REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 stycznia 2020, 11:31 komentarzy 7

  (AŁ)

  Młodzi konstruktorzy z ursynowskiego LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha, w ramach konkursu "Młoda Warszawa - Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020", wymyślili urządzenie badające poziom dwutlenku w klasach. Projektem zainteresowała się jedna z wiodących firm klimatyzacyjnych.

  Nieprzewietrzona sala, za mało tlenu, za dużo dwutlentku węgla i kłopot gotowy. Nauka w takich warunkach nie przynosi efektów. Zmęczenie, senność, problemy z pamięcią to charakterystyczne objawy braku tlenu. Siedmioosobowy zespół uczniów klasy 2d ursynowskiego liceum skonstruował urządzenie informujące o tym, że czas otworzyć okno. 

  Marian Rybakowski, Filip Ferner i Jędrzej Koba wsparci przez Adriana Pałaskę, Jakuba Lipca, Norberta Kaczmarka oraz Jakuba Matyjasiaka znaleźli się w finale konkursu zorganizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. W nagrodę dostali 1,5 tys. złotych na zbudowanie czujnika zawartości dwutlenku węgla w powietrzu. 

  - Są cztery progi. Jeśli sala jest niewywietrzona zapala się czerwona lampka, pokazująca bardzo dużą obecność CO2. Zielona informuje, że powietrze jest bardzo dobrej jakości. Sensor mierzy stężenie i wysyła informację do głównego czipa, a ten przekazuje ją do lampki - tłumaczy Marian Rybakowski.

  Urządzenie ostrzega również sygnałem dźwiękowym. - Nauczyciel wówczas wie, że należy otworzyć okno, bo przy wysokim poziomie CO2 nie da się skutecznie pracować i tracimy cenne minuty z powodu zatrucia - mówi Filip Ferner. 

  Będą nowe czujniki

  Ogłoszenie wyników konkursu "Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020" odbędzie się na początku czerwca, ale już teraz dyrektor liceum "Kossutha" nie ukrywa radości z osiągnięć swoich uczniów. 

  - Uczniowie mają dalekosiężne plany i chcą urządzenie rozwijać. Fakt, że znana firma zajmująca się wentylacją, jest żywo zainteresowana tym prototypem, przekracza wszelkie ograniczenia młodzieży. To oznacza, że w tym wieku można dokonywać rzeczy wielkich, tylko trzeba mieć mentora - mówi dyrektor LXIII LO Anna Jurek.

  Opiekunem grupy realizujacej projekt jest doświadczony nauczyciel fizyki. To pod jego okiem grupa młodych zapaleńców tworzyła swoje konkursowe dzieło.

  - Trzeba też wspomnieć, że w realizacji projektu uczestniczyli młodzi mentorzy z Politechniki Warszawskiej związani z wynalazczością. Takie przedmioty jak fizyka często są uważane za teoretyczne, a tu mamy przykład zastosowania nauki w praktyce - mówi Zbigniew Rymarczyk.

  A tak wygląda urządzenie skonstruowane przez uczniów z Ursynowa:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 71

  • 50
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Rety 7 ponad rok temuocena: 100% 

   Nawiewniki też mogą pomóc - w auli pomogły.ale pomysł doceniam.PS kiedy działko na leropasowcow?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 6 ponad rok temuocena: 50% 

   Najważniejsze że działa! Ale dobrze byłoby zrobić z tego urządzenie przenośne (nie zasilać Arduino z USB, tylko własne zasilanie i to raczej oparte na ogniwach 18650 niż baterii 9V, bo czytam w dokumentacji że czujnik MG8111 ciągnie względnie duży prąd 200 mA). Zupełnie niezależnie warto sterować 44870 poprzez i2c (układ za kilka PLN), będzie mniej kabli między Arduino i LCD.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Filip F 5 ponad rok temuocena: 100% 

   Dziękuję za radę, zobaczymy co da się zrobić

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~UrsynowskiGad 4 ponad rok temuocena: 100% 

   @Hurra, nigdzie nie napisałem żeby wyrywać gniazdo USB-B z Arduino:) To nie jest albo-albo, przenośność można dorobić jako opcję, żeby sprawdzić działanie urządzenia w terenie sam byłbym ciekaw wyników, na ruchliwym skrzyżowaniu, w parku, w garażu. Powerbank też się nada, chociaż to droższa opcja niż 18650. Tak samo 44780, rozumiem że działa tak jak jest, ale gdyby chcieć rozwijać urządzenie o dodatkowe opcje, może zabraknąć cyfrowych wyjść (wtedy i2c, albo ArduinoMega).

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hurra 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Gadzie daje plusa

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rodzic 4 2 ponad rok temuocena: 100% 

   BRAWO!!!!!!!!!!!! Każda inicjatywa jest na wagę złota w dobie tak dużych zanieczyszczeń.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hurra 1 ponad rok temuocena: 57% 

   Otwarcie okna wpuszcza zanieczyszczenie

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3474 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021