - mówi Asia Janicka.

Szkoła pęka z dumy

Sukces uczennicy jest tym większy, że był to jej debiut w konkursie „Słowo i tożsamość", w którym zmierzyła się z kilkudziesięcioma innymi młodymi twórcami. Wskazuje również, że Kossuth" to nie tylko dobre miejsce do rozwijania pasji związanych z naukami ścisłymi, ale także szkoła dla humanistów. 

- Jesteśmy bardzo dumni z Asi, której talent dostrzeżono, zwłaszcza, że w konkursie brali udział nie tylko uczniowie z Polski, lecz także z Europy. Ciężka praca, ambicje, zaangażowanie i motywacja przynoszą niesamowite efekty - mówi Anna Jurek, dyrektor LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha.

To nie pierwszy sukces liceum przy ul. Hirszfelda w tym roku szkolnym. Na początku maja świętowało ono zdobycie nagrody "Jan Amos Comenius Prize". Przyznaje ją Komisja Europejska tylko jednej szkole z każdego kraju członkowskiego za najlepsze nauczanie o Unii Europejskiej. Oprócz dyplomu liceum otrzymało również nagrodę pieniężną - osiem tysięcy euro.

PRZECZYTAJ NAGRODZONE OPOWIADANIE - KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BoomBoom

7 1

Gratulacje!!! Nareszcie jakaś pozytywna informacja. 17:53, 24.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JaneJane

3 1

Wspaniała wiadomość!
Gratulacje dla Pani Asi :) 14:53, 25.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%