Zamknij

Uratowany sokół, który okazał się pustułką

15:14, 12.08.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:14, 12.08.2020
Skomentuj Straż Miejska m.st. Warszawy Straż Miejska m.st. Warszawy

Po powrocie z urlopu mieszkaniec Ursynowa zauważył na gzymsie przy oknie osłabionego ptaka. Po wezwaniu Ekopatrolu okazało się, że to młoda pustułka. Zwierzę zostało uratowane.

Ursynowianin po powrocie do domu chciał przewietrzyć mieszkanie. Gdy otworzył okno, na zewnątrz dostrzegł leżącego na gzymsie ptaka. Sądził, że może to być ranny sokół. Mężczyzna stwierdził, że nie będzie w stanie sam pomóc zwierzęciu, więc wezwał Straż Miejską.

- Przybyły na miejsce Ekopatrol przez okno mieszkania bezpiecznie odłowił leżącego na gzymsie ptaka. Na szczęście okazało się, że nie był ranny, a jedynie osłabiony. Został przetransportowany do Ptasiego Azylu, gdzie stwierdzono, że jest to młoda pustułka - mówi Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej.

Ptak po wyzdrowieniu wróci do swojego naturalnego środowiska. Pustułka zwyczajna to ptak drapieżny, niegdyś dość często występujący w całej Polsce, ostatnio pojawia się głównie w Tatrach. Od lat 60. i 70. XX wieku jej liczebność spada. W 2006 roku w nasztm kraju stwierdzono około dwóch tysięcy par pustułek.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Warszawiak ( bardzo Warszawiak ( bardzo

1 0

Takie wiadomości cieszą . Uratowano życie ! 14:24, 13.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

nick_zniknick_znik

0 0

"Pustułka zwyczajna to ptak drapieżny, niegdyś dość często występujący w całej Polsce, ostatnio pojawia się głównie w Tatrach."

Zupełna bzdura. Pustułki są ptakiem licznym ptakiem w całej Polsce.
Jest najczęściej spotykanym ptakiem drapieżnym czy inaczej szponiastym. Najliczniej zasiedla tereny uprawne i blokowiska miejskie. Krajowa populacja liczy sobie obecnie maksymalnie 3000 par lęgowych (wg Atlasu Ptaków Polskich z 2010 r. ). Na 300–350 par pustułek żyjących na Nizinie Mazowieckiej w 2004 roku aż 1/3 z nich mieszkała w miastach.
Dodam, że widuję je regularnie czy koło domu (Imielin) czy kiedy kręcę się po kraju. Najbardziej charakterystyczna cecha Pustułki to, że potrafi zawisnąć w powietrzu, machając skrzydłami w specyficzny sposób.
Kiedyś takie zdjęcie pustułki zrobiłem z balkonu na Imielinie: flic.kr/p/26o614n 11:21, 19.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%