
(MSO)
Prawdziwa perełka, kronika końca XX w. – film promocyjny gminy Ursynów z 1999 r. Choć momentami bywa "ciężkostrawny", warto obejrzeć przynajmniej drugą część, bo tam czuć klimat dzielnicy sprzed dwudziestu lat. Jest pot na siłowni „Amazonka”, sklep „Hit” i dużo dźwigów na Kabatach.
Ursynów z 1999 r. jawi się niczym najnowocześniejsza dzielnica Warszawy. Skomunikowana „koleją podziemną”, rozwijająca się w szalonym tempie. Ogłasza się budowę „Fortepianu”, a al. KEN ma zostać ursynowskim Champs Élysées…
Film nakręcony ponad dwadzieścia lat temu – na zlecenie gminy Ursynów – pokazuje, jak wiele się wtedy budowało i czym żyła na co dzień dzielnica.
W pierwszej części możemy szczegółowo zapoznać się ze spółdzielniami działającymi wówczas prężnie na Ursynowie i obejrzeć liczne budowy. Widać wyraźną dumę z „wielce zróżnicowanej zabudowy” i „rewolucyjnego przekształcania krajobrazu”. Na naszych oczach „z betonowego krajobrazu powstaje oaza zieleni”.
"Nie gorzej niż w Niemczech"
Druga część to samo życie! Dowiemy się z niej, że dwadzieścia lat temu na Ursynowie działało aż 6 gazet, w tym znane wszystkim "Pasmo", a swoją stację nadawczą miało tu "Radio Pogoda". Mieszkańcy mogli korzystać z 10 km ścieżek rowerowych, dwóch basenów, a kultowym miejscem była siłownia „Amazonka”.
Operator nie szczędził detali podczas pobytu na siłowni – przez dobrych kilka minut możemy podziwiać ćwiczących, ale także zajrzeć z nimi do sauny fińskiej oraz wspólnie skorzystać z „łóżka do opalania”. Długość całej tej wizyty zaskakuje w zestawieniu z kilkoma sekundami poświęconymi Lasowi Kabackiemu.
W ramach promocji dzielnicy, w filmie zobaczymy również „plenerowe działania artystyczne dla młodzieży, podbudzające wyobraźnię mieszkańców”, czyli graffiti na murze Wyścigów. Na scenie, z okazji obchodów 5-lecia gminy, pojawia się była mieszkanka Ursynowa - Maryla Rodowicz.
- Powstaje zdrowa, ekologiczna gmina, w której mieszka się nie gorzej niż w Niemczech, Francji czy Hiszpanii - podsumowuje 25-minutową wycieczkę po Ursynowie ówczesny burmistrz Stanisław Faliński. Jak oceniacie te deklaracje dwadzieścia lat później? Udało się?
4Komentarze
Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.
Po wybudowaniu tych wszystkich bloków i centrum handlowego wyjazd z Kabat w kierunku Puławskiej stanie się niemożliwy z powodu korków. Kiedy wreszcie nastąpi połączenie Belgradzkiej z Pileckiego, aby kierowcy mogli ominąć fragment Stryjeńskich, który jest zwężony do jednego pasa?
Edytowany: 11 miesięcy temu
"Z betonowego krajobrazu powstaje oaza zieleni" - tak, a doskonale to widać w 2021 r. P.S. Czy wiadomo kiedy można się spodziewać startu budowy bloków na obecnej działce Multikina ?
Edytowany: 11 miesięcy temu
Pewno zaraz po tym jak postawią bloki w miejscu Natpoll'a.
Edytowany: 11 miesięcy temu
"Oaza zieleni"? Po wybudowaniu kolejnych bloków przy Iwanowa-Szajnowicza oraz kolejnych bloków, centrum handlowego i 40-metrowego biurowca na działce po Tesco, przedpole Lasu Kabackiego zamieni się w "betonową pustynię".
Edytowany: 11 miesięcy temu