REKLAMAA1 DaGRASSO 25.11.2021 - 24.02.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 kwietnia 2021, 11:36 komentarzy 3

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Jan Zumbach - lotnik z Ursynowa

  Jan Zumbach - lotnik z Ursynowa

  Jan Zumbach - ursynowianin, lotnik, bohater Bitwy o Anglię, ale i... przemytnik, najemnik, poszukiwacz przygód. Był polskim pilotem myśliwskim, członkiem legendarnego dywizjonu 303. Koledzy mówili na niego Johan, z powodu szwajcarskich korzeni, lub Kaczor Donald, ponieważ ozdabiał swoje maszyny postaciami z disnejowskich bajek. Poznajcie niezwykłą historię lotnika z Ursynowa.

  A wszystko... "Zaczęło się od tego, że w pogodnych porach roku, każdego dnia o godzinie jedenastej przed południem, przelatywał nad naszym domem liniowy samolot, trzysilnikowy Fokker. Gapiłem się na niego tak, aż bolał mnie kark. Potem próbowałem naśladować lot samolotu, biegając z poziomo wyprostowanymi ramionami [...] Dysząc ze zmęczenia, powtarzałem gniewnie: ja też będę lotnikiem!" - pisze w swojej biografii Jan Zumbach. I chyba nikt, nawet bohater, nie wierzył, że jego dziecięce marzenia okaże się pasją na całe życie.

  Urodzony 14 kwietnia 1915 roku w Ursynowie (wówczas wiosce, dziś na terenie naszej dzielnicy) lotnik, od małego był żądny adrenaliny. Kiedy jego marzenie o lotnictwie oddalało się, wraz ze znikającym na horyzoncie samolotem krzyczał: - "Naigrawasz się ze mnie! Dobrze, zobaczysz! Zestrzelę Cię! Zdecydowałem, że zbuduję działo przeciwlotnicze [...]" - i tak zrobił.

  W 1936 roku ursynowianin jako ochotnik wstąpił do lotnictwa i służby wojskowej. Później ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.

  Swoją wielką karierę rozpoczął w Anglii, jako pilot dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki — elity polskich skrzydeł. Pierwsze duże zwycięstwo odniósł 7 września 1940 roku, kiedy zestrzelił dwa bombowce i na tym nie skończył. W toku bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił jeszcze 5 Messerschmittów Bf 109, jednego Heinkela 111 i klika innych. Za podniebne sukcesy na Wyspach odznaczono go krzyżem srebrnym orderu Virtuti Militari.

  gen. Władysław Sikorski wręcza J. Zumbachowi krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari

  Po wojnie lotnikowi zaczęło brakować adrenaliny. Zumbach swoją pasję lotniczą połączył z... nielegalnym interesem! Oficjalna sieć powietrznych taksówek stała się przykrywką dla działalności polegającej na przemycie waluty, diamentów czy papierosów. Inwestował również w dyskotekę we Francji, a w 1962 roku walczył w Afryce w roli najemnika.

  Mimo burzliwej przeszłości Zumbacha, o jego osiągnięciach i samolocie z Kaczorem Donaldem do dziś mówią Anglicy. Pilot z Ursynowa całym swoim życiem udowodnił, że... Polak potrafi. Pokazał z jak niesamowitą fantazją, latali polscy myśliwi i... że nie ma rzeczy niemożliwych!

  Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach we Francji 3 stycznia 1986 roku, w wieku 71 lat. Został pochowany na Powązkach Wojskowych - jego grób można odwiedzić w kwaterze D4 - rząd 3, miejsce 2.

  O przygodach lotnika z Ursynowa, można przeczytać w jego biografii "Jan Zumbach. Ostatnia walka", skąd czerpaliśmy informacje.

  Na zdjęciu: po lewej tablica poświęcona Janowi Zumbachowi, na murach kościoła św. Katarzyny, ufundowana w 2005 roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

  • 40
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Pyton 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Warto wspomnieć o wątku Zumbacha w akcji "Żelazo ii".

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 2 7 miesięcy temuocena: 50% 

   O to, to. Przemytnik i najemnik, neurobiałki już rezonują, przecież Franek Dolas rozpętał wojnę, my wichrzycieli nie lubimy na Ursynowie! Alianci nawet nie powiedzieli "murzyn zrobił swoje, może odejść", tylko kopa i paszoł won. A tu koszałki opałki o braku adrenaliny...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kabaciak 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Bohater i ciekawy czlowiek. Sam w mlodosci marzylem o zostaniu najemnikiem na kilka lat. Niestety na marzeniach sie skonczylo, gore wziela racjonalnosc.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.392 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021