REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 kwietnia 2019, 09:26 komentarzy 7

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Jan Zumbach - lotnik z Ursynowa

  Jan Zumbach - lotnik z Ursynowa

  Jan Zumbach - ursynowianin, lotnik, bohater Bitwy o Anglię, ale i... przemytnik, najemnik, poszukiwacz przygód. Był polskim pilotem myśliwskim, członkiem legendarnego dywizjonu 303. Koledzy mówili na niego Johan, z powodu szwajcarskich korzeni, lub Kaczor Donald, ponieważ ozdabiał swoje maszyny postaciami z disnejowskich bajek. Poznajcie niezwykłą historię lotnika z Ursynowa.

  A wszystko... "Zaczęło się od tego, że w pogodnych porach roku, każdego dnia o godzinie jedenastej przed południem, przelatywał nad naszym domem liniowy samolot, trzysilnikowy Fokker. Gapiłem się na niego tak, aż bolał mnie kark. Potem próbowałem naśladować lot samolotu, biegając z poziomo wyprostowanymi ramionami [...] Dysząc ze zmęczenia, powtarzałem gniewnie: ja też będę lotnikiem!" - pisze w swojej biografii Jan Zumbach. I chyba nikt, nawet bohater, nie wierzył, że jego dziecięce marzenia okaże się pasją na całe życie.

  Urodzony 14 kwietnia 1915 roku w Ursynowie (wówczas wiosce, dziś na terenie naszej dzielnicy) lotnik, od małego był żądny adrenaliny. Kiedy jego marzenie o lotnictwie oddalało się, wraz ze znikającym na horyzoncie samolotem krzyczał: - "Naigrawasz się ze mnie! Dobrze, zobaczysz! Zestrzelę Cię! Zdecydowałem, że zbuduję działo przeciwlotnicze [...]" - i tak zrobił.

  W 1936 roku ursynowianin jako ochotnik wstąpił do lotnictwa i służby wojskowej. Później ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.

  Swoją wielką karierę rozpoczął w Anglii, jako pilot dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki — elity polskich skrzydeł. Pierwsze duże zwycięstwo odniósł 7 września 1940 roku, kiedy zestrzelił dwa bombowce i na tym nie skończył. W toku bitwy o Wielką Brytanię zestrzelił jeszcze 5 Messerschmittów Bf 109, jednego Heinkela 111 i klika innych. Za podniebne sukcesy na Wyspach odznaczono go krzyżem srebrnym orderu Virtuti Militari.

  gen. Władysław Sikorski wręcza J. Zumbachowi krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari

  Po wojnie lotnikowi zaczęło brakować adrenaliny. Zumbach swoją pasję lotniczą połączył z... nielegalnym interesem! Oficjalna sieć powietrznych taksówek stała się przykrywką dla działalności polegającej na przemycie waluty, diamentów czy papierosów. Inwestował również w dyskotekę we Francji, a w 1962 roku walczył w Afryce w roli najemnika.

  Mimo burzliwej przeszłości Zumbacha, o jego osiągnięciach i samolocie z Kaczorem Donaldem do dziś mówią Anglicy. Pilot z Ursynowa całym swoim życiem udowodnił, że... Polak potrafi. Pokazał z jak niesamowitą fantazją, latali polscy myśliwi i... że nie ma rzeczy niemożliwych!

  Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach we Francji 3 stycznia 1986 roku, w wieku 71 lat. Został pochowany na Powązkach Wojskowych - jego grób można odwiedzić w kwaterze D4 - rząd 3, miejsce 2.

  O przygodach lotnika z Ursynowa, można przeczytać w jego biografii "Jan Zumbach. Ostatnia walka", skąd czerpaliśmy informacje.

  Na zdjęciu: po lewej tablica poświęcona Janowi Zumbachowi, na murach kościoła św. Katarzyny, ufundowana w 2005 roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 30
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~mork 7 ponad rok temu

   czy ktoś wie gdzie konkretnie znajdował się dom Zumbacha na Ursynowie?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 6 ponad rok temu

   Myślę, że ciężko będzie znaleźć tak dokładnie i na szybko. Nazwa Ursynów to była wioska (a właściwie majątek ziemski Juliana Ursyna Niemcewicza). Pytanie brzmi czy Ursynów dla piszących to Ursynów w obecnym granicznym stanie czy tym przedwojennym. Bo to bardzo wiele zmienia zwłaszcza, że wszystkie te nazwy typu Natolin, Kabaty Służew (Służewiec) itp to byłe nazwy wiosek i wioseczek a teraz uważamy je za część Ursynowa.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaruł 5 ponad rok temuocena: 50% 

   Tytułl: Bohater bitwy POD Anglią ?? No, nie! Nie było wtedy tunelu pod kanałem... On walczył w bitwach NAD Anglią!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~poldek 4 ponad rok temu

   Podczas próby-wojny oderwania Biafry od Federacji Nigerii , przebywałem w Lagos. Z gazet wiedziałem, kto jest szefem lotnictwa biafrańskiego - Oczywiście Jan Zumbach. Lotnictwo /nie wielkie/ Biafry bombardowało port w Lagos i przy okazji mnie. Przebywałem w dzielnicy Apapa przy nabrzeżu Musurado. Może za sterami siedział nasz bohater, tego nie wiem. Pewnie jak by wiedział, że w porcie przebywa syn jego przyjaciela, to by na port nie rzucał tych ala bomb. Ale to zupełnie inna historia i na inną okazję!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zcx 3 ponad rok temuocena: 20% 

   wpływ polskich pilotów na wyniki bitwy o anglie by na poziomie błędu statystycznego

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Na poziomie błędu statystycznego to jest twoje IQ kolego jeśli każdy przekład historyczny dotyczący udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię zamyka się w przedziale 11% -12% (zależy od zródła, autora , uznania zestrzeleń "spornych" itp) wszystkich zestrzelonych przez RAF ogólnie samolotów.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Icek 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Gość był dowódcą sił powietrznych Biafry.Miał fantazję .Polecam jego biografię-prawdziwa ,a jak Rambo z agentem 07 razem wzięci.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3297 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-10-2020